Türkiye’deki çokuluslu şirketlerin riskleri AIG teminatı altında

AIG Sigorta Büyük Müşteriler ve Global Brokerlar Kanalı Üst Yöneticisi Tahsin Gürdoğan, çok uluslu şirketlerin farklı coğrafyalarda bulunan birden ço...

BÜYÜT

AIG Sigorta Büyük Müşteriler ve Global Brokerlar Kanalı Üst Yöneticisi Tahsin Gürdoğan, çok uluslu şirketlerin farklı coğrafyalarda bulunan birden çok ülkede faaliyet gösterirken, risklerini öncelikle iyi analiz etmek ve sonra da risklerini etkin şekilde yönetmek istediklerini ifade etti.

 

AIG’nin bu kapsamda çokuluslu şirketlere dönük çözümlerini ana iş kollarından biri olarak belirleyerek 100’ün üzerinde ülkede faaliyet gösteren ve 200’den fazla ülkede global ağı ile çokuluslu şirketlere dönük çözümlerini en iyi şekilde sunan sigorta şirketlerinden biri olduğunu ifade eden Gürdoğan, “Günümüzde çok uluslu şirketler, farklı büyüklüklerde, farklı sektörlerde ve çok farklı coğrafyalarda ürettikleri hizmet ve ürünler ile faaliyet gösteriyorlar. Ana faaliyetlerini yürüttüğü ülke dışında bir varlığı veya ticari faaliyeti bulunan şirketler çokuluslu şirket kapsamına girmektedir. Bu genel tanımdan yola çıkarak çokuluslu şirketlerin farklı coğrafyalarda çok farklı riskler ile karşı karşıya kaldığını söylemek zor olmayacaktır” dedi.  Tahsin Gürdoğan, AIG olarak bu noktada devreye girdiklerini ve bu şirketlerin faaliyet gösterdikleri tüm ülkelerde karşılaşabilecekleri riskleri teminat altına aldıklarını bildirdi.

 

Dünyanın en fazla ülkede hizmet veren sigorta şirketlerinden biri olan AIG’nin çokuluslu şirketler için sunduğu programların AIG’nin ana faaliyet kollarından bir tanesi olduğunu ifade eden Gürdoğan, uluslararası risk çözüm programlarını dizayn ederken tek alternatifin olmadığını, yerel mevzuatı anlamanın önemli olduğunu, diğer taraftan müşterinin lokal yada global anlamda bir çok ihtiyacının da göz önünde bulundurulması gerektiğini “ ifade etti. 

 

Tahsin Gürdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Kadir Has Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve DEIK tarafından yapılan Mart 2014 tarihli araştırma raporunda çokuluslu Türk şirketlerine dönük çok ilginç sonuçlar çıktığını görüyoruz. Örneğin, 100 milyon USD üzerinde yatırımı bulunan 29 büyük ölçekli şirketin toplam yatırımı 37 milyar USD olarak saptanmış. Bu şirketlerin yurt dışında bulunan 426 şirkette 116.000 çalışanı bulunuyor. Ayrıca, 29 şirketin 18 tanesinde hâlihazırda AIG poliçesi bulunuyor”

 

Gürdoğan sözlerine şöyle devam etti: “AIG olarak,  birden çok ülkede iş yapan çokuluslu bir şirketin risklerini yönetirken yerel ve global risk çözümlerini ve ihtiyacı olan teminatları doğru bir şekilde bir araya getirmesi ve içinde bulunduğu sektörün risk özelliklerini de dikkate alması gerektiğine inanıyoruz. AIG’nin sahip olduğu geniş network ve bilgi birikimi ile tüm dünyada söz konusu çözümleri müşterilerimiz için çok uzun yıllardır hazırlıyoruz ve herbir iş kolunda karşı karşıya kalınan riskleri dikkate alarak şirketlerin iş planlarına uygun şekilde onlara özel hazırlıyoruz” dedi.

 

Tahsin Gürdoğan, çokuluslu yatırımlar ve beraberinde getirdiği risklerin farklılık gösterebildiğini,  şirketlerin teminat yapısı, vergi mevzuatı, lokal mevzuat zorunlulukları gibi konularda doğru sigorta poliçesine sahip olmadıkları anda farklı cezalar, kanuni yaptırımlar, hasarların ödenmemesi gibi geri dönülemez durumlar ile karşı karşıya kalabildiklerini iletti. Bu nedenle farklı coğrafyalarda iş yapan şirketler uluslararası yatırımlarını güvence altına almak ve risk koruma programlarını tekbir çatı altında yönetebilmek istemelerinin doğal olduğunu belirten Gürdoğan, bu çerçevede, AIG olarak müşterilerinin ihtiyaç duydukları lokal, global veya “Controlled Master Program” olarak adlandırılan karma programları seçenek olarak sunduklarını bildirdi.

 

Müşterilere uygun sigorta çözümü önerirken AIG’nin dikkat ettiği hususlar şunlar,

  • Karşı karşıya kalınan muhtemel riskler
  • Teminat ihtiyaçları
  • Mevzuat Uyum gereksinimleri
  • Faaliyette bulunulan ülkede resmi olarak kabul edilen sigorta poliçesi ve gereksinimleri
  • Hasar hizmetleri
  • Vergi ve Sermaye ilişkisi ve ilgili yaptırımlar

 

Gürdoğan, AIG’nin hasar hizmetlerindeki yüksek kalite standardizasyonunun da altını çizdi.  “Çok uluslu şirketler için bir risk programını dizayn etmek kadar, oluşabilecek riskler karşısında hasar hizmetlerini dünyanın her yerinde AIG standardlarında almak da çok önemli diye düşünüyoruz”  diyen Gürdoğan, her müşteriye tasarlanan sigorta çözümleri dışında müşteriye özel hasar yönetimi hizmetini de verdiklerini iletti.

 

Gürdoğan, “Bizim için önemli olan müşterilerimizin ticari faaliyetlerini kesintiye uğramaksızın devam ettirebilmelerini sağlamaktır ki bu klasik bir sigorta teminatı sağlamanın ötesinde birçok deneyim ve birikimi beraberinde getirmektedir. AIG’nin çokuluslu şirketlere dönük çözüm sunan Türkiye’de ve Dünyanın her yerindeki ekipleri de bunun için çalışmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Zorlu Center içerisinde Raffles Otel’de iş ortaklarına yönelik bir seminer düzenleyen AIG, global stratejilerine paralel olarak çokuluslu şirketlere dönük deneyimlerini ve çözüm programlarını paylaştı. Program açılışını AIG Türkiye Genel Müdürü Süleyman Sağıroğlu’nun yaptığı ve AIG’nin Avrupa, Orta Asya ve Afrika Bölgesi’ndeki  47 ülkeden sorumlu Müşteri Yönetimi Üst Yöneticisi Dawn Miller ve Prof. Asaf Savaş Akad’ın da konuk konuşmacı olarak yer aldığı programda aynı zamanda Türkiye ve bölgemizdeki ekonomik ve finansal gelişmeler ve beklentilerde sigorta konusunun ötesinde davetliler ile paylaşıldı.

10 Kasım 2014 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR