Bakan Işık: İşsizliğin sebebi 28 Şubat

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 24 televizyonunda Ankara Temsilcisi Yaşar Taşkın Koç’un canlı yayın konuğu oldu. Görev alanına giren KO...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 24 televizyonunda Ankara Temsilcisi Yaşar Taşkın Koç’un canlı yayın konuğu oldu. Görev alanına giren KOBİ’leri gündemine alan Bakan Işık, işletmelerin temel sorunlarına işaret etti.

 

“KURUMSALLAŞMA ÖNEMLİ”

KOBİ’lerin ekonominin dinamosu olduğunun altını çizen Bakan Fikri Işık, markalaşma ve kurumsallaşma problemlerine değindi. Markalaşan, tasarım yapan, teknoloji düzeyini yükselten KOBİ’lerin daha fazla kar ettiğini belirten Bakan Işık, kendisine bağlı KOSGEB’in kurumsallaşmaya büyük önem verdiğini anlattı.

 

“TEMEL SORUN İŞÇİSİZLİK”

Sanayicinin nitelikli eleman bulmakta zorlandığını aktaran Işık, bu sorunun kaynağı olarak 28 Şubat zihniyetini gösterdi. Işık, “KOBİ’lerimiz nitelikli, aranan insan kaynağı bulmakta zorlanıyor, bakın Türkiye’de bir işsizlik probleminden bahsediyoruz, ama bir de işçisizlik problemimiz var. Maalesef 28 Şubat’ın Türkiye’de en büyük darbesi bu meslek, mesleki eğitiminde oldu. İmam-hatiplerin önünü kapatacağım diye meslek liselerine büyük darbe vurdular ve şu anda nitelikli aranan eleman bulmakta zorlanan pek çok sanayicimiz ve KOBİ’miz var” dedi.

 

KOBİ’LERE ÖNERİLER

Işık sözlerini şöyle tamamladı: “Şimdi bir taraftan KOBİ’lerin kurumsallaşması ve bir taraftan da rekabet gücünü artırması, ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesiyle ilgili gayret gösteriyoruz. Ayrıca KOBİ’lerin daha çok ihracat yapmasını, ölçek büyütmesini, daha çok kendi tasarımlarını, kendi nitelikli üretimini yapmalarını istiyoruz. Kapasitelerini geliştirmelerine yönelik destekler veriyoruz” dedi.

29 Aralık 2014 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR