Çiğdem, kendisini hayata bağlayacak kalbi bekliyor

O bir melek, henüz 18 aylık. Kalbindeki rahatsızlık yüzünden 150 kiloluk makineye bağlı olarak yaşatılan Çiğdem Gürler, kendisine nakil edilecek kalbi...

BÜYÜT

O bir melek, henüz 18 aylık. Kalbindeki rahatsızlık yüzünden 150 kiloluk makineye bağlı olarak yaşatılan Çiğdem Gürler, kendisine nakil edilecek kalbi bekliyor. Zaman onun aleyhine işliyor. Henüz uygun bir donör bulunamadı.

Körfez Tütünçiftlik Karakolu’nda görev yapan polis memuru Müjdet Gürler ile Yaşagül Gürler çiftinin 18 aylık kızları Çiğdem, yaşam savaşı veriyor. Uygun kalbin bulunması için uğraş veren aile, kızlarını 150 kiloluk yapay kalbe bağlı olarak yaşatıyor. Çiğdem, 8 Ağustos 2009’da doğdu. Çiğdem’in küçük kalbindeki rahatsızlık, doğumundan 4 ay sonra anlaşıldı. Kalbinde üfürüm olduğu anlaşılan Çiğdem için zor günler bundan sonra başladı.

YAPAY KALBE BAĞLI
İzmir’deki Ege Üniversitesi Hastanesi’nde bulunan Çiğdem, burada hayatını kurtaracak olan kalbi bekliyor. Yoğun bakım servisinde yaşatılan Çiğdem’e uygun kalp bulunduğunda ise nakil işlemi yapılacak. 10 Şubat’tan beri kendisinden kat ve kat ağırlıkta olan yapay kalbe bağlı olarak yaşayan Çiğdem için herkes dua ediyor.

ALMANYA’DAN GETİRTİLDİ
Çiğdem’in kalbindeki sorunun giderilmesi için nakil yapılması gerekiyor. Uygun donör bulunana kadar ise makineye bağlı olarak yaşam fonksiyonları devam ettiriliyor. Bu tür hastalıklarda pompa, yani “Yapay Kalp” denilen makine, kişiye özel imal ediliyor ve bir başkası kullanılamıyor. Hastanın kan basıncına göre imal edilen makine ise Almanya’dan getirtiliyor.

BAŞKA BİR BEBEĞİN KALBİ
Çiğdem’in yaşama döndürülebilmesi için gerekli olan kalp, başka bir bebeğin yaşamını yitirmesine bağlı. 1 ve 3 yaş arası çocukların ölümünden 24 ile 48 saat arasında nakil gerçekleştirilmeli. Baba Müjdet Gürler, “Doktorların bize ‘kalbi bulduk’ demelerini bekliyoruz” diyerek çaresizliğini dile getiriyor. Çiğdem’in kurtulması için 1-3 yaş arası bir bebeğin kalbi gerekiyor.

17 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR