POSCO’dan istihdam kandırmacası

Küçük Millet Meclisi’nde POSCO ve siyasette üslup tartışıldı. Mecliste konuşan Prof. Dr. Veli Deniz, POSCO’nun istihdam vaatleriyle halkı kandırdığına...

BÜYÜT

Küçük Millet Meclisi’nde POSCO ve siyasette üslup tartışıldı. Mecliste konuşan Prof. Dr. Veli Deniz, POSCO’nun istihdam vaatleriyle halkı kandırdığına dikkat çekerek, “Ford kuruldu işsizlik çözüldü mü?” diye sordu.

Kocaeli Küçük Millet Meclisi şubat ayı toplantısı MARSİAD Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya sivil toplum kuruluşları başkan ve temsilcileri, Kocaeli Üniversitesi Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Veli Deniz ve Ulusal Parti Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Erdik katıldı. POSCO Demir Çelik Fabrikası ile siyaset ve toplumda üslup konularının görüşüldüğü toplantıda POSCO’nun istihdam vaatlerinin kandırmaca olduğu vurgulanırken, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu hakkında hakaret içerikli sözler sarf edilmesi eleştirilere neden oldu.

HAMZAOĞLU VALİYLE GÖRÜŞTÜ
POSCO Demir Çelik Fabrikası konusunda sunum yapan Prof. Dr. Veli Deniz, “Bilim adamları susturulmaya çalışılıyor. Geçenlerde bir bilim adamımız şarlatanlıkla vasıflandırıldı. Bunlar topluma zarar veren şeyler, bilime saygılı olmalıyız. Bilim adamlarını dinlemeden anlamdan yargılamamalıyız. Neyse ki Sayın Valimiz bizzat yanına davet ederek dinlemiş, ayrıca İspet’in kapatılması bizi ümitlendirmiştir” dedi. Deniz, konuşmasına şöyle devam etti “Biz yatırıma karşı değiliz, ancak 1 milyon nüfusun yaşadığı kent merkezine, ayrıca turizm bölgesi ilan edilen Kartepe’ye kirletici bir fabrikanın yapılmasını uygun bulmuyoruz.

MALİYET Mİ İNSAN YAŞAMI MI?
Ülkemizde boş alanlar var. Yerleşim olmayan hiçbir şekilde değerlendirilmeyen yerlere bu tür yatırımların yapılması nüfus yoğunluğunun dengelenmesi açısından önemlidir. Yatırımcıya biraz nakliye maliyeti getirebilir. Ancak bu maliyetin yüz binlerce insan yaşamından önemli olmadığını düşünüyoruz. Kibar Holding halkın tepkisini azaltmak için soğuk haddelemeden bahsediyor. 1000-1500 kişi istihdam edeceğini söylüyor. Bunun kandırmaca olduğunu zannediyorum. Buraya davet edildikleri halde gelmediler, kendi ağızlarından yapılacakları duymak isterdik.

2. DİLOVASI İSTEMİYORUZ
Ayrıca kamuoyunu, istihdamla ikna etmeye çalışıyorlar. Ford Otosan Gölcük’e geldi. O bölgenin işsizlik problemi çözüldü mü? Her fabrika beraberinde göç getiriyor. Yine bölge halkı işsiz dolaşıyor. Alikahya’da birçok fabrika var fakat mahalle ve köyler işsizle dolu, tarımla uğraşanlar ileride belki tarımdan da olacaklardır.” Konu hakkında söz alan STK temsilcileri, Dilovası problemi devam ederken doğuda ikinci bir Dilovası’nın oluşmasını istemediklerini söyledi. Yahya Kaptan Toplu Yapı Başkanı Abdurrahman Subaşı, Yahya Kaptan ve Yuvam’da 20 bin imza toplandığını ileriki günlerde yürüyüş ve eylem planlandığını ifade etti.

BİR TAŞLA İKİ KUŞ
Konu hakkında söz alan Ulusal Parti Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Erdik ise Avrupa ülkelerinin kirli sanayi istemediğini hatırlatarak, “Güney Kore hem kirli sanayiyi bize göndermek istiyor, hem de Avrupa’daki otomobil fabrikalarına bizim Gümrük Birliği anlaşmamızdan yararlanarak bir taşla iki kuş vurmak istiyor, uyanık olmalıyız” diye konuştu. Siyaset ve toplumda üslup konusunda fikir beyan eden katılımcılar, başta liderlik olmak üzere herkesin üslubuna dikkat etmesi, yumuşak ve kırıcı olmayan üslupla meramlarını ifade etmesi gerektiğini söyledi.

06 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR