Çeker: Sağlık çalışanları idarecilerini kendileri seçsin

SON GELİŞMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ Şube Başkanı Ömer Çeker; Gebze Toplum Sağlığı, Fatih Devlet Hastanesi, Darıca Farabi Devlet Hastanesi, Darıc...

SON GELİŞMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ

Şube Başkanı Ömer Çeker; Gebze Toplum Sağlığı, Fatih Devlet Hastanesi, Darıca Farabi Devlet Hastanesi, Darıca Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Temsilcileri ile toplantı yaptı. Toplantıya; Gebze Toplum Sağlığı Baş Temsilcisi Haşim Çöl, Temsilci Haydar Yağcı, Fatih Devlet Hastanesi İş Yeri Baş Temsilcisi Hasan Hüseyin Kurt, Temsilci Yılmaz Erdoğan, Darıca İlce Temsilcisi Osman Ayas, Darıca Farabi Devlet Hastanesi İş Yeri Baş Temsilcisi İdris Çakır, Temsilci Veysel Ünsal, Nermin Kırlıoğlu, Veysel Garani, Darıca Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Baş Temsilcisi Şenay Sağlam Katıldı. Şube Başkanı Çeker, temsilcileri sağlık sektöründeki son gelişmeler hakkında bilgilendirerek Sağlık Bakanlığı’nın üç farklı kuruma bölünmesi hakkında hükümeti eleştirdi.

 

“GÖREVDE YÜKSELME YÖNETMELİĞİ UYGULANMAZ HALE GETİRMİŞTİR”

Başkan Çeker; “Hükümet çıkarmış olduğu 663 sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı Merkez teşkilatı yeniden yapılandırılmıştır.  Sağlık Bakanlığı’nı üç kurum, üç başkanlık ve dokuz genel müdürlüğe ayrılmıştır. Taşra teşkilatı da Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Sağlık İl Müdürlüğü olmak üzere 3 başlı bir yapıya dönüştürülmüştür. 663 sayılı KHK ile ilk defa sözleşmeli yöneticilik modeline geçilerek, Kamu Hastane birliklerinde 4 bini yönetici olmak üzere, 5 bin kişi ile yönetici ve uzman olarak 2 senelik sözleşmeler imzalanmıştır. Hiçbir bilgi, beceri ve yarışma sınava tabi tutulmadan, sözleşmeli idareci tercihi Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında, Görevde Yükselme Yönetmeliğini, fiilen uygulanmaz hale getirmiştir. dedi.

 

“HAKKINIZLA YÖNETİCİ OLMADINIZ, SİZİ BİZ SEÇTİK”

Açıklamalarına devam eden Şube Başkanı Çeker; “Ayrıca yöneticilerle sözleşme imzalanırken, peşinen alınan istifa dilekçesi de yöneticilerinin istenildiği zaman görevden alınması gibi keyfiyetçi bir tutum sergileyen Sağlık Bakanlığı, asıl niyetini ortaya konulmuştur. Bakanlığın sözleşmeli idareciler hakkındaki,  niyeti ve onlara mesajı şudur: ‘Siz hakkınızla yönetici olmadınız. Sizi biz seçtik. Bizim istediğimiz şekilde ve bizim istediğimiz süre kadar yöneticilik yapabilirsiniz. Yöneticilik, sizin müktesep hakkınız değil. Bizimle ve bizim siyasetimizle var olacaksınız’ mesajı vermektedir.

 

“SAĞLIĞIN ‘S’ SİDEN ANLAMAYANLAR İDARECİ OLARAK ATAMAKTADIR”

Hükümet 663 sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığında sağlık çalışanı olamayan, sağlığın ‘S’siden anlamayanları idareci olarak atamaktadır. Eyer siyasi torpiliniz varsa 4 yıllık yüksek okul mezunu iseniz Sağlık Bakanlığında idareci olabilirsiniz. Basına yansıyan haberlere de Sağlık Bakanlığı ile sözleşme imzalamış bazı yöneticilerin fırıncılık,  kasaplık, şoförlük gibi sağlıkla uzaktan yakından ilgi ve alakası olmayan, işlerle meşgul olan insanlar olduğu basına yansımıştır. Bu yapılan işlem yanlıştır gelin yanlıştan dönün yeni bir düzenleme yapın kurumlarda sağlık çalışanlarının önüne sandık koyun. Sağlık çalışanları kurumlardaki idarecileri sağlık çalışanları arasından kendileri seçsin. Bu yönde yapılacak düzenleme ile vatandaşın kurumlardan almış olduğu sağlık hizmeti daha kaliteli hale geldiği gibi en azından idarecilerde sağlık çalışanı olmuş olur. Böylece Hükümette sağlık çalışanları için hayırlı bir iş yapmış olur” şeklinde konuştu.

23 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR