Yağız: Sanayi şehri Körfez emniyet açısından güvenli omalı

Körfez Petrol Ürünleri ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu, Körfez Belediyesi Başkan Yardımcısı Faruk Denli’yi makamında ziyaret etti. Ziyarete, Kör...

BÜYÜT

Körfez Petrol Ürünleri ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu, Körfez Belediyesi Başkan Yardımcısı Faruk Denli’yi makamında ziyaret etti. Ziyarete, Körfez Petrol Ürünleri ve Sanayiciler Dernek Başkanı Ömer Yağız, Sekreter Serpil Yayla, Fatih Sarıçiçek, ST Elektronik Güvenlik Firma Yetkilisi Sergey Zayriatski katıldı. Dernek yönetimi adına konuşan Başkan Ömer Yağız dernek hakkında bilgi verdi. Başkan yardımcısı Faruk Denli, dernek hakkındaki düşünceleri ve Körfez ilçeye ne gibi faydaları olabileceği hakkında fikir alışverişinde bulundu.

 

“Önce Emniyet”

Derneğin hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Ömer Yağız “Sanayinin gelişimine katkıda bulunabilmek; bölgenin teknik, emniyet, güvenlik, sosyal ve ekonomik açıdan sağlıklı, daha güvenli koşullara sahip olabilmesi amacıyla, bilgi paylaşımı ve güç birliği hedeflenerek, 2014 yılında kurulmuştur. Sanayi kenti olan ilçemizin en çok emniyet açısından güvenli olması gereken bir noktadadır. İşte bu noktada derneğimiz akaryakıt işi yapan tüm kuruluşlarımızın işinde sağlam il ve ilçemizin hem hava hem de olası tüm tehlikelerle alakalı önlem almaktayız. Bölgemiz 26 Mart 2014 tarihindeki Bakanlar Kurulu kararıyla ‘Körfez Enerji Bölgesi’ olarak adlandırılmıştır ve Türkiye’de tektir. Bölgenin yönetimi, aynı kararla Kocaeli Valiliği’ne devredilmiştir ve Körfez Enerji Derneği’nin katkılarıyla yönetici bir şirket kurma çalışmaları devam etmektedir. Bölgedeki tesisler, sanayi bölgesi içinde bulunmalarının dışında, kullanım imkânları itibariyle büyük bir limanın parçaları olma özelliğindedir” dedi.

 

Kocaeli Körfez Enerji Bölgesi

Yağız konuşmasının devamında “Bölgedeki tesisler ve araziler her türlü ağır sanayi, yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddelerin imaline ve depolanmasına uygun ruhsatlıdır. Birçok tesisin, limana ulaşmak için kullanacağı boruları geçirmek için, demir yolları tarafından ruhsatlandırılmış menfezleri bulunmaktadır. Bu sayede, tesisler, Gaz ve Petrol ürünlerinin taşınması için hem Tüpraş rafinerisine hem de limana bağlanabilmektedir. Bölgedeki tesisler Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu, Tüpraş Rafinerisi arazisi ile komşu durumundadır" dedi.

 

Bölgemizde Yeni Düzenleme Var

Yağız son olarak "Bölgede, halihazırda kurulu ve kurulacak tesisler, anlaşma yaparak, Petline, Habaş ve Demirören platformlarından denize ulaşabilirler. Daha sonra ise, İgsaş limanı devreye girecek ve  buradan da 40- 50 bin tonluk gemilerle mal tahliye edilebilecektir. Burada tesisi olan firmalar hem Tüpraş rafinerisinden, hem de dış ülkelerden petrol ve petrol ürünlerini sahalarına Boşaltabilir, depolayabilir ve dağıtımını yapabilirler” ifadelerini kullandı.

04 Eylül 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR