SGK’da 213 bin icralık dosya var

SGK Kocaeli İl Müdürü Nurettin Nacar dün SGK Müdürlüğünde yaptığı basın açıklamasıyla SGK primlerini ödeyemeyen ve icraya gidenlere kolaylık sağlayan...

SGK Kocaeli İl Müdürü Nurettin Nacar dün SGK Müdürlüğünde yaptığı basın açıklamasıyla SGK primlerini ödeyemeyen ve icraya gidenlere kolaylık sağlayan 6552 sayılı torba yasa kanununu anlattı. Nurettin Nacar, çok sayıda icralık dosya ve borçlunun olduğunu da açıkladı.

 

“BORÇLULAR İÇİNDE BELEDİYELER DE VAR”

SGK’da 213 bin 641 icarlık dosya ve 1.177.784.382 liralık icralık borç bulunduğunu kaydeden Nurettin Nacar, “Borçlular arasında başta belediyeler olmak üzere tüzel kurum ve özel kişiler bulunuyor. Milletimiz, SGK borçlarını ödeme noktasında duyarsız davranıyor ve bunun neticesinde borçları birikerek icraya gidiyor” dedi.

 

“SEMİNER VERECEĞİZ”

Nacar, “Halkımızı bu konuda bilgilendirmeliyiz. Bunun için halkımıza yönelik bilinçlendirme seminerleri vereceğiz. Seminerlerin ilki Darıca Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 4 Kasım’da yapılacak ve ardından 150 ayrı okulda seminerler verilecek. SGK borçlarının yapılandırılmasıyla alakalı 6552 sayılı torba yasa kanunu ile büyük kolaylık sağlanıyor” şeklinde konuştu.

 

“BAŞVURULAR 1 EKİM’DE BAŞLADI”

Borçların yapılandırılması ile alakalı başvuruların 1 Ekim tarihi itibari ile başladığını belirten Nurettin Nacar, “İki şekil başvuru tarihi var. Birinci olarak Aralık tarihine kadar yapılacak olan başvurularda sigorta primleri ve diğer primlerden doğan alacaklar için başvuru, ikinci olarak 30 Nisan 2015 tarihine kadar yapılacak olan başvurularda ise genel sağlık sigortasından kaynaklanan alacaklar için başvurular yapılabilecek” dedi.

 

“GEÇEN SÜRE İÇİN YİÜFE ESAS ALINACAK”

Nacar, yapılandırma kapsamında borç asılları ile bu borçlar için ödeme sürelerinin bittiği tarihlerden 10 Eylül 2014 tarihine kadar geçen süre için YİÜFE (yurt içi üretici fiyat endeksi) aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu borçlara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının tahsilinden vazgeçilmekte olduğunu da kaydetti.

 

“TAKSİTLENDİRME YAPILACAK”

Torba yasanın, SGK borcu bulunan özel ve tüzel kişilerin borçlarının ödenmesi için kolaylık sağladığını söylen Nurettin Nacar, ikişer aylık dönemler halinde 18 ay taksite kadar ödeme imkanı getirildiğini belirtti. Taksitlendirme sürelerinin 6, 9, 12 veya 18 aydan oluşacağını da ekleyen Nacar, “Belediyeler, il özel idareleri ve bunlara bağlı müstakil bütçeli kamu tüzel kişiliğine haiz kuruluşlar 36 ay taksit içinde borçlarını yapılandırarak ödeyebilecek” dedi.

 

BORÇLU KURUMLARA ZİYARET

SGK kapsamında borcu olan kurumların bir kısmının yapılandırma için başvurduklarını fakat bir kısmının hala başvurmadıklarını belirten Nacar, “Bundan sonraki süreçte borcu olan tüm kurumları ziyaret ederek bilgilendirmeler yapacağız” dedi. Borcu olan tüm kişi ve kurumlar için bu torba yasanın ödeme kolaylığı sağladığını ve herkesin bir an evvel başvurması gerektiğini ve borçlarını yapılandırarak ödemesi gerektiğini de ekledi. Muharrem İBRAHİMOĞLU

27 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR