Cumhurbaşkanı Erdoğan, koalisyon tartışmalarına noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin düzenlediği toplantıda gündeme dair açıklamalardan bulundu.   Cumhurbaşkanı Erdo...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin düzenlediği toplantıda gündeme dair açıklamalardan bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin bir koalisyon hükümeti ile yönetilmesi kaçınılmaz. Temennimiz bir an önce hükümetin kurulması. Seçim sonrası ortaya çıkan bir tablo milletimizin takdiridir. Milletimiz bunu istiyorsa böyle olmalıdır. Eğer siyasiler bu işi çözemezse, millet çözer." ifadelerini kullandı.

 

"28 HAZİRAN'DA BAŞLIYOR"

Erdoğan, "28 Haziran'da TBMM Başkanı ve Divan'ın seçimi var. Cumhurbaşkanı'na hükümet kurulamaması halinde erken seçim yetkisi var. 45 günlük bir süre var. Türkiye'nin zaman kaybı tahammülü yok. Koalisyon hükümeti en kısa zamanda kurulmalıdır. Kimsenin egolarına yer vermemesi gerekiyor. Siyasetçiler bu işi çözemezse millet bu işi çözer." dedi.

 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamalardan satırbaşları:

"KOALİSYON KAÇINILMAZ BU MİLLETİM EMRİDİR"

"Seçimde tek parti hükümetine devam etmeye imkan vermeyecek bir sonuç çıkarttı. Türkiye'nin bir koalisyon hükümeti ile yönetilmesi kaçınılmaz. Meclis'te 4 partinin temsil edildiği bu yeni dönemde temennimiz hükümetin bir an önce kurulması.

 

"EN BÜYÜK TAKTİR MİLLETİNDİR"

Bugün ülkemizin 12.5 yıldır titizlikle korunduğu istikrar ve güven konusunda ciddi endişelerin yaşandığını görüyoruz. Seçim sonucunda ortaya çıkan tablo milletimizin takdiridir. Hepimizin buna saygı duymak zorunluluğu vardır. Hepimize düşen yapmamız gerekenlerin en iyisini ortaya koymaktır.

 

"BUNUN VEBALİ ÇOK AĞIR"

Kimsenin seçimlerin ortaya çıkardığı konumunu, sistemi kilitlemek için kullanmaya hakkı yoktur. Türkiye'yi hükümet kurulamayan bir ülke durumuna düşürmenin vebali ağırdır.

 

"BEN TEŞVİKÇİ OLACAĞIM"

Cumhurbaşkanı olarak bu süreçte ben, milletimin arzusu konusunda yeni hükümetin bir an önce kurulmasını teşvik edeceğim.

 

"TALİMATA İHTİYACIM YOK"

Şunu da söyleyeyim. Birileri ikide bir çıkıp, 'Cumhurbaşkanı Anayasa'daki yerine çekilmelidir' gibi ifadeler kullanıyor. Ben Anayasa'daki yerimi gayet iyi biliyorum. Ömrümün 40 yılı Anayasa'nın verdiği yükümlülükleri, bulunduğum her makamda kullanarak geçti. Şu anda da Anayasa'nın bana verdiği görev ve yetki neyse, bu yetkiyi gayet iyi kullanmasını bilirim. Bunun için de birilerinin talimatına ihtiyacım yok."

21 Haziran 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR