Meclis’e Örengül-Doğan tartışması damga vurdu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi temmuz ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda CHP’li Fahri Örengül ile İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi temmuz ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda CHP’li Fahri Örengül ile İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın atışmaları damga vurdu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis temmuz ayı toplantısı önceki gün Leyla Atakan Kültür Merkezi Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda yapıldı. Meclis toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlık yaptı. Meclis oturumunun açılış konuşmasında Başkan Karaosmanoğlu; “Kimse endişe etmesin vatandaşımızın endişe ettiği konuda hassas davranacağız. Vatandaşın havasını kirleten çalışma asla olmaz bunu kabul etmeyiz. Halkın ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilmesi gerekiyor. Kötü niyetli insanlara izin vermemeliyiz. Bu konuda kesinli taviz verilmeyecektir. Hava, su ve toprak bertaraf edilmemelidir. Kirletilmemelidir. Bertarafın en iyi teknoloji kullanılacaktır. Yurt dışında uygulama nasılsa aynı şekilde uygulama yapılacaktır. Bazı ülkelerde şehir merkezinde kurulmaktadır. Gereken önlemler alınmaktadır bununla birlikte bilgilendirme yapılmaktadır. Halkın zararına olan hiçbir şeye imza atmayacağız. İhale yapılması sonrasında icra bölümüne gelindiğinde herkese bilgi verilecektir. Hep birlikte hareket edeceğiz” dedi.

SİNEVİZYON GÖSTERİLDİ
Yoklamanın yapılması ve bir önceki toplantı tutanak özetinin okunmasıyla başlayan mecliste ilk olarak belediye tarafından yapılan çalışmaların yer aldığı sinevizyon gösterildi. Gösteri sonrasında kısa bir değerlendirme konuşması yapan başkan Karaosmanoğlu, meclis üyelerinin yapılan çalışmaları takip etmediğinden ve görmediğinden şikayet etti. Başkan Karaosmanoğlu, meclis üyelerini yapılan projeleri gezmeye davet etti.

CHP’Lİ ÖRENGÜL KONUŞTU
Toplantıda söz alan CHP’li Fahri Örengül, “Uygun zemin konusunda araştırma yapılıyor. Bu konuda özre ihtiyacı vardır. İZAYDAŞ bizim dönemimizde yapılmıştır. O dönemde kıyamet koparıldı. Burası istismar edilmiştir. O tesis zehir saçılıyor deniliyordu. İki yıl belediye başkanına kan ağlatıldı. 2004 yılına kadar ruhsat verilmedi. Allah söyletti demek ki. Sanayileşme olan ülkelerde buna gerek vardır. Konu İnsan odaklı durumlar ve çevre olduğu zaman siyasi malzeme yapılmamalıdır.”diyerek tepkisini gösterdi.

CHP ÖZÜR DİLESİN
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise konuyla ilişkin açıklamalarda bulundu; “O dönemde milletvekili olarak görev yapıyordum. O depona alanı oraya yapılmamalıydı. Yerleşim merkezine yakın kalmıştı. Mevcut çöplerin yakılması için yakın kurulabilir. Çevre konusunda eylemlere de kimsenin katılmaması gerekiyor. Cumhuriyet Parkı hazırlanmışken talan edildi” dedi.

SOKAKLAR HALKINDIR
CHP’li Fahri Örengül ise; “Sokaklar halkındır özgürce eylem yapabilir. Orada oturan, dinlenene kamu gücü kullanılırsa tepki gösterilir. Kamu gücü böyle kullanılmaz. İnsanların wc ihtiyacı için o kafenin kilitlenmesi doğru değildir” derken Başkan Doğan; “Çıkın özür dileyin. Vatandaştan çıkıp özür dileyin” açıklamasında bulundu.

İKİLİ ARASINDA SERT TARTIŞMA
CHP’li Fahri Örengül ile İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan arasında CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Uzun’un Cumhuriyet Parkı camının kırılmasının tartışması yaşandı. İkili arasında gerilim yaşandı. CHP’l Şaban Sarıgülle ise; “Ahmet bir şey yapmış avukatı değiliz. Ramazan ayındayız. Meclisin konusu değildir. Günaha girmenin gereği yok. İki partiden de hatalar yapılmıştır” dedi. Meclis oturumunda Akdeniz Oyunlarında başarılı olan sporculara hediyeler verildi.

KADROLU ALIM YOK
Tartışma sonrası gündeme geri dönen Başkan İbrahim Karaosmanoğlu; “Sözleşmeli personellerin kadroya alınması noktasında kriter belli değildir bundan dolayı bu işten uzak durdum. Önümüz de yerel seçim vardır. Sözleşmeli personellerin neye göre kadroya alınacağı belli olmazken, alınması durumunda eleştiriler beraberinde gelecektir. Bundan dolayı da bu konuda uzak duruyorum. TOKİ ile ortak proje yapacağız. Roman vatandaşlara konut yapılacaktır” dedi.

12 Temmuz 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR