Değirmendere’de sempozyum

Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu dünyada ve Türkiye’de 20. kez yapılan tek ahşap heykel sempozyumu olma özelliği taşı...

BÜYÜT

Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu dünyada ve Türkiye’de 20. kez yapılan tek ahşap heykel sempozyumu olma özelliği taşıyor

“Gölcük Vizyon 2023” projesi kapsamında düzenlenen 20. Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu bu yıl 17 Haziran 2013-04 Temmuz 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek. Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen sempozyum; dünyada ve Türkiye’de 20. kez yapılan tek ahşap heykel sempozyumu olma özelliği taşıyor. 1994 yılında bu yana her yıl yenisi düzenlenerek günümüze kadar devam eden 20.Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu kapsamında; bu sanat dalı üzerine yurt içi ve yurt dışında yaratıcı çalışmalara imza atmış sanatçılar eserlerini oluşturduktan sonra Gölcük’lü sanatseverlerle buluşturacaklar.

1994’TEN BERİ
Figüratif ve soyut sanat anlayışının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden ünlü heykeltıraş Zühtü Müridoğlu’na saygı ve ithaf niteliğini bünyesinde taşıyan sempozyum uzun yıllardır heykel sanatının Gölcük, Değirmendere ve diğer kentlerde halkla buluşmasına aracılık ediyor. 1994 yılından beri devam eden 20. Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu bu yıl yurt dışından 3; yurt içinden 3 sanatçıya ev sahipliği yapıyor.
Bu yılki sempozyuma katılacak sanatçılar: Miguel Merino Tapia (Şili), İsabella Corni (İtalya), Liliya Poprnikova (Bulgaristan), Özgür Sakallı (Türkiye), Evren Erol (Türkiye), Hatıra Akyüz (Türkiye)

SEMPOZYUM TAKVİMİ
18 Haziran 2013 saat 11.00: Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda yapılacak basın toplantısı ile sanatçıların tanıtımı, ahşapların seçimi ve sempozyumun açılışı.
29 Haziran 2013 saat 17.00: Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda Prof. Meriç Hızal’ın “Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun tarihçesine ve gelişim sürecine yönelik sunumu. Arş. Gör. Seda Yavuz’un “Heykel sanatı ve sempozyumun tarihçesi üzerine gerçekleştireceği sunumu”.
18 Haziran- 02 Temmuz 2013 Eserlerin yapım süreci
02 Temmuz 2013 Yapıtların bitimi.
03 Temmuz 2013 Yapıtların belirtilen yerlere yerleştirilmesi
04 Temmuz 2013 saat 19.00: Sempozyum kapanış töreni ve fotoğraf sergisi açılışı

14 Haziran 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR