Behramoğlu’dan şiir, Çetin’den müzik…

Hazırlayan: Ruhan Odabaş Yeniden başlarken… Sanat, benim asla yok sayamayacağım, toplumların yok saymaması gereken bir kavram. Kimileri karşı ç...

Hazırlayan: Ruhan Odabaş

Yeniden başlarken…

Sanat, benim asla yok sayamayacağım, toplumların yok saymaması gereken bir kavram. Kimileri karşı çıksa da, yok saymaya kalksa da, beyninin ya da yüreğinin bir yerinde sanat kırıntıları taşır mutlaka; insan için öylesine olmazsa olmazdır.

Sanatı “günah” anlamsızlığının içine oturtmaya çalışanlara bakın isterseniz! Tapınmalarının çağrısında bile sanat olduğunu göreceksiniz. Çirkin ve eğitilmemiş, estetik olmayan bir sesten   ezan dinlemek isteyen Müslüman, çirkin sesli bir papazdan vaaz dinleyen bir Hıristiyan olacağı kanısında değilim…

Yıllarca yazmaya çalıştım. Özellikle kentimizdeki sanat duyurularını, haberlerini paylaşmak gibi, daha çok insana ulaştırmak gibi, kimilerinin içinde uyuyan o duyguyu uyandırmak gibi, çok önemsediğim bir görevin bir bölümünü yerine getirmeye özen gösterdim. Bu nedenle yıllarca sanat sayfası hazırladım.

Okuyucularımdan kimilerinin bildiği gibi, bazı gerekçelerle, bana oldukça uzun gelen bir boşluk bıraktım sanat sayfasında. İstem dışı olmasına karşın oldukça üzmüştü bu durum beni.

Şimdi yeni bir sayfayı yeniden açmanın çabası içindeyim. Bundan böyle her pazar, “Kocaeli Sanat” sayfasıyla yeniden sizlerle olacağım. Bana ulaşan, benim ulaşabildiğim her sanat haberini sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşayacağım. Bana ileteceğiniz sanat haberlerine de eskisi gibi yer vereceğim Kocaeli Sanat’ta…

Yeniden merhaba…

Sanat dolu günler diliyorum…

 

Behramoğlu’dan şiir, Çetin’den müzik…

behram.jpg

Ünleri Türkiye’nin dışına taşan, şiirleri ve müzikleriyle izleyenlerini büyüleyen Ataol Behramoğlu – Haluk Çetin ikilisi geçtiğimiz günlerde İzmit’teydi.

Değişim 41’in konuğu olarak kentimize gelen ikili, Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası birasındaki salonda sevenleriyle buluştu, şiir ve müzik severlere unutulmaz saatler yaşattı.

Sanatseverlerle sohbet eden, şiirlerinden çokça örnekler veren Ataol Behramoğlu, şiir aralarını Haluk Çetin’in şarkılarıyla süsledi. Haluk Çetin de, Ataol Behramoğlu’nun şiirlerinden bestelenen şarkılara yer verdi repertuarında.

Gecenin düzenlemesini yapan Tanju Cılızoğlu’nun doğum gününün de kutlandığı etkinlik sonrası, Ataol Behramoğlu kitaplarını, Haluk Çetin de son çalışmasının albümlerini imzaladı.

 

ÇağınGöz’den; “Göz Alabildiğine Kırmızı”

kirmzii.jpg

Kentimizde, “sanat” dendiğinde akla gelen kurumlardan biri olan ÇağınGöz, III. Ulusal Fotoğraf Yarışması’nı gerçekleştirdi.

2012 yılında, “Göz Alabildiğine Yeşil” ile başlayan proje, 2013 yılında “Göz Alabildiğine Mavi” ile sürdü ve bu yıl “Göz Alabildiğine Kırmızı”ya ulaştı. Konu hakkında;

“…Bu yıl ‘Göz Alabildiğine Kırmızı’ konulu fotoğraf yarışmaları ile, bakıp göremediklerimizi, fotoğraf sanatının ve fotoğrafçıların yorumları ile toplumla paylaşmak ve görme organımızın sağlığına dikkat etmemiz gerektiğini, görme bozukluklarının neden olduğu olumsuzluklara dikkat çekerek bilinçlenmemizi sağlamak amacıyla fotoğraf sanatına ve fotoğrafçılara destek vermeyi amaçlamakta” yorumunu yapan yetkililer, yarışma ili ilgili KASK’tan büyük destek aldıklarını belirtirken, sergi ve ödül töreni de 25 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşti.

50 eserin sergilemeye uygun bulunduğu yarışmanın sonuçları şöyle;

1.lik: Gürsel Egemen Ergin (Bursa)

2.lik: Seher Başoğul (Zonguldak)

3.lük: Zeynep Seda Çakır (İstanbul)

Mansiyon: Cemal Gürsel Yamalıoğlu (İstanbul)

Mansiyon: Berna Yıldırım (Kocaeli)

Mansiyon: Eser Paşa (Aydın)

Çağın Göz Hastanesi Ö.Ö: Şerife Keser (Kocaeli)

 

Bu sergiyi gezmelisiniz

ergi.jpg

KOSEV (Kocaeli Sanat Evi Derneği) Seramik Grubu sanatçılarının hazırladıkları seramik sergisi, 3 Kasım 2014 Pazartesi günü saat 17.30’da açılıyor.

Cumhuriyet Parkı içindeki İzmit Sanat Galerisi’nde açılacak olan sergide, çok yakından tanıdığımız sanatçılardan; Ayşen Bostan, Emin Ata Ruacan, Elif Kalecier, Handan Atılgan, Hülya İnaltekin, Hülya Patoğlu, Leyla Sarı, Mehtap Metin, Meltem Çömlekçioğlu, Nihal Baykal, Saynur Demiralay, Semra Fidan, Suna Küçükköse, Süleyman Duralı, Şule Gürbüz Yurdagül ve Vesile Talun’un çalışmaları var.

Bu sergiyi gezmelisiniz…

 

“Ofiste sanat” kaldığı yerden…

saa.jpg

2010 yılının Aralık ayından beri devam eden Ofiste Sanat Projesi, 20. sergiyle yeni sezonu açtı. 

27 Ekim 2014 tarihinde açılan ve 8 Kasım 2014 tarihine kadar sanatseverlerin beğenisine açık kalacak olan sergi ‘Koktebel Art Residance 2014’ adını taşıyor. 

Sergide uluslar arası çalışmaları olan 4 sanatçının eserleri yer alıyor.

 *Koktebel, Kırım’da bir ilçenin ismi. Her yıl Koktebel Art Residance düzenleyen sanatçılar, bu yıl savaş nedeniyle sempozyumu Kırım’da gerçekleştiremediler. Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği ile Heykeltıraş Orhan Özçelik’in katkılarıyla, dünya üzerinde farklı ülkelerde yaşayan 30 sanatçı, eserlerini Bahçecik’te düzenlenen sempozyumda sergileme fırsatı buldu. Bu sempozyumda, yer alan 4 sanatçının seçilen eserleri ile de bu sergi açıldı.

KANDEMİR SİGORTA Leyla Atakan Caddesi  No:11/ A  İzmit (Gözlem Görüntüleme Merkezi Yanı) adresindeki serginin sanat danışmanlığını Nalan Kumlalı Atahan yapıyor.

 

Küçükler için fotoğraf

ser.jpg

Fotoğraf Sanatçısı Serdar Akyay, geleceğin sanatçıları olacak olan çocuklar için güzel bir çalışma yapmış. Çalışmalarını bir kitapta toplayan Akyay, küçükler için gerçekleştirdiği bu güzel projesi için şunları söylüyor;

“Bu proje ile ilköğretim yaş grubundaki çocukların fotoğraf sanatına olan farkındalıklarını arttırmak, bilgi ve becerilerini keşfetmek, en azından hobi olarak kazanımlarına yön vermek ve böylece kötü alışkanlıklardan uzak durmalarına katkı sağlamak hedeflenmiştir.

Sanata yönelik faaliyetler çocukların kişisel gelişimlerinde de yararlıdır. Hayata atıldıklarında, günlük yaşamları ve hayat mücadeleleri içinde, küçük yaşlarda kazandırılan bu farkındalık, onların boş zamanlarını değerlendiren, eğitici, aynı zamanda sosyal faaliyetlerde bulunan bireyler olmalarını sağlayacaktır. Zaman içinde gelişecek olan “bakmak- görmek” olgusu yaşamlarına yön verirken, olaylar karşısındaki tutumlarına önemli farklılıklar getirecek; bakış açılarına yeni boyutlar kazandıracaktır. Kendileri için yaşanabilir ortamları oluşturan, toplumlara yön verecek sanatçılar da çıkacaktır elbette içlerinden.

"İlk Adım Fotoğraf Atölyesi" ismini verdiğimiz proje çalışmamızı kurum ve kuruluşlar ile birliktelikler yaparak eğitim çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kendi fotoğraf kolu ve eğitmeni bulunan okulları da kitabımızla tanıştırmak isteriz. Bu yöndeki organizasyonlara katkı sağlıyoruz. Kalabalık bir ekip ile çalıştık. Metinler Serdar AKYAY'a, Çizimler suluboya tekniği ile Emel SEZER tarafından hazırlanmıştır. 

Amacımız doğrultusunda türünün ilk örneği olan kitabımız Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmıştır. Kendi imkanlarımızla yayımladığımız kitabımızdan edinmek isteyenler bizlerle iletişime geçebilirler.

A.N.Serdar AKYAY – Emel SEZER

(serdarakyay@yahoo.com - emelsez@gmail.com)"

02 Kasım 2014 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR