CHP’li Tekin açıkladı: CHP'li koalisyonun ilk icraatı…

7 Haziran seçimleri hiçbir partiye tek başına iktidar seçeneği sunmadı. Ankara'da koalisyon senaryoları konuşuluyor. Tartışılan koalisyon senaryoları...

7 Haziran seçimleri hiçbir partiye tek başına iktidar seçeneği sunmadı. Ankara'da koalisyon senaryoları konuşuluyor. Tartışılan koalisyon senaryoları, parti yönetimleri tarafından masaya yatırılıyor.

 

DEMİRTAŞ: AKP İLE KOALİSYON KURMAYIZ

Dün Başkanlık Divanı toplantısı yapan MHP, koalisyona pek sıcak bakmıyor. HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş "HDP'nin ortaya koyduğu şart şurt yok. Partimiz bütün yetkili kurullarıyla seçim sonuçlarını ve olası ihtimalleri tamamıyla değerlendirecek. Biz AKP ile koalisyon kurma ihtimalimizin olmadığını ifade ettik, o noktadayız" diyerek diğer koalisyon seçeneklerine kapı aralamıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Merkez Yönetim Kurulu'nu (MYK) toplayarak koalisyon formülleri, CHP'nin kırmızı çizgileri ve ekonomideki gelişmeleri değerlendirmişti. Koalisyonu en çok dillendiren ve belki de en heyecanlı parti CHP görülüyor. Bunun nedeni ise diğer muhalefet partilerinin AKP ile koalisyon kurmayacaklarını açıklaması.

 

TEK SIKINTILI PARTİ MHP

Peki CHP nasıl bir koalisyon hükümeti hayal ediyor? Aslında CHP'nin hayat ettiği ve en çok gerçekleşmesini istediği koalisyon hükümeti formülü CHP'nin liderliğinde CHP-MHP ve HDP'li bir hükümet. Bu olmaz ise CHP-MHP azınlık hükümetine HDP'nin dışarıdan destek vermesi ya da CHP-HDP azınlık hükümetine MHP'nin dışarıdan destek vermesi. Bu formüllerde tek en sıkıntılı parti MHP. MHP, HDP'nin olduğu bir formül içinde yer almak istemiyor.

 

AKP-CHP SEÇENEĞİ UZAK

İşte burada CHP'de yeni bir formül ortaya çıkıyor ki o da CHP'nin kuracağı 'restorasyon' hükümetine MHP ev HDP'nin dışarıdan destek vermesi. Yaklaşık 2 yıl sürecek bu dönemin sonunda erken seçime gidilmesi. Bu formüllerin nasıl işleyeceğini yakın zamanda görmek mümkün olacak. Kulislerde Deniz Baykal'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi sonrası AKP-CHP koalisyonu da tartışılmaya başlandı. Ancak CHP'liler bu seçeneği uzak. Ben de CHP Genel Bekreteri Gürsel Tekin ve Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'na koalisyon formüllerini ve ilk icraatlarını sordum.

 

"MİLLET, SANDIKTA MESAJI VERDİ"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin sandıktan çıkan sonuçların aslında açık olduğunu söyledi. Milletin sandıkta kurulması gerekin hükümeti işaret ettiğini belirterek yüzde 60 orana sahip üç partinin kuracağı koalisyon hükümetinin başarılı olacağını dile getirdi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki koalisyon hükümetinin Türkiye'nin biriken sorunlarını çözeceğini anlatın Tekin şöyle dedi: "Bizim önceliğimiz milletin önceliğidir. Sandık üç muhalefet partisinin oluşturacağı koalisyon için mesajı verdi. Biz de sandıktan çıkan mesajı almamız ve ona göre hareket etmemiz gerekiyor. Biz milletin işareti yönünde hareket edeceğiz.

 

"İLK İCRAAT BAYRAMDA EMEKLİYE İKRAMİYE"

CHP liderliğinde kurulacak koalisyon hükümetinin dertlere deva olacağını anlatan Tekin hangi şekilde olursa olsun, kuracağımız hükümetin ilk icraatını yaklaşan bayramda göreceğiz. İlk icraatımız Ramazan Bayramı'nda emekliye birinci ikramiyeyi vermek olacak" dedi.

11 Haziran 2015 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

PAŞALI - GÖRELİM 2 İKRAMİYEYİ 1500 TL ASGARİ ÜCRETLİYE VE DİĞER VAATLERİNİZİ TEK BAŞIMIZA İKTİDAR OLAMADIK MASALLARINI KİMSE YEMEZ HABERİNİZ OLA SANDIKTA KALIRSINIZ BİR DAHA

Yanıtla . 0Beğen 11 Haziran 09:36
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR