Esnaf bayramda umduğunu bulamadı

Ramazan ayı nedeniyle işlerinde büyük bir düşüş yaşanan İzmit esnafı Ramazan Bayramı’nı dört gözle beklemişti. Fakat esnafın bu bekleyişi hüsranla so...

Ramazan ayı nedeniyle işlerinde büyük bir düşüş yaşanan İzmit esnafı Ramazan Bayramı’nı dört gözle beklemişti. Fakat esnafın bu bekleyişi hüsranla sonuçlandı. İzmit esnafı işlerinin durma seviyesine geldiğini ve ayakta durmak için çırpındıklarını belirtti.

 

“GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ DEĞİL”

Karabaş Mahallesi’nde bulunan Asya Börek’in sahibi Sadık Okuş, “Bayram çok durgun geçti. Zaten son zamanlarda da işler durgun pek iyi değildi. Hükümet esnafımızın durumu iyi dese bizce öyle bir durum söz konusu bile değil. Kan ağlıyoruz, ayakta durmaya çalışıyoruz” dedi.

sadik-003.jpg

Karabaş Mahallesi’nde bulunan Asya Börek’in sahibi Sadık Okuş

 

 

“HER ZAMANKİ GİBİYDİ”

Aynı bölgede bulunan Görkem Büfe’nin sahibi İrfan Çakır ise, esnafın izin yapmak gibi bir lüksünün bulunmadığını dile getirdi. Çakır, “Bayramda da çalıştık. Esnafın izin yapma gibi bir lüksü yok. Yarı kapalı cezaevinde yaşıyoruz. Bayramda caddemiz hareketli olmasına rağmen standardın üzerine çıkamadık. 3-5 kuruşla anca dükkanı döndürüyoruz” diye konuştu.

irfan-001.jpg

Aynı bölgede bulunan Görkem Büfe’nin sahibi İrfan Çakır

“YİNE SİNEK AVLADIK”

İzmit şehir merkezinde hizmet veren Can Döner’in sahibi Mehmet Cinkılıç da, işlerin durma seviyesine geldiğini belirtti: Cinkılıç, şu ifadelere yer verdi: “İşler bayram öncesi ve bayram sürecinde berbattı. Abartılı bir durum söz konusu değildi. Bütün gün sinek avladık. Normalde et döner de satıyordum. Fakat bayramda bunu yapmaya korktum. Daha ucuz olduğu için tavuk döner sattım. Onda da masrafı bile çıkaramadık.”

mehmet-014.jpg

İzmit şehir merkezinde hizmet veren Can Döner’in sahibi Mehmet Cinkılıç

 

“BAYRAM HAZIRLIĞI PATLADI”

Mehmet Ali Paşa’da hizmet veren Sev-al Büfe’nin sahibi Selim Hazer, bayram hazırlığının boşa gittiğine dikkati çekerek, “Bayram için yaptığımız tüm hazırlıklar boşa gitti. Aldığımız bayram şekerleri ve çikolatalar elimizde kaldı. Eski bayramlar farklıydı. Bayram harçlığını alan çocuklar gelirdi, bu bayram onlar bile gelmedi. Artık bayramlar esnafa tat vermiyor. Umduğumuzu bulamadık” dedi.

selim-006.jpg

Mehmet Ali Paşa’da hizmet veren Sev-al Büfe’nin sahibi Selim Hazer

“BAYRAMDAN SONRA İŞLERİMİZ AÇILABİLİR”

Yine Mehmet Ali Paşa’da bulunan Venüs Mobilya’nın sahibi Aydın Karaoğlu da Türkiye’nin her bölgesinde esnafın zor durumda olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Bayramda işler durgun geçti. Piyasa zaten durgun, bayramdan sonra gelişme olur diye ümit besliyoruz. Bu bayram umduğumuzu bulamadık. Sadece İzmit’te değil, Türkiye’nin her bölgesinde esnaf güçlükle ayakta duruyor. Ayakta duramayan ise kilidi vurup gidiyor.”

aydin-010.jpg

Yine Mehmet Ali Paşa’da bulunan Venüs Mobilya’nın sahibi Aydın Karaoğlu

 

“BAYRAM ESNAFA YARAMADI”

Güçlü Fast Food isimli iş yerinin Yaşar Güçlü de, “Bizim sektörümüz gıda sektörü olduğu için Ramazan’da işlerimizin düşeceğini biliyorduk. Fakat bayram için bir hevesimiz vardı, o da gitti. Bayram bize yaramadı. Bayramdan sonra işlerimizin biraz olsun düzeleceğini umuyorum.”

yasar-008.jpg

Güçlü Fast Food isimli iş yerinin Yaşar Güçlü

 

“MALLAR ELİMİZDE KALDI”

İzmit Meyve ve Sebze Hali’nde bulunan Pehlivan Tarım’ın sahibi Ahmet Avcı, “Biz bayramda kapalıydık. Fakat bayram öncesi büyük bir hareket bekliyorduk. Çünkü hazırlık hazırlığı yapan küçük esnaftan ümitliydik. Fakat işler istediğimizi gibi gitmedi. Vatandaşın alım gücü çok düştü. Alım gücü düşünce esnaf da elinde kalacak diye mal almaya korkuyor. Anlaşılan o ki bu bayram mallar elimizde kaldı” açıklamasında bulundu.  Ahmet HAZER

10 Temmuz 2016 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR