“Astım kontrol altına alınabilir”

        ‘Astımınızı kontrol altına alabilirsiniz’ sloganı ile 6 Mayıs Dünya Astım Günü ilimizde de kutlanıyor. Bu kapsamda dün İl Halk Sağlığı Müdürü...

BÜYÜT

 

 

 

 

‘Astımınızı kontrol altına alabilirsiniz’ sloganı ile 6 Mayıs Dünya Astım Günü ilimizde de kutlanıyor. Bu kapsamda dün İl Halk Sağlığı Müdürü Melih Kaştı, Kocaeli Halk Sağlığı Şube Müdürü Uzm. Dr. Selim Yüksel, Kocaeli Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Uzm. Dr. Ayun Şengül bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Toplantıda astım hastalığının kontrol altına alınabileceğine dikkat çekildi.

 

KISITLAMA OLMADAN

Astımın kronik bir solunum yolu hastalığı olup tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterdiğini belirten Füsun Yıldız, “Astımın görülme sıklığı giderek artmaktadır. Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir. Uygun ilaç tedavisi ile astım hastaları günlük yaşamlarına hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlama olmadan devam edebilirler” şeklinde konuştu.

 

HASTALIKLA BARIŞIN

Astımın kronik bir hastalık olmasına karşın kontrol altına alınabileceğini ve bu hastalığın doğru tanımlanması gerektiğini de kaydeden Yıldız, “İnsanlar bu hastalıkla barışık olmalı, doktorlarının kontrolünden çıkmamalılar. Astımı tamamen kontrol altında olan hasta sayısı her geçen gün artıyor. Fakat halen istenen düzeyde değiliz. İlaçların doğru kullanılmasının yanı sıra sigara dumanı, alerjik maddeler ve kimyasallardan uzak durmak gerekiyor” dedi. 

06 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR