"Liselerde Cinsel Taciz Arttı"

50 bin 795 gençle yapılan araştırmanın Marmara Bölgesi sonuçlarına göre, liselerde cinsel tacizin arttığı bildirildi.Üsküdar Üniversitesi'nden yapılan...

BÜYÜT

50 bin 795 gençle yapılan araştırmanın Marmara Bölgesi sonuçlarına göre, liselerde cinsel tacizin arttığı bildirildi.

Üsküdar Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, üniversitenin Şiddet ve Suçla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi (ŞİDAM) ile Hayatboyu Eğitim ve Şiddetle Mücadele (HEGEM) tarafından gerçekleştirilen "Çocuk Odaklı Sosyal Risk Araştırması"nın Marmara Bölgesi sonuçları açıklandı. 71 soruluk anket üzerinden yürütülen araştırmada İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kocaeli ve Sakarya illerinde 50 bin 795 lise öğrencisine ulaşıldı.

Lise öğrencilerinin cinsel tacizle karşılaşma sıklığının sorgulandığı ŞİDAM'ım 2012 yılındaki saha araştırması verilerinin, 2007 yılında TBMM Araştırma Komisyonu'nun açıkladığı verilerle karşılaştırıldığında, çocukların cinsel şiddet ile karşılaşma oranının son 5 yılda giderek arttığı belirtildi.

Lise öğrencilerine çevrelerinde ayıp ifade kullanma, imalı ya da erotik hareket, sarkıntılık vb. cinsel tacize tanık olup olmadıkları sorulduğunda, yüzde 56,71'inin cinsel tacize tanık olduğunu ifade ettiği belirtilen açıklamada, "Bu tür tacize haftada birkaç kez tanık olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 20,24 iken, yılda birkaç kez tanık olduğunu ifade edenlerin oranı ise yüzde 22,15. Öğrencilere kendilerinin cinsel tacizle karşılaşma durumu sorulduğunda ise yüzde 24,17'si karşılaştığını belirtiyor. Yine aynı bulgulara göre cinsel tacizle karşılaştığı ifade eden erkeklerin oranı yüzde 27,33 iken, kızların oranı yüzde 21. Bu durum erkek çocuklarının daha sık cinsel tacizle karşılaştığı ihtimalini ya da bu durumu dile getirmekte kız öğrencilere göre daha açık davrandığını gözler önüne seriyor" ifadelerine yer verildi.

ŞİDAM'ın verileri Marmara Bölgesi'ndeki lise öğrencileri arasında her 4-5 gençten birinin cinsel taciz ile karşılaştığını gösterirken, TBMM'nin 2007 yılında yayınlanan raporunda ise tüm Türkiye'yi kapsayan örnekle her 6-7 gençten birinin cinsel şiddete maruz kaldığını göstermekteydi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Üsküdar Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nüket İşiten, cinsel istismara uğrayan kişilerde örselenme sonucu suça, fuhuşa, uyuşturucuya eğilim ve şiddet, içeren davranışların artabileceğine dikkati çekerek, "Bu kişiler uygun eş, uygun iş, uygun rehabilitasyon sürecinden geçmedikleri takdirde karşımıza kaçınılmaz olarak istismarcı olarak çıkacaklar. İstismar, toplum sağlığını tehdit eden birhastalık. Uygun müdahaleler olmadığı taktirde kuşaktan kuşağa aktarılıyor" değerlendirmesinde bulundu.

19 Temmuz 2013 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR