Petrol 40 dolara düşebilir

Fiyatlardaki bu toparlanma piyasalarda “Petrol fiyatları normal seyrine mi dönüyor?” algısına neden olurken, sektör temsilcileri bu yükselmenin geçic...

BÜYÜT

Fiyatlardaki bu toparlanma piyasalarda “Petrol fiyatları normal seyrine mi dönüyor?” algısına neden olurken, sektör temsilcileri bu yükselmenin geçici olduğunu, petrol fiyatlarındaki düşüş seyrinin bu yıl da devam edeceğini kaydediyor.

Uzaltaş Petrol’ün partner şirketi, operasyonel filo kiralama sektörünün en hızlı büyüyen firmalarından UZL Filo’nun Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Pala, son birkaç aydır fazla üretim ve düşük talep nedeniyle Brent petrolün fiyatının aralıksız düştüğünü, yeni yılda da taleplerde değişim olmadığı takdirde düşüş trendinin devam edeceğini bildirdi.

Dün 45 doları gören ham petrol fiyatlarının yüzde 4.5’lik yükselişle 49.50 dolar seviyesine kadar toparlandığını anımsatan Pala, “Bu sabah itibariyle petrol fiyatları yeniden düşüşe geçerek 48.80 seviyelerine geriledi. Petroldeki yükseliş geçici bir hareket olarak değerlendirilmeli. Geçtiğimiz yılı büyük düşüşle kapatan petrol fiyatlarında gerçekçi bir toparlanma beklemiyoruz” dedi.

 

SUUDİ ARABİSTAN’IN ÖNEMİ

Pala, fiyatlardaki yükselişin kısa süreli olma eğilimine devam edeceğini kaydederek, şunları söyledi:

“Petrol fiyatlarındaki bu düşüş eğilimi, Suudi Arabistan’ın yüksek petrol arzı ve düşük petrol fiyatları sayesinde piyasadaki diğer petrol üreticisi ülkeleri zorluyor.  Bu da Suudi Arabistan’ın petrolde ‘tekel’ olmasına fayda sağlıyor. Suudi Arabistan üretimi kısmadığı sürece petroldeki düşüş trendi 2015 yılında da devam ederek 40 dolar seviyesine kadar gerileyebilir. Bu durum Türkiye gibi ithal petrole dayalı ülkelerin ekonomilerinin olumlu etkilenmesini sağlar”

16 Ocak 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR