İSM tiyatro öğrencileri “Hırsızlar” adlı oyunla seyirciden tam not aldı

İzmit ve Sakarya’daki kurumlarında çeşitli dallarda eğitim alan öğrencilerin birkaç güne yayılacak olan gösterilerine, tiyatro dalında “Hırsızlar” ad...

BÜYÜT

İzmit ve Sakarya’daki kurumlarında çeşitli dallarda eğitim alan öğrencilerin birkaç güne yayılacak olan gösterilerine, tiyatro dalında “Hırsızlar” adlı oyunla başlatıldı.

 

23 Mayıs Cumartesi günü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ilk etkinlikte İSM öğrencileri, Avrupa’da modern zamanın mizah ustası olarak kabul edilen Dario Fo’nun birey ve toplumun aksayan yönlerinden doğan trajikomik olayları anlattığı “Hırsızlar” adlı tek perdelik oyununu sahneledi.

 

Genç oyuncular, Ancelo Tornatti isimli hırsızın girdiği evin beyefendisi çapkınlık için eve geri dönünce suçluyu masum, masumu suçlu hale getiren komik olayların yaşandığı oyun ile davetlilere bol mesajlı ve kahkahalı bir akşam yaşattı. İSM öğrencilerinin profesyonel tiyatro oyuncularını aratmayan performanslarının yanı sıra, Perihan Deniz’in hazırladığı kostümler ve Erol Dinçdemir’in ışık tasarımı da seyirciden tam not aldı.

 

“Hedefimiz bir deneme tiyatrosu kurmak”

İSM’nin usta tiyatro eğitmenleri Varlam Nikoladze ve Fatih Sevdi’nin sahneye koyduğu “Hırsızlar”ın oyuncu kadrosunda Volkan Demirci, Burak Tekin, Sertap Ayhan, Kübra Olçar Erden, Semiha Özgür, İhsan Emre Arıç, Heval Bakırcı ve Mehmet Emrah Özcan yer aldı.

 

Oyunun aynı zamanda çevirisini de yapan Varlam Nikoladze hedeflerinin deneme tiyatrosu kurmak olduğunu ifade etti ve “Bu çocuklar o kadar hevesli, o kadar yetenekli ki, bu ve diğer oyunlarımızın sahnelenmeye devam edebilmesi için alttan oyuncu yetiştirmek gerekiyor” dedi.


“Bu ekip en yetenekli ekiplerimizden”

Oyunun yönetmenlerinden Fatih Sevdi ise “Hırsızlar”ın aynı zamanda MEB sertifikalı tiyatro bölümünün mezuniyet oyunu olduğunu belirtti. Öğrencilerinin mezun olduklarında diğer oyun metinleriyle daha rahat çalışabilmeleri için oyunculuk becerilerini geliştirecek eserler seçtiklerini vurgulayan Sevdi, “Tiyatro sabır ve stres kontrolünün yanı sıra çalışma yeteneği ve disiplini gerektirir” diyerek, “Hırsızlar” ekibinin her anlamda en yetenekli ekiplerinden olduğunu da ifade etti.

 

Sevdi, İSM’nin sene sonu gösterileri kapsamında İzmit ve Sakarya’da öğrenim gören öğrencilerinin tiyatro, müzik, bale ve dans performanslarının 16 Haziran’a kadar belirli günlerde gerçekleştirileceğini de ekledi.

25 Mayıs 2015 Kocaeli- Kültür-SanatYÜKLENİYOR