KOTO’dan verimli ziyaret

      Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ’ın İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz, Genel Sekreter Oktay Ba...

 

 

 

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ’ın İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz, Genel Sekreter Oktay Baltalı, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Murat Güresmer ve KOTO üyesi işadamlarıyla birlikte gerçekleştirdiği Bulgaristan iş gezisi sona erdi.

 

YURDA DÖNDÜLER

29 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen iş ve yatırım gezisine oda üyesi işadamlarından Volkan Kavşut, Alp Kayalar, Cafer Kozluca, Mehmet Kaya, Volkan Yılmaz, Mehmet Temizel, Ramazan Kadınçeşme, Mehmet Akif Şen, Yusuf Koçak, Şenol Çiçek, Bahattin Karaaslan, İbrahim Atalay, Serkan Akçay, Serkan Söyük, Selahattin Alpay, Mehmet İncir, Remzi Güneş, Erhan Öztaş, İbrahim Yıldız, Enes Demir, Cevat Demir, Hasan Öztürk ve Abdullah Cömert katılırken heyet, 2 Haziran Pazartesi sabahı yurda döndü.

 

İLK ADRES STARA ZAGORA

KOTO heyeti, Bulgaristan’daki ilk temaslarını ülkenin ekonomi merkezi, Stara Zagora şehrinde gerçekleştirdi. Stara Zagora Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oleg Stoilov ve Bulgar işadamlarıyla toplantıda bir araya gelen heyet, 26 Bulgar işadamıyla ikili iş görüşmeleri yaptı. Ziyaretin ardından şehri turlayan Kocaelili işadamları, ülkede iş yapan Türk işadamlarıyla da bir araya gelme fırsatı buldu. Verimli geçen günün ardından 28 kişilik Kocaeli heyeti, Bulgaristan’ın 2. büyük kenti Filibe’ye hareket etti.

 

ODALAR TANIŞTI

Burada da Filibe Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden işadamları, Oda Başkanı Dobrina Prodanova tarafından ağırlandı. Odaların karşılıklı tanıtım sunumlarının da yapıldığı ziyaret, ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesiyle sona erdi. Heyet daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci ile bir araya geldi. Filibe’nin tarihi güzelliklerini görmeden şehirden ayrılmayan Kocaelililer, daha sonra Başkent Sofya’ya geçti.

 

OSMANLI-BULGARİSTAN

SAVAŞINI İZLEDİLER

İkinci güne Sofya Ticaret ve Sanayi Odası ziyareti ile başlayan Kocaelililer, oda başkanı Tsvetan Simenov tarafından ağırlandıktan sonra kısa bir şehir turu yaptı ve Plevne bölgesini gezdi. Osmanlı-Bulgaristan savaşını Plevne Panaroma Savaş Müzesi’nde izleyen KOTO heyeti, daha sonra Tuna Nehri kıyısında bulunan bir başka şehir Rusçuk’a hareket etti.

 

TÜRK FABRİKASINI GEZDİLER

Rusçuk’tan sonra Osmanlı mimarisinin önemli örneklerinin yer aldığı Razgrad şehrine geçen KOTO heyeti, burada Osmanlı’nın miraslarını yerinde görme fırsatı buldu. Daha sonra Şumnu’ya hareket eden kalabalık heyet, 1991 yılında yapılan özelleştirmeyle Türk sermayesine devrolan alüminyum fabrikası Alcomet’i gezdi.

 

ŞUMNU TURU

Alcomet Yönetim Kurulu Başkanı ve Kuzeydoğu Bulgaristan İşadamları Derneği Başkanı Fikret İnce tarafından misafir edilen Kocaelili işadamları, dernek üyesi Türk işadamlarıyla iş görüşmeleri yaptı. Şumnu’yu da turlayan işadamları, Burgaz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tsanko, Türk-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası Bölge Koordinatörü Salih Şahin ile bir araya gelerek, oda tanıtım sunumları ve iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

 

5 NOKTADA İŞ GÖRÜŞMESİ

KOTO heyeti ülkedeki son gününü Burgaz ve Nessebar şehirleri ile Türk köyü Ruen’e ayırdı. Kocaelili heyet, 1 Haziran Pazar akşamı yola çıkarak İzmit’e ulaştı. Verimli geçen iş ve yatırım gezisinde Kocaeli Ticaret Odası heyeti toplam 5 ayrı noktada iş görüşmesi gerçekleştirerek, iki ülke arasındaki ticari köprülere yenilerini ekledi.

04 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR