DOLU KİRAZ BAHÇELERİNİ VURDU

Önceki gün 15 dakika yağan dolu, meyve bahçelerindeki ürünlerin dökülmesine neden oldu. Ürünlerini toplamaya hazırlanan çiftçiler gördükleri manzara k...

BÜYÜT

Önceki gün 15 dakika yağan dolu, meyve bahçelerindeki ürünlerin dökülmesine neden oldu. Ürünlerini toplamaya hazırlanan çiftçiler gördükleri manzara karşısında şoke oldu.

Kocaeli'yi etkisi altına alan sağanak yağış ve dolu nedeniyle Hisareyn’de tarımla uğraşan çiftçilerin bir yıllık emeği çöpe gitti. Gölcük'e bağlı beldede 500 dönüm kiraz ve üzüm bahçelerindeki meyveler dolu nedeniyle dallarından döküldü. Birkaç gün içinde kiraz toplamaya hazırlanan çiftçiler şimdi bahçelerine giderek zararlarını hesaplamaya çalışıyor. Doludan aldıkları darbeyle ağaçların dalları kırılırken meyvelerin üzerinde de çürümeye neden olacak açıklıklar meydana geldi. Henüz olmamış kirazlar yerlere döküldü.

TAM BİR FELAKET
Hisareyn Tarım Kooperatifi Başkan Yardımcısı Ulvi Aydın zararlarının çok büyük olduğunu belirterek, "Bizim için tam bir felaket oldu. Çünkü geçimimizi bu bahçelerden sağlıyoruz. 10 aydır bu ürünleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Ama bu sene ürünlerden hiçbir şey kazanamayacağız. Burası 5 dönüm sadece kiraz bahçesi, kirazın kilogramını 4-5 TL'den satmayı planlıyorduk. Üretici bu bahçeden 10 bin TL kazanacakken şimdi 1-2 bin TL ancak kazanabilecek. Yetiştirdiğimiz ürünlerin yüzde 60'ı gitti" diye konuştu.

TÜM EMEKLER KAYBOLDU
Bölgede piyasa değeri oldukça yüksek olan çavuş üzümü yetiştirdiklerini belirten üreticiler, "Biz üzümlerimizi İstanbul ya da adalar civarına kilogramı 8-10 TL'den satıyoruz. Dolu nedeniyle asmalar zarar gördü. Bu önümüzdeki seneye de sirayet edecektir. İlacı, çapalaması, budaması her şeyimizi yaptık ama dolu nedeniyle tüm emeklerimizi 15 dakika içinde kaybettik" dediler.

TARIM SİGORTASI YAPTIRAMADIK
Mahalle Muhtarı Yaşar Ceylan ise arazilerin müşterek olması sebebiyle tarım sigortası yaptıramadıklarını ifade ederek şöyle konuştu, "Yetkililerden, tarım kooperatiflerinden ve Ziraat Odası’ndan biz çiftçilere yardım etmelerini istiyoruz. Burada herkes tarım ve meyvecilikle geçiniyor. Elimizde hiç bir şey kalmadı."
Dolunun vurduğu 500 dönüme yakın meyve bahçelerindeki üreticilerin zararının milyonluk olduğu belirtildi.

21 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR