İyilik melekleri, iyilik yapmaya devam ediyor

Gazetemiz tarafından 24 senedir düzenlenen ‘Doruktakiler 2014’te yılın Sivil Toplum Kuruluşu, Kocaeli Huzurevi Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği seçilmi...

Gazetemiz tarafından 24 senedir düzenlenen ‘Doruktakiler 2014’te yılın Sivil Toplum Kuruluşu, Kocaeli Huzurevi Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği seçilmişti. Dernek başkanı Olcay Ilıcalı ve yönetim kurulu oldukça mutlu.  1994 yılında kurulan dernek, hala aynı kişilerin desteğiyle varlığını sürdürürken,  sadece Kocaeli Huzurevi’ne değil, yardıma ihtiyacı olan her yere koşuyor. Dernek Başkanı Olcay Ilıcalı derneğin aktif üyesi olan hanımlardan ‘İyilik meleklerim’ olarak bahsediyor ve “Onlar olmadan ben bir şey yapamazdım” diyor. Yılın Sivil Toplum Kuruluşu seçilen Kocaeli Huzurevi Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği binasında gerçekleştirdiğimiz röportajda Olcay Ilıcalı’ya ‘iyilik melekleri’ de eşlik etti.

 

Derneğin faaliyetleri ne zaman başladı?

Bizim çalışmalarımız 1994 yılında başladı. Huzurevini açmadan önce derneği kurduk. Çünkü yapılacak işler vardı ve bizim yapacağımız işlerle devletin yapacağı işleri planlamamız gerekiyordu. 1992-1996 yılları arasında Kocaeli Valisi olarak görev yapan Kemal Nehrozoğlu’nun eşi Müşerref Nehrozoğlu ile birlikte bu derneği kurduk ve dernekte aktif rol alan bu arkadaşları hep birlikte seçtik. Biz burayı yaptığımız zaman, Galip Ataman’la beraber çalıştık. Onun burada çok emeği vardır. Kendisine her şey için teşekkür ediyoruz. 21 yıldan bu yana da aynı kişilerle bu hizmeti devam ettiriyoruz. Böyle arkadaşlarla çalıştığım için çok mutluyum. Çok güzel bir yürekleri, çok çalışkan yapıları var. O gönül verenler olmasa biz hiçbir şey yapamazdık. Az değil 21 yıl. Ve hepsini çok özenerek seçtim hakikaten. Siz yaşlara bakmayın, bu saçlar burada ağırdı. Derneğimizde hakikaten çok değerli insanlar var. Öğretmenler, bankacılar, ev hanımları, emekliler, herkes burada. Bizimle çalışmak isteyen herkes buraya gelebiliyor.

 

‘BAHÇEDE ÇADIR KURDULAR’

Burayı yaptığımızda gerçekten çok sıkıntı çektik. 1999’daki depremden sonra yaşlıları Türkiye’nin her yerindeki huzurevine dağıttılar ama buradakiler gitmedi, benim buradaki arkadaşlarımda bahçede çadır kurdu, onlara yardım etti, yemeklerini yaptı, temizliklerini pişirdi. Huzurevinin bahçesindeki ağaçları elleriyle diktiler buradaki tüm yeşil alanlar onların eseridir.

 

Derneğin kaç üyesi var? Burada sistem nasıl işliyor?

Biz ilk başta derneği kurduğumuz zaman bizimle çalışabilecek kişileri buraya davet ettik ve aldık. Şu anda 180 üyemiz var, aktif olarak da 35 üyemiz bulunuyor. Bu 35 kişi her hafta burada oluyor. Her hafta yapılan toplantılarda yapılacak işler birlikte konuşuluyor, aylık yapılan yönetim kurulu toplantılarında da neler yapacağız, ne işlerle meşgul olacağımızı birlikte belirliyoruz. Bu işi böylece götürüyoruz.

 

REFERANSI İYİ OLMAYAN ÜYE OLAMIYOR

Peki derneğinize üye olmak için kriterleriniz var mı?

Üye olarak her geleni kabul etmiyoruz. Çok seçiciyiz. Referansı çok iyi olacak, bizimle birlikte çok iyi çalışması lazım. Biz, bizimle çalışabilecek kişileri seçiyoruz. Gelip kaydolup aidatını vermezse, hiçbir şeye katılmazsa ben bu üyeyle ne yapabilirim? Benim birçok profesör üyem var. Geçenlerde kongre vardı kendisine telefon ettim, dersi bırakıp geldi, oyunu kullandı, çıktı gitti. Biz böyle kişilerle çalışıyoruz, seçiciliğimiz ondan. Bize yaraşacak kişiler olmalı.

 

Dernek olarak Kocaeli Huzurevi’nde yaptığınız çalışmalar neler?

Bizim için öncelikli olan konumuz yaşlılar tabi ki de şu an 60 yaşın üzerinde 100 adet yaşlımız burada kalıyor. Kadın erkek ayırt etmiyoruz. Sağlığı yerinde olan herkesi buraya kabul ediyoruz. Bunların yanında diyabet ve tansiyon rahatsızlıkları olanları da kabul ediyoruz. Yatalak olan ve kendine bakamayan yaşlıları kabul edemiyoruz.  Burada kalacak kişinin kendi hayatını devam ettirebilir düzeyde olması gerekiyor. 45 tane bakıma muhtaç yaşlımız var. Onların ihtiyaçlarını dernek olarak biz karşılamaya çalışıyoruz. Onlara her ay harçlık dağıtıyoruz. Ücretli kalanların da ihtiyaçları olduğunda karşılamaya çalışıyoruz. Terzihane ve çay ocağındaki masrafların da tümü bize ait.

 

‘ONLAR İSTİYORLAR, BİZ YAPIYORUZ’

Kocaeli Huzurevi bünyesinde nasıl hizmetler, neler var?

Revirimiz var, kadrolu doktorumuz, psikoloğumuz, beş tane hemşiremiz, 40 tane bakıcımız var. Yani burada herkesin her türlü ihtiyacı karşılanabilir. Yaşlılarımızın kıyafetler ihtiyacı olduğunda onu da karşılıyoruz doğum günlerini, yılbaşını kutluyoruz, Ramazan’da iftar yapıyoruz, onları gezilere götürüyoruz, kahvaltıya götürüyoruz, eğlenceye götürüyoruz, kamp istiyorlar kamplara gönderiyoruz ne istiyorlarsa cevap vermeye çalışıyoruz. Onlar istiyorlar, biz yapıyoruz. Mesela geçenlerde “Başkanım biz kabul günü yapmak istiyoruz” dediler biz de bayanlara kabul günü yaptık ve Gölkay’daki Doğa Restaurant’a götürdük. İki senedir masraflarını biz karşılayarak Gökçeada’daki kampa gönderiyoruz. Biz bu işleri yaparken kurum müdürümüz Mesut Yalçın, müdür yardımcımız Belma Anık Aksu, psikologumuz Ömer Faruk Toru’dan ve bakıcılarımızdan da büyük destek alıyoruz. Hepsiyle güzel bir diyaloğumuz var ve birlikte bu işleri halletmeye çalışıyoruz.

 

Huzurevinin giderleri nereden karşılanıyor?

Bu giderler, bizim her ay yaptığımız gezilerden ve hayırseverlerin bağışlarından karşılanıyor. Biz üyelerimizle bir program yapıyoruz, onlarda misafir getirerek katılım sayısını arttırıp bize destek oluyorlar. Mesela geçenlerde Luxor Garden Otel’de bir yemeğimiz vardı ve çok güzel bir kazancımız oldu. O geliri bu ay yaşlılarımıza dağıtacağız. Her yıl termal kaplıcalara gezi düzenliyoruz. Üyelerimiz bunu seviyorlar hem eğlence oluyor hem de güzel oluyor, gelir elde ediyoruz. Bu şekilde yapılan tüm etkinliklerden elde edilen gelirlerle onların ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

 

Kocaeli Huzurevi Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği olarak Kocaeli Huzurevi dışındaki dernek ve kurumlara da yardımlarınız oluyormuş diye duydum?

Elde ettiğimiz gelirlerle, huzurevimizdeki yaşlılar haricinde diğer derneklere ve ihtiyacı olan şahıslara da yardım ediyoruz. Arkadaşlarım gerçekten çok özverililer. “Biz şuraya yardım edelim” dediğimiz zaman herkes koşarak geliyor. Diğer derneklere de çok destek veriyoruz. Mesela Çölyak Derneği’ni düşünelim, yemek düzenlediğinde arkadaşlarla 20 kişi hep birlikte gidiyoruz destek oluyoruz. Kanser derneğine gidiyoruz, Tavşancıl Huzurevi zaten tamamen bizim desteğimizde, Gölcük Huzurevi kurulduğu zaman çiçeklerinde odalarına kadar her şeyini bizler aldık. Yetiştirme yurdundaki yemeğe kahvaltıya götürdük. Yani bizim amacımız herkese yardım etmek. Biz diyaloğumuzu güzel tuttukça her şey iyi gidiyor.

 

100 ÖĞRENCİYE BURS VERİLİYOR

Geçen Ramazan ayında da ekonomik durumu kötü olan 100 kişiye erzak dağıttık. 100 üniversite öğrencisine de burs veriyoruz. Ancak bu bursları dernek olarak değil, burada gördüğünüz kişiler (derneğin aktif melekleri) veriyor. Herkesin verdiği para bir havuzda toplanıyor ve sonrasında öğrencilere burs olarak veriliyor. Biz senelerdir çok güzel, çok çalışkan öğrenciler okuttuk. Herkese eşit miktarda burs vermiyoruz. Maddi durumlarına ve okudukları bölüme göre veriyoruz. Mesela maddi durumu olmayanlara veya Tıp Fakültesi’nde okuyanlara daha çok veriyoruz çünkü onların eğitim masrafları çok fazla oluyor. Bunları hiç eşitleyemedik ama böyle daha doğru geliyor bize. Bu burslarda tüm arkadaşlarımızın katkısı var. Hepsinden Allah razı olsun.

 

Burada yalnızca kadınları görüyorum. Bu derneğe destek olan erkekler yok mu?

Onların desteği olmaz olur mu! Onlar, burada gördüğün hanımlara destek oluyorlar hanımları da bize katkı sağlıyor. Derneğimize üye olan erkekler de var tabi ki. Beyler her zaman kadınların arkasında. Her hafta İstanbul’dan gelen üyeniz var. Eşi kapıya kadar kendisi getiriyor. Tüm arkadaşlarımızın eşleri kendilerini buraya kadar getirirler. Yukarıdaki özel odalarımızın çoğu onların bağışları ve şahsi gayretleriyle yaptırılmış, döşenmiştir. Burada tüm arkadaşlarımın çok büyük emekleri var. Her hafta sabah 09.00’da geliyoruz buraya. Karda da geliyoruz yazın en sıcak zamanlarında da. Allah yaptıkları bu yardımları inşallah karşılarına çıkaracaktır.

 

Olcay Ilıcalı burs verdikleri çocuklardan bahsederken duygulanıyor “Öğrencilerimiz bize şiirler yazıyorlar, kendi elleriyle hediyeler yapıyorlar” diyor ve masasında duran çiçeği gönderen kişiyi gururla ve mutlulukla anlatıyor.

Buradaki çiçeği burslu okuttuğumuz bir öğrencimiz göndermiş. Bu kızımız Yetiştirme Yurdu’ndan bir çocuğumuzdu. Üniversitede okuyordu. Anneleri iki kardeşiyle birlikte bu kızımızı terk etmiş. O, kardeşlerine de sahip çıktı. Biz kendisine çok destek olduk, bilgisayarını aldık harçlığını verdik. Buraya her gelişinde kendisine yardımcı olduk, gittiğimiz yerlere davet ettik. Sadece o değil bir başka arkadaşı da vardı ona da elimizden geldiğince yardım ettik. Bu kızımız Sosyal Hizmetler Yurdu’nda okuyan çocuklara özel yapılan sınavda birinci oldu ve İzmir Ege Üniversitesi’nde Rektör Danışmanı olarak işe başladı. Benim Doruktakiler’de Yılın Sivil Toplum Kuruluşu seçildiğimi görünce çok mutlu olmuş. Beni arayıp tebrik etti ve bütün arkadaşlarımızla birlikte bana da çiçek göndermiş. Şimdi de yurtdışında bir sınavı kazanmış oraya gidecek. Geldikten sonra da yine görüşeceğiz inşallah. Bu şekilde çocuklarımız bizi hiç yalnız bırakmıyorlar. Teşekkür yazıları yazıyorlar, hediyeler yapıyorlar, resimler çiziyorlar. Bizi ağlatıyorlar o yazılarla. Üyelerle olan yemeklerimizde, toplantılarımızda zaman zaman okuyoruz bu yazıları. Röportaj: Hilal GÜDÜCÜ

dor2.jpgdor3.jpg

30 Ocak 2015 Kocaeli-Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!

Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR