Çalık Grubu’ndan açıklama yapıldı

Gazetemizde yayımlanan haberde Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Av.Fahri Örengül, il binasında düzenlediği basın toplantısında Büyük...

BÜYÜT

Gazetemizde yayımlanan haberde Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Av.Fahri Örengül, il binasında düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirmiş, Yuvacık Barajı ve Sapanca Gölü’nün borular ile birbirine bağlanma konusunda gerçekleştirilen ihalede usulsüzlük yaptığını iddia etmişti. Örengül, Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleyi Başbakan Erdoğan’ın damadının genel müdür olduğu Çalık Holding’e peşkeş çektiğini iddia etmişti.

ÇALIK GRUBU’NDAN AÇIKLAMA
Çalık Holding A.Ş. ve Gap İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret A.Ş. vekili Av. Soner Kenaroğlu, açıklama gönderdi;
“Gazetenizde 06.12.2012 tarihinde yayınlanan Sn. Furkan Çalışkan imzalı yayında, yayınlanan "Boru Hattı İhalesi Çalık Grubu’na Peşkeş Çekildi" ve 10. Sayfada yayınlanan “Büyükşehlr Belediyesi Yolsuzluk Yapıyor” başlıklı yazılarda müvekkiller gerek Çalık Holding A.Ş. ("Çalık Holding") gerek Çalık Holding’in iştiraki olan Gap İnşaat Yat. ve Dış Tic. A.Ş. ("Gap inşaat”) hakkında, kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi aynı zamanda ticari ve şahsi itibarlarını zedelemeyi amaçlayan gerçek dışı bir kısım ifadeler yer almaktadır.
Çalık Holding'in ve iştiraki Gap inşaat'ın yıllardır devam eden gayreti sonucu elde etmiş olduğu haklı başarılarının ve istikrarlı büyümesinin, bir takım gerçek dışı ithamlara dayandırılması son derece sığ, maksatlı ve yanıltıcı bir yaklaşımın ürünüdür. Temelleri 1930'lu yıllara kadar uzanan Çalık Holding'in 1980'lerde başlayan başarı yolculuğu; tekstilden inşaata, enerjiden telekomünikasyona, bankacılıktan madenciliğe kadar pek çok alanı kapsamaktadır. Yatırımları bugün dünyanın 15 ayrı ülkesine yayılan Grubumuz, yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Aynı şekilde Çalık Holding ailesinin en köklü ve güçlü şirketleri arasında bulunan Gap inşaat; Engineering News Record'un (ENR) her sene açıkladığı "Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası İnşaat Şirketi" listesinde uzun yıllardır yer almakta ve yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği, projelerle ülkemiz ekonomisine katma değer üretmektedir.
Yine belirtmek isteriz ki, Grubumuzun hiçbir resmi kurum, siyasi parti ve kişi ile doğrudan veya dolaylı organik bağı ve ilişkisi yoktur. Hal böyle iken, Grubumuzun siyasi çekişmelerin ve birtakım hesaplaşmaların tarafı yapılmak istenmesini kesinlikle kabul etmiyoruz. Çalık Grubunun, Türkiye'de ve yurtdışında pek çok ihaleye iştirak etmektedir ve bundan sonra da faaliyette bulunduğu sektörlerle ilgili ihalelere iştirak edecektir. Bu ihalelerde, ihaleyi düzenleyen idareler ile yapılan anlaşmaların idareler ve milli çıkarlar yerine Çalık Grubu'na menfaat temin etmek amacıyla düzenlendiğini ifade etmek sadece çirkin bir iddia olarak geçiştirilecek kadar basit bir hadise olmayıp aynı zamanda kötü niyetli, kasıtlı ve sistematik bir çabanın ürünüdür. Faaliyetini sürdürdüğü tüm sektörlerde, yasal düzenlemelere uygun şekilde ihale süreçlerini yürüten Çalık Holding ve iştirakleri, Yuvacık Barajı ve Sapanca arasındaki irsaliye hattı ihalesinde de aynı şeffaflık ve yasalara uygunlukla yer almıştır. Yazıda konu edilen Yuvacık Barajı-Sapanca Gölü Arıtma Tesisi Arası Terfi Sistemi Projesi, Gap inşaat ile Kocaeli Büyükşehlr Belediye Başkanlığı İzmit Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ("İdare") arasında 24.04.2007* tarihinde İmzalanan* sözleşme kapsamında yapılmıştır. Söz konusu inşaat ihale şartnamesine ve tüm yasal düzenlemelere uygun şekilde tamamlanmış ve İdare tarafından işin kesin kabulü de 17.03.2009 tarihinde gerçekleşmiştir.

Söz konusu yayınınızdaki alıntı teşkil eden ifadeleri reddettiğimizi, bu konudaki her türlü hukuki hak ve talep hakkımızın saklı olduğunu belirtiriz.

Çalık Holding ve Gap inşaat hakkında kamuoyu nezdinde olumsuz bir intiba oluşturmaya yönelik bir kısım gerçek dışı yorumlarla ilgili olarak kamuoyunu doğru bilgilendirme amacıyla kamuoyu nezdinde ifade edilmek üzere bu düzeltme yazısının mevcut şekliyle yayınlanmasını talep ederiz.

19 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR