Oğuzhan Kılıç, eğitimcilerin sorunlarını dinledi

Kılıç, Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener’den öğretmenlerin ve memurların sorunlarını dinledi ve eğitimin içinde olduğu durum hakkında bilgi...

BÜYÜT

Kılıç, Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener’den öğretmenlerin ve memurların sorunlarını dinledi ve eğitimin içinde olduğu durum hakkında bilgi aldı. Kendisi de sivil toplum örgütlerinden gelen ve eğitimci olan Oğuzhan Kılıç, uzmanlık alanı olan dış-politika yanı sıra eğitim alanıyla da ilgili olduğunu ve sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesinin Türkiye ve Kocaeli’ndeki demokratik yaşamın güçlendirilmesi için şart olduğuna değindi.

 

Oğuzhan Kılıç, CHP’nin iktidarında atanamayan öğretmenler sorununu sonlandıracaklarını dile getirerek, kamu disiplininin liyakat ve başarı ölçütlerini esas almak yerine yandaş kadrolaşması nedeniyle sağlanamadığına değindi. Din eğitiminin ihtiyaçlar doğrultusunda doğal olarak olması gerektiğini ancak eğitimin bütünüyle dinsel temelde şekillendirilmesinin Türkiye’yi çağdaş dünya’dan ve Atatürk’ün uygarlaşma ülküsünden uzaklaştıracağından temelden sakat bir yaklaşım olduğuna vurgu yaptı.

 

Kılıç “Bize göre eğitim kamusal bir hizmettir ve dolayısıyla parasız ve eşit olması gerekir. Eğitim piyasa sömürüsüne terk edilecek kadar değersiz değildir. Bizim toplumcu bakış açımızda kamucu yaklaşım esastır.” diyerek andımızın okullardan kaldırılmasıyla eğitimin millilik vasfından uzaklaştırılarak içinin boşaltılmakta olduğuna da ifade etti. Kılıç, ayrıca eğitim dışında kültürün güçlenmesi konusunda “Kültürel kimliğin devlet eliyle korunup geliştirilmesi ancak sivil desteğin sağlanmasıyla olanaklıdır. Bu nedenle bütçenin çarçur edilmesi yerine, bu kaynaklar nesillerin devamı ve kendi öz-değerlerine bağlı olması için kullanılacaktır.” dedi. Okul ve kurum yöneticilerinin atamasında sınav sorularının önceden dışarıya sızdırıldığını ifade eden Şener, ayrıca araştırmalara göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin öğrencilere ücretsiz tablet bilgisayar ve bisiklet dağıtmasının da öğrencilerin okuldaki başarılarına %0’lık bir katkı yaptığına değindi.

 

CHP Kocaeli Milletvekili aday adayı Kılıç, iktidarlarında milli eğitimin gençlerin spor, müzik, edebiyat, kültür ve güzel sanatlara yönelik olarak ağırlık kazandırılması noktasında bir düzenin kurulması için çalışacaklarını ve beden eğitimi, resim, müzik, güzel sanatlar gibi branşların artırılmasının temel hedefleri olduğuna değindi. Yurtdışındaki nesillerimizin daha iyi ve güçlü bir kurumsallaşma içinde Türkçe eğitimine sahip olmaları için çalıştığı bilinen Oğuzhan Kılıç, yurtdışındaki Türk kültür ve dil eğitimine değindi ve özellikle kaynak aktarımının denetiminde yaşanan sorunlardan ötürü “temiz toplum” hedefinden asla vazgeçmeyeceklerine vurgu yaptı. Kılıç, CHP’nin iktidarlarında her şeyin başarıyı esas alan bir sistematikte takibinin yapılacağına dile getirdi.

06 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR