Eski eczacı kalfaları eski İzmit’i anlattı

Dokümantasyon Merkezi’ne konuk olan eski Kent Eczanesi’nin İzmit’te sahibinden daha çok tanınan kalfaları Erdinç Özden ve Ersan Şenoldu anılarını ve e...

BÜYÜT
Dokümantasyon Merkezi’ne konuk olan eski Kent Eczanesi’nin İzmit’te sahibinden daha çok tanınan kalfaları Erdinç Özden ve Ersan Şenoldu anılarını ve eski İzmit’i anlattı.

Dr. Ziya Akız’ın çocukları olan Perihan Akız ve Erkan Akız tarafından 1950 yılında açılan Yeni Eczane, Erkan Akız’ın vefatı üzerine 1972 yılında Perihan Akız tarafından Kent Eczanesi olarak devam ettirildi. İzmit Lisesi yanında bulunan bu eczaneye 1952 yılında 14 yaşındayken kalfa olarak başlayan Ersan Şenoldu ile 1958 yılında yine 14 yaşında başlayan diğer kalfa Erdinç Özden dün Müzeyyen Ünal’ın Başkanı olduğu Dokümantasyon Merkezi’nin konuğu oldu. Eczanenin sahibi Eczacı Perihan Akız’dan İzmitliler tarafından çok daha fazla tanınan bu iki kalfa anılarını ve eski İzmit’i Dokümantasyon Merkezi’nin üyeleriyle paylaştılar.


İLAÇLARI KENDİLERİ HAZIRLIYORDU
2003 yılında kapanan Kent Eczanesi’nin hayatlarındaki yerinin ne kadar önemli olduğundan bahseden Ersan Şenoldu (77) ile Erdinç Özden (70) o zamanlar eczacılık mesleğinin ne kadar farklı olduğunu belirterek doktorlar tarafından yazılan formüllere göre ilaçları da kendilerinin hazırladıklarını aktardılar. Şenoldu 52 yılından 2002 yılına kadar, Özden ise 58 yılından 2000 yılına kadar Kent Eczanesi bünyesinde çalışmalarını sürdürdü.

05 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR