Dilovası yine Meclis gündeminde

CHP Kocaeli Milletvekili Dr. Mehmet Hilal Kaplan; “Dilovası'nda doğru dürüst bir yol yok, sinema yok, tiyatro yok, kültür merkezi yok, sosyal donatı...

CHP Kocaeli Milletvekili Dr. Mehmet Hilal Kaplan; “Dilovası'nda doğru dürüst bir yol yok, sinema yok, tiyatro yok, kültür merkezi yok, sosyal donatı alanları yok, milletin sahille buluşması yok, sahil düzenlemesi yok ama Dilovası’ndaki insanları yok etme adına her şey var” dedi.

 

Kocaeli’de uzun süre doktorluk yapan Kaplan, bölgenin sağlık konularına oldukça duyarlı. Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Dilovası’ndaki kanser vakalarına değinen Kaplan, konuyla ilgili şöyle konuştu;

“Yine Dilovası, yine gündemde kanserle ilgili söylem, yine karşınızdayım ama ben söylemekten usanmayacağım, umarım, siz yaptırımlarınızı, düzenlemelerinizi bir gözden geçirirsiniz.

TÜİK verilerine göre açıklama yapmak istiyorum değerli milletvekilleri. Türkiye'deki kanser nedeniyle ölüm oranı yüzde 21, Kocaeli'de yüzde 26, Dilovası'nda yüzde 33. Dilovası bölgesinde astım ve solunum yolu hastalıklarına yakalanma oranı Türkiye'nin 1,5 katı. Nedeni; kontrolsüz, plansız, denetimsiz sanayileşme. Türkiye'deki kimya ve boya sanayisinin üçte biri bu bölgede, metalürji sanayisinin üçte biri bu bölgede. Sanayileşmenin insan sağlığını olumsuz etkilediğini, ne yazık ki ancak 2002'lerden sonra fark edebildik. 2002'den sonra çevre kirliliği nedeniyle ölümler meydana geldiğinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir Meclis araştırma komisyonu kurulmasına karar verildi. Meclis araştırma komisyonu muhalefeti ve iktidarıyla Dilovası'na geldi, araştırmalar yaptı, incelemeler yaptı ve verdiği raporda dedi ki: ‘Bu bölge sanayiye doymuştur. Artık bu bölgede yeni bir sanayi yatırımı olmaması lazım’ 29 maddelik rapor belirledi, ‘Mevcut sanayinin kendine ve çevreye zarar vermemesi açısından gözden geçirilmesi lazım’ dedi.

2002'den beri hem genelde hem yerelde iktidarsınız. Ne yaptınız? Meclis araştırma komisyonunun dediği gibi, önlem mi aldınız? Hayır, tam tersini yaptınız. Bakın, hatırlatmak istiyorum: Dilovası'nın hemen kuzeyinde belediye çöp depolama alanı yaptınız. Hemen bitişiğine, bölgedeki tüm kömür tesislerinin eleme, kırma ve depolama tesisini buraya getirdiniz. Yetmedi -bunlar 2006'dan sonra olanlar- yine Dilovası'nın kuzey rüzgârlarına açık bölgede 4 tane yeni OSB kurdunuz, İMES, Makinacılar, Kimyacılar ve Mermerciler.

Ya insaf, Dilovası'nda yaşayan insanların sağlığıyla o kadar oynadınız ki şimdi de bunlar yetmiyormuş gibi Hereke'nin kuzeyinde Köseler köyü, Tepecik köyü ve Dilovası'nın kuzeyinde bulunan orman arazisinin içine Orman Bakanlığı 1 milyon 500 bin metrekarelik bir alanı Kocaeli Büyükşehir Belediyesine hibe ediyor. Ne diye hibe ediyor? Diyor ki: ‘Bölgenin tüm sanayi atıklarını, tüm katı atıklarını, bertaraf tesislerini yapmana izin veriyorum’ Anlamı şu: ‘Ben bu bölgede yapacağım bu tesisle Dilovası halkını zehirlemeye devam edeceğim’ diyor.

Biraz insaf, biraz elinizi vicdanınıza koyun. Zaten bölgede bir plansız yapılanmanın sonucu iki mahalleyi boşalttınız; Yıldız Mahallesi ve Fatih Mahallesi sanayinin içinde kaldı diye evler alındı, insanlar oradan boşaltıldı. Şimdi, bu katı atık bertaraf tesisiyle ne yapıyorsunuz? Bölgedeki sanayi atıklarını topluyorsunuz, bölgedeki organik, inorganik maddeleri topluyorsunuz, tıbbi atıkları topluyorsunuz, hurda lastikleri topluyorsunuz ve yakıyorsunuz. Anlamı şu: Yeni gazların, yeni kimyasal maddelerin yani yeni zehirleyici maddelerin Dilovası'nın üzerine gelmesine neden oluyorsunuz. Şimdi buna sessiz kalmamızı istiyorsunuz. Ben bölgede yaşayan bir insanım, benim çocuklarım o bölgede yaşayacak, dilimin döndüğü kadar Dilovası'nda ve Kocaeli'de sizin insanları zehirlemenize asla izin vermeyeceğim. Niyetiniz Dilovası'nı boşaltmaksa bunu samimi söyleyin, otururuz, baştan konuşuruz.

Bakın, yapmanız gerekenleri size hatırlatmak istiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı böyle bir orman yerden alıp bunu yapacağına… Dilovası'nda doğru dürüst bir yol yok, sinema yok, tiyatro yok, kültür merkezi yok, sosyal donatı alanları yok, milletin sahille buluşması, sahil düzenlemesi yok. Şimdi, bunlar dururken hiçbir şey yapmadan gelip de bu bölgenin sanayi atıklarını getirip tekrar Dilovası'nın üzerine bir zehir olarak akıtırsanız… Oradakiler de insan, empati yapmanızı istiyorum, oradakiler de çocuk, o çocukların yarın hastalanıp da, hastalıklara yakalanıp ölmelerini istemiyorsanız, Dilovası'ndaki insanların daha kötü bir noktada olmasını ve kanser olmasını istemiyorsanız Dilovası'ndaki bu katı atık bertaraf tesisinden bir an önce vazgeçmenizi diliyorum”

25 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR