Kandıralılar kültürlerini işliyor

Karamürsel’den İlimtepe’ye, Şekerpınar’dan Kandıra’ya kadar Kocaeli’nin kültür mozaiği KO-MEK’te yansıma buluyor. KO-MEK el sanatları kurslarında, geç...

BÜYÜT

Karamürsel’den İlimtepe’ye, Şekerpınar’dan Kandıra’ya kadar Kocaeli’nin kültür mozaiği KO-MEK’te yansıma buluyor. KO-MEK el sanatları kurslarında, geçmiş kültürümüzü yansıtan birçok ürün, tekrar işlenerek yeni teknikler ile harmanlanarak modernize ediliyor.

SANDIKLARDAN ÇIKAN TARİH
Kandıra KO-MEK Kurs Merkezi’nde eğitim alan kursiyerler de, ünü ülke sınırlarını aşmış Kandıra Bezi’ni sandıklardan çıkartarak tekrar işliyor. Yok olmaya yüz tutmuş bir kültürü tekrar yaşatmak isteyen kursiyerler, köy bezi diye adlandırdıkları Kandıra Bezi üzerine farklı işlemeler yapıyor. Usta Öğretici Nermin Erdemir eşliğindeki 20 kursiyer ‘Basit Nakış İğne Teknikleri’ alanında eğitime devam ediyor.

50-100 YILLIK BEZLER
Tohumları toprağa ekilen kenevirden başlayarak, büyük emekler sonucu ortaya çıkan bu bezler, Kandıra’lı KO-MEK kursiyerleri tarafından sanat eseri haline getiriliyorlar. Kursiyerlerden Muazzez Veyisoğlu da annesinden kalan 50-100 yıllık bezleri işlediğini söylüyor. Kendisinden sonra, çocuklarının da bu kültürü yaşatmasını istediğini sözlerine ekliyor.

07 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR