İki kadının bankalarla savaşı devam ediyor

İzmitli Sabiha Özçelik ve Sermin Tokmak, bankaların tüketici kredisi işlemleri sırasında kendilerinden “Dosya Masrafı” altında tahsil edilen paraya te...

BÜYÜT

İzmitli Sabiha Özçelik ve Sermin Tokmak, bankaların tüketici kredisi işlemleri sırasında kendilerinden “Dosya Masrafı” altında tahsil edilen paraya tepki göstererek duruşmadan duruşmaya koşturuluyorlar.

İzmitli iki kadın bankaların tüketici kredisi işlemleri sırasında kendilerinden Dosya Masrafı altında tahsil edilen paranın peşine düştüler. 4077 sayılı kanunun 22/e maddesi uyarınca yasa ile teminat altına alınarak bu masrafların alınmaması veya geri ödenmesi söz konusu iken tüketici mahkemeleri aracılığıyla bankalardan paralarını geri isteyen Sabiha Özçelik ve Sermin Tokmak, duruşmadan duruşmaya koşturuluyorlar. Her iki kadın da çektikleri tüketici kredileri için kendilerinden alınan ve çıkarılan yasa ile göre ödenmesi devlet tarafından şart koşulan paralarını alabilmek için bankaların kendilerine açtıkları davaları tek tek kazanarak paralarını geri almak için çaba sarf ediyorlar.

“BANKALAR BİZİ UĞRAŞTIRIYOR”
Tüketici kredisi çektiği Türkiye’nin en büyük bankalarından biri ile mahkemelik olan ve kendisinden haksız yere alındığını savunduğu 550 TL’sinin peşine düşen Sabiha Özçelik bankaların halkı kandırdığını ve kredi masrafı adı altında almaması gereken bir parayı vatandaştan tahsil ettiğini ileri sürdü. Sabiha Özçelik, “Bakın sözleşmeler karşılıklı hakları koruyacak şekilde tasarlanır ve hayata geçirilir. Bankaların bizlere imzalattığı sözleşmeler hep bankaların lehine maddelerle dolu ve size imzalattıkları sözleşmelerin bir nüshasını bile vermiyorlar. Sonra siz paranızı alabilmek için kapı kapı dolaşıyorsunuz. Önce tüketici mahkemesine gidip bir karar aldırtıyorsunuz. Sonra bu kararı resmi olarak bankaya bildiriyorsunuz ama ödemiyorlar.

SİZE DAVA AÇIYORLAR

Üstüne üstlük itiraz hakları olduğu gerekçesiyle size dava açıyorlar. Bugün kaybettikleri gibi yine haksız çıkmalarına rağmen paranızı ödeme zorluğu çıkarıyorlar. Size verdikleri kredi miktarının brütü üzerinden birde masraf parası alıyorlar. Kart çıkarıyorsunuz yasak olmasına rağmen kart masrafı alıyorlar. Sonra yine sizi mahkemeye veriyorlar. Amaçları insanları bıktırmak ve bu yolu denemelerinin önüne geçmek. Ben devlet memuruyum. Kazandığım para helal ve alınteri ile bezeli” şeklinde konuştu.

“BUNLARIN Kİ AYIPLI HİZMET”
Bankaların vatandaşı aldattığını ileri süren Sabiha Özçelik, “Bunların yaptığı haksız şartlar ileri sürerek ayıplı hizmet sunmaktan başka bir şey değil. Tüketici mahkemesinin kararına uymuyorlar. Size dava açıyorlar. Asliye Hukuk Mahkemeleri’nin kararlarına uymayıp parayı ödemekte ayak diretiyorlar. Haklarında çıkarılmış yasalara rağmen hala bu gün bu paraları milletten tahsil ediyorlar. Bunlara birilerinin dur demesi gerekmiyor mu?” dedi.

“ÜÇ AYRI DAVA DOSYASI İLE UĞRAŞIYORUM”
Belediye emeklisi Sermin Tokmak, üç ayrı dava ile uğraştığını ve her biri ile ayrı ayrı mücadele ettiğini açıkladı. Sermin Tokmak, “Biri devlet bankası ve ikisi de özel banka olarak üç ayrı banka ile üç ayrı konu da mücadele ediyor ve savaş veriyorum. Bu bankalardan iki tanesi dosya masrafı davası ile bir tanesi de kredi kartı aylık aidatı konusunda bana dava açtılar. Bende üç ayrı konu da üç ayrı cephede savaşıyorum. Bıkmak bir yana her geçen gün öğrendiğim yasalar sayesinde bilinci artıyor ve beni yıkamayacakları noktalara ulaşıyorum. Herkese tanıdığım bildiğim herkese bankalardan kredi alırken nelere dikkat etmelerini, neler yapmalarını tek tek anlatıp yanlışa düşmelerinin önüne geçmeye çalışıyorum.

DAVA KAZANDIM
Beni ve diğer vatandaşları yıldırmaya çalışıyorlar ama yıldıramayacaklar. Bugün bana açılan davalardan birini kazandım ve Kocaeli 1.nci Asliye Hukuk Mahkemesi bankanın aleyhime açtığı davayı reddederek talep ettiğim paranın bana ödenmesine karar verdi. Çok mutluyum. Diğerlerini de kazanacağım. Ama bu durumun önüne geçilmesi için yeni ve kesin yasalar çıkarılması şart” şeklinde konuştu.

16 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR