“Kandıralı çiftçiler güçbirliği yapsın”

Kandıra GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu, “OSB’ye hammaddenin yüzde 40’ına yakını bölgedeki çiftçilerden karşılamayı planlıyoruz. Bunun için de Kandıra...

BÜYÜT

Kandıra GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu, “OSB’ye hammaddenin yüzde 40’ına yakını bölgedeki çiftçilerden karşılamayı planlıyoruz. Bunun için de Kandıra’daki çiftçilerimizin güçbirliği yapması gerekmektedir” dedi

Genel kurulunu tamamlayan Kandıra ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu, ilk ziyaretini Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (GİOSB)’ne gerçekleştirdi. Toplantıya kooperatif yönetimini temsilen başkan Erol Ölmez, başkan yardımcısı Recep Şahin, muhasip üye Rıfat Çakal, denetim kurulu başkanı Mustafa Karakoç, koordinatör Şakir Akçer ve Ahmet Görüş katıldı.
ÇİFİTÇİLERE MÜJDE
Kandıra GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu, bir yandan Kandıra GİOSB’un bölge halkına sağlayacağı faydaları anlatırken, diğer yandan da bu faydalardan nasıl yararlanılacağından bahsetti. Eroğlu, “Bilindiği gibi Kandıra GİOSB’a yaklaşık olarak yılık 850 bin ton hammadde temin edilecektir. Hammaddenin yüzde 40’ına yakının bölgedeki çiftçilerden karşılanması planlanmaktadır. Bunun gerçekleşmesi için bölgedeki çiftçilerimizin güç birliği yapması gerekmektedir. ‘Bir elin nesi var iki elin sesi var’ atasözümüzü düstur kabul ederek, şimdiden OSB’nin hammaddesini temin koşullarının sağlanması şarttır. Bu noktada sizin kooperatifinizi önemsiyoruz ve tam destek veriyoruz” dedi.
1 MİLYARLIK CİRO
Kandıra GİOSB’un dünyada örnek gösterilebilecek nadir projelerden bir tanesi olduğunu belirten Eroğlu, “Yüzde 35’i yeşil alan, çevreye duyarlı ve bacasız sanayi kuruluşlarından oluşacaktır. OSB tam faaliyetine geçtiği zaman yıllık 1 milyar 100 milyon ciro hedeflemektedir. Şayet Kandıralı çiftçilerimiz ortak bir çatı altında buluşup çalışabilirlerse bu pastadan en büyük payı alacaklardır. Bu payın büyük olması için ise söz değil icraat yapmamız ve çiftçimizi bilinçlendirmemiz gerekmektedir. Bu konuda biz 24 saat göreve hazırız. Çiftçimize OSB’yi anlatmamıza ortam hazırlandığında biz her yere ve her zaman gelir projeyi anlatırız” ifadesinde bulundu.
DOLULUK ORANI YÜZDE 100

Ayrıca bölge müdürü Eroğlu, “Bu projenin bir benzeri Türkiye’de ve Avrupa’da yok. Yine Türkiye’de kurulmadan yüzde 100 doluluk oranına ulaşmış ilk OSB’dir. Bu kadar ilkleri bünyesinde barındıran Kandıra GİOSB projesi, maalesef 2 senelik bir gecikmeye maruz kaldı. Bazı çıkar grupları bizim hareket etmememiz için her türlü yolu denediler. Hatta masum halkımızı dahi bize karşı kışkırttılar. Yatırımcımızın moralini bozarak bölgeyi terk etmelerini sağlamayı ve Kandıralı halkımızın bugün kendilerine layık görülen hayatı yaşamaya devam etmelerini arzu ettiler. Ancak halkımızla bizim aramızın açılmasını başaramadılar, başaramayacaklar.

HALKIN İÇİNDEN GELDİK
Çünkü bizde köylü halkımızın içinden geldik. Köylümüzün zarara uğramasını asla arzu etmeyiz. Kandıralı halkımıza layık görülen bu hayatı onlarla beraber yeneceğiz. Kamulaştırma sürecini tamladığımızda OSB alanında hemen kazmayı vurup önce alt yapı daha sonrada fabrikaları kurmayı planlıyoruz. Yeter ki bu çıkar grupları bize gölge etmesinler, başka ihsan istemiyoruz” açıklamasında bulundu.
BULUNMAZ NİMET
Bu projenin kendileri ve Kandıra için bir umut ışığı rolünde olduğunu belirten kooperatif başkanı Erol Ölmez, “Artık eskisi gibi gençlerimiz Kandıra’yı bırakıp göç etmeyeceklerdir. Bölgede kalıp hizmet edecekleri, değer katabilecekleri bir proje vardır. Şahsım ve başında bulunduğum bu kooperatif adına diyorum ki, Kandıra GİOSB projesi bölge için bulunmaz bir nimet. Bu nimeti başından beri destekledim, bu günde ben ve yönetim kurulum sonuna kadar destekçi olmaya da devam edeceğiz” dedi.

15 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR