Bakan Canikli’den destek sözü

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ, bazı yöneticilerin yer aldığı heyet, 16 Nisan Perşembe günü Ankara’daydı. Kocaeli’nin ekonomisine k...

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ, bazı yöneticilerin yer aldığı heyet, 16 Nisan Perşembe günü Ankara’daydı. Kocaeli’nin ekonomisine katkı sunmak için görüşmeler yapan KOTO heyeti, ilk olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ile bir araya geldi.

 

CANİKLİ’YE DOSYA SUNDULAR

Bakanlıkta gerçekleşen toplantı hazırlanan özel bir dosya Bakan Canikli’ye sunuldu. Dosyada; oda üyelerinin adres bilgilerinin yeniden tescilinde yaşanılan ücret sorunu, Oda Faaliyet Belgesi’nin bazı ihale makamları nezdinde resmi evrak olarak nitelendirilmemesi, MERSİS sistemi ile ilgili sorunlar, üyelerin gümrük işlemlerinde yaşadıkları sorunlar, GÜMKART uygulamasındaki sıkıntılar, antrepolarca yüksek teminat istenmesi ve mevcut teminatların yok sayılması, KDV iadelerinin vergi dairelerince geç sonuçlandırılması, tacirlerin vize ve pasaportları, Kocaeli’nin lojistik üs yapılması, MÜ-YAP Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği’nin denetimleri, vergi ödemelerini aksatmayan işletmeler için ödüllendirme sistemi, Kocaeli Üniversitesi’nde okuyan yabancı öğrencilere ihracat yapan ve yapmak isteyen firmalarımızda istihdam edilmek üzere uzun dönemli çalışma izni verilmesi, Tüketici Kanunu’nun meydana getirdiği sıkıntılar” yer aldı.

 

BİLİŞİM VADİSİ ÖNEMLİ

Ayrıca, KOTO SanalFuar ve Kocaeli Sağlık Serbest Bölgesi projeleri de Bakan Canikli’ye kapsamlı şekilde sunuldu. Başkan Özdağ’ın, ‘Kocaeli Türkiye’nin ekonomi santralidir’ sözlerini desteklediğini belirten Bakan Canikli, Bilişim Vadisi’nin de Kocaeli’nin prestij projesi olduğunu söyledi.

 

SORUNLARI DİNLEDİ

Aktarılan sıkıntıları tek tek değerlendiren Canikli, tüccarın adres bilgilerinin güncel olmasını önemsediklerini, MERSİS sisteminde yaşanan sorunların giderilmesi için masalar kurulacağını, antrepo sorunlarının çözümü için şikayet hattı kurulduğunu ve tüccarların 444 8 482 no’lu çağrı merkezine sorunlarını iletebileceğini, yatırım mallarının ve ara malların vadeli ithalatında Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) oranını yüzde 6’dan yüzde 0’a indirdiklerini, bu durumun sanayi ve ihracatçılar tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade etti.

 

BAKANLIKTA TOPLANTI

Başbakan Ahmet Davutoğlu’na da sunulan Sağlık Serbest Bölgesi projesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Canikli, yıllık 3 milyar dolar döviz girdisi sağlayacak projeyi destekleyeceğini söyledi. KOTO heyeti, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Sezai Uçarmak, Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yankın ve yardımcısı Ercan Erkiletlioğlu ile bir araya gelerek toplantılar gerçekleştirdi.

17 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR