Hepimiz Çanakkale'yiz

Mhp Derince İlçe teşkilatı ve Kadın kolları Çanakkale şehitleri için helva dağıttılar.Derince Kadın Kolları başkanı Müveyla KAYA daha sonra basın açık...

BÜYÜT

Mhp Derince İlçe teşkilatı ve Kadın kolları Çanakkale şehitleri için helva dağıttılar.
Derince Kadın Kolları başkanı Müveyla KAYA daha sonra basın açıklaması yaptı.

Türk tarihinde altın harflerle yazılmış anlı şanlı bir zaferin yıldönümü Çanakkale’dir. Bu zafer, öyle bir zaferdir ki dünya dengesini bile değiştirmiştir. Hasta adam olarak nitelenen Türk Milletine karşı oyun oynayanların sonunun hüsran olduğu, bir "ders" olarak anılacağı bir zafer olmuştur.

Anadolu insanı, Erkeği ve kadını ile önce vatan diyerek, topyekun vermiş olduğu mücadele daha iyi anlatılmalıdır.
Çanakkale Savaşının, belki de hiç bilinmeyen bir diğer yönü, Çanakkale’de Türk kadın savaşçılarının da, Mehmetçik ile birlikte çarpıştıklarıdır.
Avustralya ve Yeni Zelanda arşivlerinde, Anzak askerlerinin Çanakkale siperlerinde yazdıkları günlük ve mektuplarda rastlanmaktadır. Örneğin, The Age adlı Avusturalya gazetesinde, 8 Eylül 1915 tarihinde şu başlıkta bir haber yer almaktadır.
“Kadın bir keskin nişancı: ilk günkü çarpışmada vuruldu: J. C. Davies adlı bir asker annesine yazdığı mektupta şöyle demektedir: “... Vurulduğum 18 Mayıs günü, keskin nişancı bir Türk kızı vardı. Güzel, iri yapılı ve 19-21 yaşları arasında görünüyordu. Günün uzunca bir bölümünde sürekli olarak ateş etti. Gerçi bir çok adamımızı vurdu ama gün bitiminden önce Avusturalya’lı bir asker tarafından vurulunca, gene de üzüldüm. Ölüsünü ele geçirdiğimizde yanında bir Türk erkeğinin cesedini de bulduk. Kadının vücudunda tam 52 kurşun vardı... Bu savaş korkunç” şeklinde yer almıştır.

Bu şanlı destanı anlatan, Türk Milletinin inanılmazın başarısı ve dirilişin görsel bir yapıta çevrilememesi çok acıdır. Çanakkale Zaferini; bu vatanı bize teslim edenlere ufakta olsa görevimizi yerine getirip onları ansak fena mı olurdu? Düşüncesiyle sadece bir güne sığdırılmamalı, yüzlerce belgeseller ve filmler yapılarak tarihe ışık tutulmalıdır.

Bizler tarihimize ışık tutmaz isek, insanlık dışı, bir vahşet ile saldıranlar, cephe gerisindeki her iki tarafın tedavi gördüğü hastaneleri bombalayarak kendi askerini katleden, tarih hırsızları, kendilerine göre tarihi ışık ve yön verme gayreti içinde olurlar.
Binlerce kilometreden gelerek kan kusan caniler, caniliklerini gizlemek, için 1999 yılında İngiltere'de bir film yaptılar. Filmin adı "All the King's Men" . Filmin öyküsü, Çanakkale Savaşları sırasında 12 Ağustos 1915'de Gelibolu Yarımadası'nda Küçük Anafartalar Bölgesi'nde Türklere karşı taarruza geçen, ancak başarısızlığa uğrayıp, esir düşen askerlerin başlarına kurşunlayıp, öldürülen, bununla birlikte, yaralı olarak ele geçirilmiş askerlerin "fazla acı çekmesin diye!" Türkler tarafından bir çiftlik evinde yakılan İngiliz askerleri üzerine kurgulanmış bir film. Ne yazık ki! İngilizler yaptıkları vahşeti örtbas etmek için, kamuoyuna bu tür filmleri sunarken, Vatanına göz dikilen, vahşete maruz kalan Türk Milleti olarak sesiz sedasız izlemekteyiz.

Mehmetçiğin canı pahasına mevziden çıkarak, yaralı düşman askerine kucağına alarak kurtarmaya çalıştığı gerçeğini gizleyemezler,
Esir düşen askerlere, kendi tayinlerini vererek günü aç geçiren Mehmet’leri kimse hafızalarından silemez.
Kendisini vatansız bırakmaya çalışan, kurşun atan düşmana, susuzluğunu gidermesi için mevzilerine su mataralarını atarak insanlık dersi veren kahraman Mehmetçikleri unutturamaz.

Bu anlamlı günde, bir çağrıda bulunuyorum. Çanakkale Zaferine gereken değeri verelim. Çanakkale Türk Milletinin onurudur. Onurumuza sahip çıkalım.

Çanakkale’nin isimsiz yiğit erleri ve kadınları zihinlerimizde yaptıklarınız, yüreklerimizde sevginin ebediyen var olacaktır. Bu millet size minnettardır. Biz emanetinize, sizin sahip çıktığınız kadar sahip çıkmaya yemin ettik, mücadelemiz emanetinize sonsuza kadar sahip çıkmak, Vatanı bizlere emanet eden şehitlerimize yüce ALLAH’ dan Rahmet diliyor; minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.

Müveyla KAYA
MHP Derince İlçe Kadın Kolları Başkanı

19 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR