Gönül Sofrası’na ani baskın toplanın yıkım var!

Sapanca gölünün kenarında yer alan Gönül Sofrası, dün sabah kendilerine hiçbir açıklama yapılmadan yıkım kararı ile karşı karşı geldiKartepe Uzuntarla...

BÜYÜT

Sapanca gölünün kenarında yer alan Gönül Sofrası, dün sabah kendilerine hiçbir açıklama yapılmadan yıkım kararı ile karşı karşı geldi

Kartepe Uzuntarla Kazak Burun Mahallesi Seka Kampı Caddesi No:84 adresinde Sapanca gölünün kenarında yer alan Gönül Sofrası, dün sabah İSU yetkilileri ve emniyet görevlilerinden hiç beklenmedik bir anda yıkım kararını aldı. Su kayağı spor kulübü işletmesini devir almış ve tesise bazı yatırımlar yapmış olan tesisin yıkılma kararı ile ilgili olarak ise hiçbir açıklama yapılmıyor. 2007 yılında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce ihaleye çıkarılan ve 10 yıllığına işletmesini alan Murat Horasan’ın yıkım ile ilgili açıklamasına göre bilenen tek şey, bu alan üzerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kartepe Belediyesi tarafından içme suyu havzası çalışmasının yapılacak olması.

SİGORTA VE RUHSAT VAR AMA YIKILDI
Kartepe Su Sporlar Merkezi tarafından profesyonel anlamda kürek sporunun yapıldığı ve kısa zamanda kurulan Uzuntarla Kürek Kulübü’nün faaliyetlerini sürdürdüğü Gönül Sofrası, 6 yıldır Günnur Çelik ve Murat Horasan tarafından işletiliyordu. Üç yıl önce tesiste yer alan lokantada bir yangın çıkmış ve sonrasında işletme tarafından mekana uygun tahta bir kaplama yapılmıştı. Bunun üstüne belediye de bu yapılan yapıya ruhsat vermişti. Ancak ruhsat ve sigortalarının olmasına karşın iki yıl önce İSU tarafından kaçak yapı olduğu iddiası ile Gönül Sofrası’nda yer alan lokantanın yıkılması için dava açıldı. Sonrasında ise Gönül Sofrası işletmecileri geçtiğimiz salı günü mahkemeden çıkan yıkım kararı gereğince kendi elleri ile lokantanın yıkımını gerçekleştirdi.

TESİSİN TAMAMI YIKILACAK
Ancak aradan birkaç gün geçmesinin ardından yine dün sabah İSU yetkilileri, zabıta ve emniyet görevlileri Gönül Sofrası’nın, yani tesisisin tamamının yıkılması için işlemlere başlamak istedi. Başlanmak istenen yıkım çalışmaları hakkında konuşan mekan işletmecisi Murat Horasan önceki akşam aniden sosyal tesisin tamamının yıkılması için karar alındığını ve kendilerine acil bir durumda söylendiğini belirtti. Horasan, sosyal tesis üzerinde yer alan bay ve bayan olmak üzere 2 tane tuvaletin, Uzuntarla Kürek Kulübü’ne ait olan ofislerin ve 1 mescidin yıkılacağını ifade etti.

VERİLEN KİRA MÜDDETİ DEVAM EDERKEN…
İşletmeci Horasan 2007 yılından bu sosyal tesisi Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yapılan bir ihalede kiraladıklarını kaydetti. Horasan sonrasında hem su kayağı hem de içinde yer alan kürek kulübünün işletmesini aldıklarını açıkladı. Horasan 10 yıl boyunca aldıkları ihale kapsamında her yıl sözleşmeyi yenilediklerini ifade ederek, bu yıl için ise Şubat ayında bir senenin kira bedelini yatırdıklarını belirtti. Horasan, kendilerine yıkım öncesi ve sonrası hiçbir açıklamanın yapılmadığını belirtirken, bir yıllık ödedikleri kiranın da geri verilmediğinin altını çizdi.

“SIRF KENDİ ÇIKARLARI İÇİN”
Horasan, sosyal tesisin bulunduğu alanın yanında yer alan arazi ile birlikte toplam 15 dönümlük alana Kocaeli Belediyesi ve Kartepe Belediye tarafından içme suyu havzası çalışmaları yapılacağını belirtti. Sosyal tesisin sırf belediyelerin kendi çıkarları için yıkılmak istendiğini kaydeden Horasan, haklarını istediklerini ve peşini bırakmayacaklarını kaydetti. Horasan, aynı zamanda 3 hafta üst üste Cumartesi günleri düğün olacağı belirterek, “Ben şimdi düğün sahiplerine ne diyeceğim. Davetiyeler basıldı. Hazırlıklar tamamlandı. Ama bunlar her yeri yıkacaklar. Resmen bu şekilde baskına uğradık” dedi.

22 Haziran 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR