Zeytinoğlu: Komşularla sorunlarımız ihracatımızı etkiledi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, geçtiğimiz günlerde açıklanan ilimizin dış ticaret rakamları hakkında değerlendirmede bulundu. Y...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, geçtiğimiz günlerde açıklanan ilimizin dış ticaret rakamları hakkında değerlendirmede bulundu. Yaptığı açıklamada geçen yılın aralık ayı ihracatının yüzde 21,8 düzeyinde azaldığını belirten Zeytinoğlu, ithalattaki düşüşün de yüzde 16 seviyesinde olduğunun altını çizdi.

 

KOMŞULARLA SORUNLAR ÇOK ETKİLİ OLDU

Zeytinoğlu, açıklamasında, “Aralıktaki ihracatımız yüzde 21,8 oranında düştü ve 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalatı da yüzde 16 azalarak, 3,7 milyar dolar seviyesinde neticelendi. Yılın tamamını değerlendirdiğimizde ise ihracatımızın yüzde 11,6 ve ithalatımızın ise yüzde 13,3 azaldığını görüyoruz. İhracattaki gerilemede paritenin ve komşumuz ülkelerle olan ticaretimizdeki azalmanın etkisi var. Ayrıca ithalatımızdaki azalma da kurlardan kaynaklandı” dedi.

 

“OTOMOTİV BAŞI ÇEKTİ”

Kocaeli’deki ihracatın yaklaşık yüzde 42’sinin otomotiv sektörü tarafından gerçekleştirildiğini dile getiren KSO Başkanı Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “İlimizde yıllık ihracat rakamlarına baktığımızda otomotiv sektörü haricinde tüm sektörlerin ihracatlarında azalışlar gördük. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızı kutluyoruz.”

 

“SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ RAKAMLAR SEVİNDİRİCİ”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan sanayi üretimi endeksini de değerlendiren Başkan Ayhan Zeytinoğlu, “İçinde bulunduğumuz koşulları da göz önüne aldığımızda kasım ayında sanayideki yüzde 3,4’lük büyümeyi sevindirici buluyoruz” dedi.

09 Ocak 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR