Prostat muayenesi aksatılmamalı

Sadece erkeklerde bulunan bir organ olan prostat, ergen dönemden itibaren büyüyerek görev yapmaya başlar. Ortalama 25 yaşına kadar fonksiyonları arta...

BÜYÜT

Sadece erkeklerde bulunan bir organ olan prostat, ergen dönemden itibaren büyüyerek görev yapmaya başlar. Ortalama 25 yaşına kadar fonksiyonları artar ve daha sonra faaliyetinde yavaş yavaş azalma görülür. Yaş ile birlikte gelen aktif cinsel yaşamla beraber prostatla ilgili görülmeye başlayan hastalıklar da ortaya çıkar. Memorial Dicle Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. M. Kamuran Bircan, prostat hastalıklarının genç ve orta yaşlarda daha çok iltihabi hastalıklar olarak görüldüğünü, ileri yaşlarda büyümeye bağlı olarak irileşme (kanser olmayan) ve kanserler görülebildiğini belirtiyor. Prostat hastalıkları ve kanserlerinin çok değişik derecelerde görülebildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Bircan, “Bu hastalıklar bazen hastada sorun yaratmazken; bazen hastanın hayatını kaybetmesine neden oluyor” diyor.

 

SİNSİ HASTALIK: PROSTAT KANSERİ

Prostatta meydana gelen kanser olmayan irileşmeler kısaca BPH olarak tanımlanıyor. Prostatın büyüyerek idrar akışını yavaşlatmasına ya da tamamen tıkanmasına yol açan BPH, idrar yolu iltihabının gelişip ilerlemesine ve kanama olasılığının artmasına da neden olabiliyor. Prostat kanserinin sessiz ve sinsi seyreden bir hastalık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bircan, kanserin hastada idrar yolu şikâyetlerine çok geç neden olduğunu bu yüzden de yakınmalar ile doktora gelen kişilerde kanser hastalığının ileri evrelere ulaşmış olduğunu kaydediyor.

 

Bu açıdan BPH çoğu zaman daha ciddi hastalıkların saptanmasında yardımcı rol oynuyor çünkü hasta idrar yapma sıkıntıları ile doktora daha erken başvurarak erken tanı yolunda önemli bir adım atıyor.

 

HEKİM TERCİHİ DİKKATE ALINMALI

Prostat kontrolü konusunda hekimin tercihinin önemini belirten Prof. Dr. M. Kamuran Bircan, total PSA(Prostat Spesifik Antijen) seviyesinin ölçülmesi gerektiğinin ve rektal yoldan (makattan) prostatın parmakla muayenesinin mutlaka yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Hekimler ayrıca gerekli gördükleri durumlarda idrar tetkiki, kreatinin ve idrar akımının hızının ölçülmesini, ultrasonografi ve PSA’nın diğer tiplerini de isteyebiliyor.

Prof. Dr. M. Kamuran Bircan’a göre kontroller süresince hekimlerin en çok karşılaştıkları problem, kişilerin parmakla yapılan prostat muayenesine karşı olan dirençleri. Özellikle tüm teknolojik gelişmelerin yanında bu şekilde muayene edilmeye anlam veremeyen kişilere karşı Prof. Dr. Bircan, bu tip muayenenin gerekliliğinin altını çiziyor. Prof. Dr. Bircan, hekimin prostatı büyüklük ve kıvamı açısından değerlendirmesine olanak sağlayan parmakla yapılan muayenenin önemine dikkat çekiyor ve ekliyor: “Prostatın sertliği kanser açısından uyarıcı bir bulgudur ve bu sertliği tespit etmenin henüz başka bir yolu yok. Bu yüzden kontrole gelen kişiler bunun tanıya yönelik çok gerekli bir muayene yöntemi olduğunun farkında olmalılar” diyor. 

13 Eylül 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR