İhracatçılar çok umutlu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından geleneksel hale getirilen ve yılın çeyreklerine göre gerçekleşme ve beklentileri değerlendiren ‘Eğilim...

BÜYÜT

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından geleneksel hale getirilen ve yılın çeyreklerine göre gerçekleşme ve beklentileri değerlendiren ‘Eğilim Anketi’ çalışmasının 2014 2’inci çeyrek gerçekleşme ve 3’üncü çeyrek beklenti sonuçları açıklandı. İhracatçıların yüzde 42’si, yılın üçüncü çeyreğinde ihracat artışı olacağını öngörüyor. 2014’ün kalanının ekonomik anlamda daha iyi olacağını düşünen ihracatçı firmalar, üçüncü çeyrekte yaklaşık 114 bin yeni istihdam yaratmayı planlıyor.

 

TELAFİ YOLU:  AB

Firmalara yılsonu dolar öngörüsü 2.13, euro 2.86 olarak oluşurken; rekabetçi ideal kur seviyesi beklentisi dolarda 2.10 euroda 2.85 olarak şekillendi; enflasyon yılsonunda 8.51, büyüme beklentisi ise yine yıl sonunda 4.02 olarak tahmin edildi. Toplantıda konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yakın coğrafyada yaşanan jeopolitik sorunların ihracata etki ettiğini söyledi. “İhracatçıların, yüzde 42 gibi bir oranla, önümüzdeki dönem ihracat artışı olacağını öngörmeleri bu şartlara rağmen mükemmel bir sonuç” diye konuşan Büyükekşi, geçmiş dönemlerde ihracatta yaşanan sıkıntıların yakın ve komşu ülkelerle aşıldığını; bugün ise bu ülkelerde yaşanan sorunların AB ile telafi edildiğini ifade etti.

 

IRAK KONUSU

Irak’a yaşanan yüzde 46’lık ihracat düşüşü de “taban” olarak tanımlayan Büyükekşi, bu bölgeye ihracatın zamanla düzeleceğini söyledi. Büyükekşi, Gümrük Birliği anlaşmasında da bir (upgrade) güncelleme yapılması gerektiğini vurgulayarak, bu haliyle anlaşmanın, özellikle serbest ticaret anlaşmaları konusunda Türkiye’nin aleyhine olduğunu söyledi.

 

GÜNEŞLİ GÜNLER

Büyükekşi, “Türkiye, AB’nin serbest ticaret anlaşması yaptığı tüm ülkelerle otomatikman anlaşma yapar’ gibi bir cümle anlaşmaya eklenmeli” dedi.  2015 seçimlerinden sonra 2019 yılına kadar seçim olmayacağını hatırlatan Büyükekşi, Türkiye’nin bu dönemde ekonomik istikrar anlamında ‘güneşli günler’ göreceğini söyledi.

05 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR