AVM’si görünsün diye binayı yıkmak istiyor!

Gölcüklü iş adamı Mehmet Coşkun, Gölcük Değirmendere çıkışında bulunan Astakoz adlı oteli ortağı olduğu Turkısh Holding A.Ş. tarafından satın aldı. M...

Gölcüklü iş adamı Mehmet Coşkun, Gölcük Değirmendere çıkışında bulunan Astakoz adlı oteli ortağı olduğu Turkısh Holding A.Ş. tarafından satın aldı. Merkezin cepheleri giydirilerek alışveriş merkezi haline getirildi. Dış cephesi değiştirilen ve bundan sonra Değirmendere Park AVM olarak hizmet vermesi planlanan AVM’nin cephesini kapattığı gerekçesiyle Coşkun, AVM bitişiğindeki binayı satın alıp yıkmak istedi. Mülk sahipleri binayı satmayınca Coşkun, binanın girişindeki dükkanı satın alarak binanın yıkılması için türlü oyunlar içine girdi.

 

TÜRLÜ OYUNLAR YAPTI

İddiaya göre; AVM’nin hemen yanında bulunan 4 katlı bina, Değirmendere Park AVM’nin D-130 karayolundan rahat görünebilmesi için Mehmet Coşkun tarafından yıkılmak isteniyor. Coşkun’un bu uğurda türlü oyunlar içerisine girdiği söyleniyor.

 

SATIN ALMAK İSTEDİ

Söylentilere göre; Turkısh Holding, alışveriş merkezinin net görünebilmesi için hemen yanında bulunan 4 katlı binayı yıkmak istedi. Mal sahipleriyle görüştü, daireler için birer rakam biçti. Daire sahipleri ise hem rakamı az buldu, hem de paralarını alamayacaklarını düşünerek evlerinden barklarından olmak istemedi. Mehmet Coşkun’u reddetti.

 

BİNAYI ALAMADI DÜKKANI ALDI

Kat malikleri, “Bu firma kendi çalışanlarına paralarını ödemiyor ki bize ödesin” dedi. Değirmendere Park AVM’nin hemen yanında bulunan ve AVM’nin görünümünü kapatan Bezmez Apartmanı’nı satın alamayan Mehmet Coşkun bu kez binanın zemin katında bulunan ve Almanyalı gurbetçi Mehmet Gülnar’a ait dükkanı satın aldı. Böylelikle binanın ortaklarından biri oldu.

 

“BİNAYI YIKTIRMAK İÇİN SÖZDE NUMUNE ALDI”

D-130 Karayolu üzeri Değirmendere Çıkışında bulunan Bezmez Apartmanı sakinlerinin iddiasına göre, “Binamızı yıkmak için alt katı satın aldı. Aldığı gibi duvarlarını yıktı. Binayı çöplüğe çevirdi. Binanın çürük olduğunu kanıtlamak için sözde numuneler alarak incelemeler yaptırdı. Ancak numune alınırken binanın kolon ve kirişlerine haddinden fazla zarar verildi. Zarar tekrar kapatılmayarak kolon kirişlerin demirleri çürümek üzere çıplak bırakıldı” dedi.

 

BİNAYA SAĞLAM RAPORU ALDILAR

Binanın kat malikleri Necati Erol, Salih Bezmez, Ayşe Bezmez ve İbrahim Ayyıldız bir yıldır yaşanan bu sorunun giderilmesi için binalarını tahlil ettirdiler. Deprem sonrası güçlendirme yapılan Bezmez Apartmanı ile ilgili sağlam raporu alarak, evlerini kentsel dönüşüm planından sildirdiler. Ancak halen iskan alamıyorlar. İskan alamamalarının nedeni olarak da Gölcüklü iş adamı Mehmet Coşkun’un baskı unsuru olduğunu söylüyorlar.

 

BİLİRKİŞİ ONAYI

Gölcük Sulh Mahkemesi’nde bu konu ile açılmış bir davada bilirkişi raporu istendi. Bilirkişi heyeti geçtiğimiz ay Değirmendere Yalı Mahallesi Karayolu Caddesi Numara 138 adresindeki apartmanda tespitler yaptı ve raporda, “Belirtilen hususlar doğrultusunda üzerinde uygulama yapılan kısımların binanın taşıyıcı sisteminde büyük bir önem arz ediyor. Daha fazla müdahaleden kaçınılması gerekmekte, görüntü itibariyle yorgun olan binanın statik açıdan daha fazla yıpranmaması için kırılan yerlerin biran önce onarılması gerekmektedir” dendi.

 

“DERENİN YOLUNU DEĞİŞTİRDİ”

Kat malikleri, “Yeşil bir bahçemiz vardı, buradaki ağaçları kesti, beton döktü. Denizle aramızda metrelerce uzunluğunda istinat duvarı yaptı. Duvar yaptığı alan kendisine bile ait değil. Yukarıdan gelen derenin yolunu değiştirdi ve her yağmur yağdığında D-130’u sel alıyor. Bütün bunları yapmayı başaran firma bizi evimizden etmek için elinden geleni yapıyor. Binamızı başımıza yıkacak” ifadelerine de yer verdi.  

 

“BAKAN ÇELİK’İN YEĞENİ DE ORTAKMIŞ”

Bakan Faruk Çelik’e yakınlığıyla da bilinen Mehmet Coşkun’un AVM projesinde, Bakanın yeğeni İlyas Çelik ile ortak olduğu iddia edildi. Konu şimdi mahkemeye taşınıyor. Olayla ilgili dava açma hazırlığında olan daire sahipleri avukatları aracılığıyla girişimlere başladı. Bu durumu öğrenen Mehmet Coşkun’un, mal sahiplerinden Necati Erol’a, “Beni şikayet etmişsiniz. Kime ederseniz edin. Ben bu binayı her türlü yıkacağım” dediği öğrendi. Apartman sakinleri ise deprem sonrası güçlendirilen ancak iskanı alınmayan evleri için endişe duyuyor. Mülk sahipleri belediyeden, sağlam raporu alan binanın iskanı isteniyor. Bülent EKİNCİ

avm2.jpg

14 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR