Dilovası’nda 60 kanserli hasta var

Çok geniş bir alanı etkileyen, araçların cam ve kaportalarının yanı sıra ağaç ve bitkilerin üzerini kaplayan yapışkan beyaz maddeyle gündeme gelen Dil...

BÜYÜT

Çok geniş bir alanı etkileyen, araçların cam ve kaportalarının yanı sıra ağaç ve bitkilerin üzerini kaplayan yapışkan beyaz maddeyle gündeme gelen Dilovası, dünkü İl Genel Meclisi’nin gündemine oturdu. Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, buna sebep olanların cezalandırılacağını aktardı. Yaman ayrıca ‘kanser ovası’ olarak anılan ilçede sadece 60 kanserli hasta olduğu söyledi

İl Genel Meclisi, kasım ayı 5. oturumu Meclis Başkanı Fahim Kılıç öncülüğünde gerçekleştirildi. Toplantı, aramızdan ayrılışının 73. yılında Atatürk’ün anılmasıyla başladı. Toplantıda İl Özel İdaresi 2012 Mali Yılı Bütçe Tasarısı kapsamında yer alan 11 maddeli, “bütçe kararnamesi” onaylandı.

[b]YETERLİ OLMADI
Dilek ve temennilerde söz alan CHP'li meclis üyesi Ahmet Uzun, Kurban Bayramı'nda yine bilindik görüntülerin yaşandığına değindi. Uzun, “Sağlıksız ortamlarda kurbanlar kesildi. Büyükşehir'in İZAYDAŞ yolu üzerindeki mezbahası yeterli olmadı. Sokak aralarında yine sağlıksız kurban kesimi yapıldı. İlimize yakışmayan görüntülerdi” ifadesini kullandı.

[b]KESİM YERLERİ YAPILMALI
Uzun mecliste bir bütçe ayrılmasını ve kurban kesim yerlerinin yapılması teklifini sundu. Uzun, “Bir sürü arazi yer var. 40 ya da 50 dönümlük bir yer ayarlansa belki seneye bu görüntüler olmaz. Bu konu için, kurban satış yerlerinden kişi başı bin 500 TL toplayan İzmit Belediyesi ve biz bütçe ayırırsak sorun çözümlenir” dedi.

[b]YAMAN'IN JESTİ
Meclis toplantısının sonuna gelindiğinde ise, Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman meclisin konuğu oldu. Son günlerde beyaz kabusun yaşandığı yer olarak gündemde olan Dilovası'nı anlatan Başkan Yaman, “Son günlerde ulusal yayın organlarında ilçemiz, ‘kanser ovası' olarak anılıyor. 40 yıldır bu ilçede yaşıyorum abartılı bir kanser vakasına şahit olmadım. Hane halkı doku araştırması yaptık. Bugün ilçemizde 60 bin kanserli hasta ve 15 bin kanser şüphesi taşıyan kişi var” söyleminde bulundu.

[b]GEREKEN YAPILACAK
Sanayinin olduğu her yerde çevre sorunu olduğunu ifade eden Yaman, “Filtresi olmayan sanayi kuruluşu yok denecek kadar azdır. Marmara Denizi'ni kirleten Dilderesi de, bundan sonra yapılacak çalışmalarla birlikte denizi kirlenmeyecek” diyerek ilçenin hızla temizlendiğini ifade etti. Yaman ayrıca beyaz kabusa da değinerek, “Bu olaya sebebiyet veren sanayi kuruluşu tespit edilecek, gerekli cezai işlemler yapılacak” dedi.

[b]KOCABAY SALONU TERK ETTİ
Yaman konuşmasının ardından meclis üyelerine armağan ettiği kitapları sunarken, AKP'den Dilovası İl Genel Meclisi seçilen ve daha sonra partiden istifa ederek bağımsız meclis üyesi olan Hacı Kocabay, gerginlik yaşanmasına neden oldu. Kocabay meclis toplantısı sona erdiğinde Başkan Yaman'a soru yöneltmek istedi, kendisine söz verilmeyince Meclis Başkanı Fahim Kılıç’a tepki göstererek, salonu terk etti.

11 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR