Elektronik atığa destek yağıyor

İzmit Belediyesi tarafından yaklaşık 3 yıldan beri yürütülen elektronik atık toplama projesi toplumun her kesiminden büyük ilgi görüyor.İzmit Belediye...

BÜYÜTİzmit Belediyesi tarafından yaklaşık 3 yıldan beri yürütülen elektronik atık toplama projesi toplumun her kesiminden büyük ilgi görüyor.

İzmit Belediyesi’nin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda 3 yıl içinde okul, ev ve işyerlerinden yaklaşık 80 ton elektronik atık (e-atik) toplandı. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz sadece 2013 yılı içinde toplanan elektronik atık miktarının 32 tonu bulduğunu belirterek “Projemize Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan büyük önem veriyor ve bu konuda çalışmalarımızı teşvik ediyor. Elektronik ürünlerin yapımında klorlu solventler, bromlu alev geciktiriciler, PVC, ağır metaller, plastik ve gazlar kullanılmaktadır. Örneğin bilgisayar ve monitörlerde kurşun ve bunun gibi insan sağlığını tehdit eden zararlı maddeler bulunmaktadır. Bu atıklar normal durumda kullanıcı için riskli olmayıp, yok etmek amacıyla atıldıklarında çevre için tehlike oluşturmaktadır.

OKULLAR DESTEK VERİYOR
Elektronik atıkların doğa ve insan sağlığına verdiği zararların önlenmesinin yanı sıra içeriğindeki değerli metallerin geri kazanımıyla ekonomiye katkı sağlanmaktadır. Belediyemiz örnek bir çalışmayla bu tarz atıkların öncelikle tüm kurumlardan ayrı toplanması, sonrasında da lisanslı geri dönüşüm tesislerine gönderilmesine yönelik çalışmalar yapmaktayız” dedi. Açıkgöz projeye özellikle okullardan büyük destek geldiğini de ifade ederek “Okullar ve mahallelerden 1680 kg. e-atik alınarak geri dönüşüme gönderilmiştir. Ev ve işyerlerinde elektronik atık bulunanlar 318 00 77 numaralı telefonu arayarak bunları aldırabilirler” şeklinde konuştu.

27 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR