“Ağız ve diş sağlığında da lideriz”

“Sağlıklı nesiller için, sağlıklı dişler, neşeli gülüşler” kampanyası kapsamında dün Sabancı Kültür Sitesi’ndeKocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel S...

BÜYÜT
“Sağlıklı nesiller için, sağlıklı dişler, neşeli gülüşler” kampanyası kapsamında dün Sabancı Kültür Sitesi’nde
Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin başlatmış olduğu, Kocaeli Valiliği, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkı ve destekleriyle yapılan ‘Sağlıklı Nesiller İçin, Sağlıklı Dişler Neşeli Gülüşler’ Kampanyası, tüm hızıyla devam ediyor. Kampanya kapsamında Sabancı Kültür Sitesi’nde ilkokullu öğrencilere diş fırçalama hakkında bilgi verilirken, flor vernik uygulaması da yapıldı.
Sabancı Kültür Sitesi’nde yapılan etkinliğe Kocaeli Valisi Ercan Topaca, İl Sağlık Müdürü Dr. Mürsel Durmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Dr. Genel Sekreteri Hasan Aydınlık, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Melih Taştı, Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Çoruh Türksel Dülgergil, hastanelerin başhekimleri, okul müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

TÜRKİYE’DE İLK
Programın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Aydınlık, 2 ay zaman içinde 60 bin çocuğun dişlerine flor vernik uygulaması yapılarak Türkiye’de bir ilke imza atıldığını, kampanya kapsamında 2013 yılı sonunda 88 bin çocuğa flor vernik uygulaması yapılacağını söyledi. Projenin 52 diş hekimi önderliğinde, 1276 öğretmen gözetiminde yürütüldüğünü dile getiren Aydınlık, ileriki aşamalarda Kocaeli Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin de programa dahil edileceğini ifade etti. Aydınlık, “Valiliğimiz 60 bin diş fırçası ve diş macunu verdi. Böylece çocuklarımıza diş fırçalama yöntemini de öğretiyoruz. Kocaeli Valiliği’ne çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BU ÜLKE HERŞEYİ YAPAR”
Daha sonra kürsüye çıkan Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Çoruh Türksel Dülgergil, “Dünyanın hiçbir ülkesinde, hiç kimse 2 ay içinde 60 bin çocuğa hijyen ve florlatma eğitimi uygulayamaz. Projeyi ilk söylediklerinde inşallah altından kalkabilirsiniz demiştim ve görüyorum ki başarılmış. Bu ülke her şeyi yapar” diye konuştu. Dülgergil, “Ben vatanını milletini seven, Atatürkçü bir öğretim üyesiyim. Bu konuya ilk defa bir valilik bu kadar ilgi gösteriyor. Allah razı olsun” dedi.
VALİ AMCA’DAN NASİHATLER
Son olarak kürsüye çıkan isim Kocaeli Valisi Ercan Topaca öğrencilere nasihatlerde bulundu. 10 yaşındayken diş ağrısı nedeniyle babası tarafından doktora götürüldüğünü belirten Topaca, “O gün 3 dişim çekildi. Ağzımın bir tarafı boş ve yemek yemekte zorlanıyordum. O gün anladım ki dişler çok önemli” diyerek, çocuklara her gün düzenli olarak diş fırçalamaları ve doğru şekilde fırçalamaları gerektiğini söyledi. Topaca, “Her akşam yatmadan önce kitap okuyun, televizyonda çok zaman harcamayın. Oyun da oynayacaksınız ancak zamanınızı iyi değerlendirin” diyerek nasihatlerde bulundu.

ÇOCUKLARA EĞİTİM VERİLDİ
Konuşmaların ardından Türk Pirelli İlkokulu öğrencilerine Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Çoruh Türksel Dülgergil liderliğinde diş fırçalama eğitimi verilerek flor vernik uygulaması yapıldı. Etkinlik sonunda Vali Topaca, Dr. Çoruh Türksel Dülgergil’e hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi verdi. Vali Topaca ve diğer misafirler, öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

07 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR