Gübretaş amonyak tankı çok tehlikeli

    Gübretaş’ın Amonyak Tankı kurulmasının seçim sürecine girmemiz nedeniyle kamuoyunu gözünden kaçırılmaya çalışılan bir gündem olduğunu söyleyen Hay...

 

 

Gübretaş’ın Amonyak Tankı kurulmasının seçim sürecine girmemiz nedeniyle kamuoyunu gözünden kaçırılmaya çalışılan bir gündem olduğunu söyleyen Haydar Akar, “Körfez Kirazlıyalı mevkiinde kurmaya çalıştığı amonyak tankı var. Gübretaş fabrikası yatırım adı altında Amonyak Tankı kurmak istiyor” dedi. Gübretaş’ın zaten 300 metreküplük tankı bulunmakta olduğunu ifade eden Akar, “Bulunan tank üretime yetmektedir. Gübretaş 37 bin 500 metreküplük yatırım adı altında Amonyak Tankı kurulması girişiminde bulunulmuştur” dedi.

TANKIN KURULMASI UYGUN GÖRÜLMEMİŞ

Bu yatırıma izin istediğinde 11.07.2013’te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Valilik yazı yazıyor. Vali Yardımcısı Hacı Mehmet Kara’nın yazısında, “Söz konusu projenin yapılması planlanan bölge sanayi ve yerleşimin iç içe olması, yanıcı ve parlayıcı maddelerin üretimi ve depolanması faaliyetlerine yakın olmasından dolayı, insan ve çevre sağlığı açısından büyük risk oluşturacağından projenin gerçekleştirilmesi talebi Valiliğimizce uygun görülmemiştir” yazıyor.

“VALİYİ ORTADA GÖREMİYORUZ”

Yazı ile ilgili açıklamalarda bulunan Akar, “İktidarın 13 tane belediyeleri var. 7 milletvekilleri ve bakanları da olmasına rağmen bu kent Türkiye’nin en kötü yönetilen kentidir. En borçlu kenti, En çok çevre kirliliği olan bir kent. Aynı zamanda bunların yanlış yönetimi nedeniyle su sıkıntısı çeken bir kent” diyerek Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın da iktidardan farklı davranmadığını söyledi. Akar, “Kentin değerlerinin korunmasına sıra geldiğinde Valiyi çok ortada göremiyoruz. Valinin sermayeden yana tavır takındığına şahit oluyoruz” dedi.

AMONYAK TANKI İÇİN 7 GÜN SONRA VALİLİKTEN İZİN ÇIKIYOR

7 gün sonra diğer Vali Yardımcısı Osman Sarı tarafından bir yazı daha yazılıyor. Yazıda endişeler tekrar dile getiriliyor. 1 hafta sonra aynı nedenlerden dolayı tedbirler alınacağı halde uygun olacağı söyleniyor. Orada bir yerleşim alanından bahsediliyor. 2’nci yazı ile ilgili açıklamalarda bulunan Akar, “1 haftada her şey değişmiş gibi burada yatırımın yapılabileceği söyleniyor. Vali milli menfaatler adı altında kentin değerlerinin yok olmasına katkı sunuyor” şeklinde konuştu.

“SEÇİM FIRSATÇILIĞI YAPILIYOR”

Bunun bir yatırım olmadığını söyleyen Akar, “Sistem biraz yalan dolan üzerine kurulmuş. Vali yardımcılarının farklı farklı yanıtlar vererek Valiliğin ne kadar taraf olduğunu görmüş olduk. Para hırsı insan yaşamını ve çevre yaşamını öncelikli kılmıyor. Kent artık bunları kaldıramıyor. Kurulmak istenen Amanyok tankı ihtiyaç olan bir miktarda değil. Ticari amaçlı yapıldığı öngörülerimiz arasında Seçim fırsatçılığı yapıyorlar” ifadelerine yer verdi.

“SANAYİYE KARŞI DEĞİLİZ”

Haydar Akar ile birlikte basın açıklaması düzenleyen Ali Haymanalı, “Sanayiye karşı olmadığımızı ama artık bu kentin sanayiye limanlara doyduğunu söylemiştik. Herkes bu projeye karşı olduğunu söyledi. Baktık ki tankın yapımı için izin verilmiş. Bu amonyağın ne kadar tehlikeli olduğunu valilik belirtmiş. 31.1.2014’te ÇED tarafından olumlu rapor verilmiş. Körfez Belediye Başkanıyla görüştüğümde buna olumlu bakmadıklarını söylediler” diyerek AKP’li yöneticilerine yüklendi. Haymanalı, “Biz çevreciyiz dediler, bilim adamına şarlatan kendi milletvekillerine yosma çevreci dediler. Adamına göre plan tadilatları yaptılar. MİA ile ilgili ilan vermemize rağmen henüz cevap alamadık. Yolsuzlukları suratlarına patlayınca siyasetin içine ettiniz dediler. Basını ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyorum” dedi.

İPTALİYLE İLGİLİ DİLEKÇE GÖNDERİLECEK

Kocaeli’de en büyük üretici firma İGSAŞ’ın bile 10’ar bin metreküplük amonyak tankının olduğunu ve birisinin kullanıldığını sözlerine ekleyen Haymanalı, “Deponun patlaması halinde yaklaşık 10 bin metrekarelik yerleşim alanını boğucu bir şekilde yok edici özelliğine sahip” dedi. Haymanalı, ÇED raporunun iptaliyle ilgili Kocaeli Bölge İdari Mahkemesi’ne dilekçe gönderileceğini söyledi. 

10 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

körfez sakini - amonyak gazı çok tehlikeli olup ortama yayıldığı anda kesinlikle nefes almanızı zorlaştırarak ölüme neden olan bir gazdır ve üretimi yerleşim yerlerinden çok uzak tutulmalıdır.

Yanıtla . 0Beğen 10 Mart 13:43
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR