Bulut’tan Gökmen’e sert cevap

İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut, CHP Meclis üyesi Fikret Gökmen’e sert bir şekilde cevap verdi.CHP’li İzmit Belediyesi Meclis Üyesi F...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut, CHP Meclis üyesi Fikret Gökmen’e sert bir şekilde cevap verdi.

CHP’li İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Fikret Gökmen’in denetim kurulu raporu hakkında kamuoyuna yaptığı açıklamaya İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut tarafından cevap verildi. Belediye hizmet binasında düzenlenen basın toplantısı ile Bulut yapılan suçlamalar, yersiz ve haksız olarak nitelendirdi. Başkan Bulut “Sayın Fikret Gökmen, Denetim Komisyonu Raporunun almış eline günlerdir gazete gazete geziyor. Gazeteci arkadaşlarımız da Sayın Gökmen’e itibar edip, onun verdiği bilgilerle haber ve yorum yapıyorlar. Üzülerek belirtmek isterim ki Sayın Gökmen’in yaptığı eleştirilerin tamamı, karalama amacı taşıyan, çarpıtılmış bilgilerden türetilmiş siyasi açıklamalardır. Bu da yetmiyormuş gibi Belediyenin işçisine ve esnafa borcu olmadığını söyleyen Nevzat Doğan’ı da yalan söylemekle itham ediyor. Kem söz sahibine aittir. Yalan söylemek kasti bir eylemdir. O nedenle ben Sayın Gökmen’in yalan söyleyeceğine ihtimal vermeyerek halkımızı ve kamuoyunu nasıl yanılttığını gözler önüne sermek istiyorum” dedi.

RAKAM YANLIŞ
Bulut “Gökmen Yapı Denetim Firmalarına ait 4 milyon 700 bin TL emanet paranın kullanılması hakkında iddiada bulunmaktadır. Bu hesaptan kullanılan para 2 milyon 787 bin TL’dir. Ve bu rakam belediyelerin birleşmesi esnasında devralınan rakamdır. Yani İzmit Belediyesinin emanet hesabına 2 milyon 787 bin TL borcu vardır ancak bu borç büyük bölümü geçmiş yıllardan gelen bir borçtur. Belediyeler beklenmedik durumlarda acil nakit ihtiyaçlarında bu yolu kullanıyorlar. Kısacası Kredi kullanmaktansa emanet kullanıp iade etmek yolu tercih edilmiş oluyor. Gökmen tarafından rakamlar çarptırılmıştır. Sayın Gökmen’i dinleyen, paranın kayıplara karıştığını kendisinin de bunu tespit ettiğini zanneder. Adı üzerinde emanet. Emanete ihanet mi edilmiş, emanet edenler mağdur edilmiş mi ona bakmıyor. Para kullanılmış diyor. Eğer bir tane yapı denetim firması teminatını geri almak istediğinde eli boş dönmüşse sayın gökmene hak veririz. Ama böyle birşey yoksa sayın Gökmen’in yaptığı olsa olsa bankacıların avukatlığını yapmaktır. Bu da Sayın Gökmen’in görevi değildir herhalde. Sayın Gökmen’e Bankacılar Birliğinin değil Belediye Meclisinin üyesi olduğunu hatırlatıyor ve bankacıların değil halkın sorunlarının temsilcisi olmaya davet ediyorum” açıklamasında bulundu.

BEKÇİLİK YAPMAKTADIR
Bulut “Torba yasa söylentileri bile bizi zor durumda bırakmıştır. Bütün belediyeler bu zor duruma düşmüştür. Torba yasa dedikoduları bile zor durumda bıraktı. Kimse ödeme yapmadı. Sayın Gökmen hızını alamamış olmalı ki, bir de Sayın Nevzat Doğan’ı Bankerlik yapmakla itham etmiş. Bankerin sözlükteki karşılığı başkasının parasından para kazanan kimsedir. Peki bu olayda para kazanmak var mı ? Yok. Ne var peki? Para kazandırmak var. Halkın parasını korumak var. Bankadan kredi çekmeyip siyasi risk almak pahasına emanet alarak yapmak. Sayın Gökmen kavramları karıştırıyor. Bu işlem nedeniyle Sayın Doğan’a bir meslek atfedilekcekse bunun adı Bankerlik değil Bekçilik olabilir” dedi.

MÜTEAHHİT BORÇLARI 2.5 MİLYON TL
Müteahhitlere olan borçların sebebi dönemsel gecikmedir diyen Bulut “Müteahhitlere olan borçlar: Aralık ayında yapılan tahakkuklardır. Sayın Gökmen bu açıklamayı yapmadan önce müteahhitlerle konuşsaydı bunları söylemezdi. Dönemsel olarak af beklentisi nedeniyle gelirlerdeki gecikme 1-2 aylık bir ertelemeyi gerektirmiştir o kadar. Aftan beklenen kaynaklardan ciddi bir şekilde etkilendik müteahhitlerin bu durumdan doğan bir sıkıntısı yoktur. Muhalefet yapmak adına muhalefet yapılıyor” dedi.

PERSONELE BORÇ YOK
Gökmen tarafından personele 1.5 Milyon TL borç olduğunu iddia edildiğini belirten Bulut “İzmit Belediyesinin işçi ve esnafına borcu yoktur. 1.5 Milyon TL’lik rakam sendikal döneme aittir. Bu sendikalı süreçte belediyeye çıkan tahakkuk borcudur. İşçiler sendikasız bir dönem yaşadılar. İşçilere ikramiye ödenemedi. Sendika yetkisi aldıktan sonra 2011 6.ayına kadar süre verilmiştir. Henüz vadesi dolamış bir borçtan söz etmektedir. O zaman geldiğinde hep birlikte göreceğiz. Belediye bünyesinde 520 işçi bulunmaktadır” dedi.

CHP DÖNEMİNDEYDİ
Gökmen tarafından belediye borç batağında söylemlerini hatırlatan Bulut “Gökmen Belediye borç batağında derken herhalde, Belediye önünde işçilerin yorgan döşek yattığı günleri hatırlamış olmalı. Bu da CHP dönemine aittir. O zaman bunlar yaşanmıştır. Zamanı karıştırmıştır. Muhalefet olmayı “her şeye muhalefet” olarak algılayanlar yanlış yapıyor. Kültür Tepesinde de aynısını yaptılar. 4 ay kaybettirdiler. Sonra da neden hala bitmedi diyorlar. Bunları yaptıkları için CHP iktidar olamamaktadır” açıklamasında bulundu.

4 MİLYON TL BORCUMUZ VAR
Başkan Bulut “Fikret Gökmen tarafından belediyenin borcu 8 Milyon TL’den bahsediliyor. Bizim borcumuz yaklaşık 4 Milyon TL’dir. Planlanmamış hiçbir borç yoktur. Bizim sadece SSK borcumu vardır. Bütün belediyelerin geçmişinden günümüze gelen borçtur. Gökmen tarafından 112 kişinin işe alındığını söylemektedir. Bu doğru değildir. Temizlik firması aracılığı ile sadece 90 kişi alınmıştır. Buda park ve sokaklarda görevli olmak üzeredir. İlerleyen günlerde “Temiz İzmit” sloganıyla yeni bir proje başlatılacaktır. Bu sayede temizliğe ne kadar önem verdiğimiz ortaya çıkacaktır. 313 işçiyi göndereceğiz diye bir açıklama var. Fazlamız 165 kişidir. Biz norm kadroya gelmek istiyoruz. İşten çıkarmalar olmayacaktır. Emekli olmalarını bekliyoruz. İSU’dan 10 Milyon TL alacak bulunmaktadır. Bu yönde tartışmalar yaşanmaktadır. Bu iki kurum arasında ki itilaftır en kısa sürede çözülecektir” açıklamasında bulundu.

19 Nisan 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR