POSCO’dan çelik tozu yanıtı

      POSCO’dan etrafa yayıldığı iddia edilen çelik tozları ile ilgili olarak bir açıklama yapıldı. Dün fabrika tesislerinde düzenlenen basın açıklama...

BÜYÜT

 

 

 

POSCO’dan etrafa yayıldığı iddia edilen çelik tozları ile ilgili olarak bir açıklama yapıldı. Dün fabrika tesislerinde düzenlenen basın açıklamasında kurum adına açıklamayı Selda Seçkinler yaptı. Basın toplantısında bir dönem toz yayıldığını kabul eden Seçkinler, “Aynı sorunun yaşanmaması için gerekli tedbirler alındı. Şu anda hiçbir sorun yok” dedi.

 

POSCO Assan TST’nin CEO’su Jong Won Kwon tarafından düzenlenen basın toplantısı dün fabrika tesislerinde gerçekleştirildi. 350 milyon dolar yatırım ile 2013 yılının ikinci yarısında İzmit’te üretime başlayan, Türkiye’nin ilk soğuk haddeleme paslanmaz şirketi olan POSCO Assan TST’nin bilgi paylaşımı toplantısında fabrikanın çalışmaları hakkında bilgi verildi. Toplantıya katılan POSCO Assan TST CEO’su Jong Won Kwon, İş Destek Birimlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selda Seçkinler ve Bakım Müdürü Uğur Türköz yapılan çalışmalar, önümüzdeki dönem hedefleri, teknik konular ve çevre konuları hakkında bilgiler verdi.

 

KATKI SUNMAYA DEVAM

Güney Kore-Türkiye ilişkileri ve POSCO hakkında bilgiler vermek üzere söz alan Jong Won Kwon, “POSCO Assan TST Türkiye-Güney Kore ilişkilerine ve kalkınmaya önümüzdeki dönemde de önemli katkılar sunmaya devam edecek. 1960’lı yılların başında savaştan çıkan bir tarım ülkesi olan Güney Kore ihracat amaçlı kalkınma planı çerçevesinde kat ettiği gelişmeler ile bugün dünyanın en yenilikçi ülkeleri arasında yer alıyor. Güney Kore ihracat konusunda büyük bir başarı göstermiş ve 2012 yılında dünyanın en büyük 7. ihracatçısı konumuna gelmiştir. Kore Savaşı’nda bizi yalnız bırakmayan Türk halkına minnettarlığımız devam edecektir” dedi.

 

PAZAR PAYI YÜZDE 40’A ULAŞTI

Daha sonra konuşan Genel Müdür Yardımcısı Selda Seçkinler ise POSCO Assan TST olarak Türkiye paslanmaz çelik sektöründeki pazar payını 5 ay gibi kısa sürede yüzde 40 seviyelerine çıkardıklarını belirterek, “Fabrikamız Türkiye paslanmaz çelik ihtiyacının yarısını karşılayacak durumdadır. 2013 yılında yaklaşık 10 ülkeye ihracat gerçekleştirdik, 2014 yılında ise ülke sayısını 20’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Yıllık 200 bin ton üretim hedefi ile faaliyete başladık. Bu yıl tam kapasiteye ulaştığımızda, Türkiye’nin tüketimi olan 360 bin tonun yarısından fazlası olan 200 bin tonu tesislerimizde üretiyor olacağız” açıklamasında bulundu.

 

HEMEN MÜDAHALE EDİLDİ

Seçkinler, son dönemde etrafa yayıldığı iddia edilen çelik tozları ile ilgili de bilgi verdi. Basında çıkan haberlere değinen Seçkinler, “Tesisimizde temmuz ayından itibaren test ve deneme üretimlerimize başladık. Bir hattımızda test aşamasında beklenmedik bir sorun yaşandı. Problemi ortadan kaldırmak için hemen müdahale yapılmış ve gerekli tedbirler alınarak, aynı sorunun tekrarlanmaması sağlanmıştır. Problem kesinlikle anlık ve çok küçük çapta olup, hemen gerekli iyileştirmeler yapılmıştır. Yine tedbir amaçlı olarak var olan filtre sistemlerimizi güçlendirmek amacıyla ek bir filtre sistemi daha sipariş edilmiştir” şeklinde konuştu.

 

SAPANCA’DAN SU ALINMADI

Konuşmasına devam eden Seçkinler, “Konu ile ilgili olarak Çevre Müdürlüğü tarafından sürekli denetimler yapılıyor. Bu denetimler sonucu herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı. Mart ayında montajı yapılacak olan online izleme sistemini ile de Çevre Müdürlüğü 24 saat boyunca bacalarımızı denetleyebilecek duruma gelecektir. Yine TÜBİTAK MAM tarafından yapılan 15 günlük incelemeler sonucunda da bacalarımızdan çıkan değerlerin, sınır değerlerin çok altında olduğu raporlanmıştır” dedi. Su kullanımı hakkında da bilgi veren Seçkinler, Sapanca Gölü’nden şimdiye kadar tek bir damla dahi su almadıklarını ifade etti.

 

FABRİKA GEZİLDİ

İstihdam ile ilgili de açıklamalarda bulunan Selda Seçkinler, şu andaki 454 çalışanlarının tamamına yakınının Kocaeli’den olduğunu ifade etti. Doğu güzergahında Eşme, güneybatıda Başiskele, batıda da Yarımca servislerinin en son gidilen noktalar olduğunu da söyleyen Seçkinler, “Bu saydığım noktaların dışında küçük bir servisimiz de özellikle Koreli çalışanlarımız nedeniyle İstanbul’dan gelmektedir. Bu rakamlardan da anlaşılacağı gibi POSCO Assan TST’nin istihdamda birinci önceliği Kocaeli halkıdır” dedi. Konuşmaların ardından soru-cevap kısmı ile devam eden program, basın mensuplarının fabrika ziyareti ile sona erdi. 

23 Ocak 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR