Gölcük’te üç meydan olacak

GÖLCÜK’TE VAATLERİN YÜZDE 60’INA BAŞLADIK Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, geride kalan bir yılın değerlendirmesini gazetemize yaptı. Üçünc...

GÖLCÜK’TE VAATLERİN YÜZDE 60’INA BAŞLADIK

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, geride kalan bir yılın değerlendirmesini gazetemize yaptı. Üçüncü dönem başkanlığa seçildikten sonra hemen vaatlerini yerine getirmek için çalışmalara başlayan Ellibeş, beyannamelerinde bulunan vaatlerin yüzde 60’ına imza attıklarını belirtti.

 

ÇARŞI DEĞİŞECEK

Kendisine üçüncü dönemde hizmet etme imkanı sunan Gölcük halkına teşekkür eden Başkan Ellibeş, “İlçemize kalıcı eserler bırakmak için uğraşıyoruz. Yeni dönemdeki en büyük çalışmamız kentsel dönüşüm üzerine olacak. Çarşı merkezini, ticareti yeniden canlandıracak şekilde yeniden dizayn edeceğiz” dedi.

 

Seçim beyannamesi konusunda en iddialı olan ilçelerden biri de Gölcük’tü. Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verir misiniz?

Bizim arkadaşlarla geçtiğimiz hafta yaptığımız uygulamayla seçim bildirgemizde bulunan vaatlerimizin yüzde 60’ını ya bitirmişiz ya da yapımı devam ediyor. Hatta yüzde 65 projemize el attık. Büyük projelerimiz de var. Mesela Hisardere Köprülü Kavşak Projesi gibi, Gölcük içinden geçecek dal-çık gibi. Hisardere için ihale mayıs ayında yapılacak. 1.5 yılda da bitecek. Bu çok önemli bir proje, Hisardere-Asardere kavşak projesi ile neyi sağlıyoruz; bildiğimiz Asardere’nin doğu ve batı istikametinde her iki yüzünde de 20’şer metrelik duble yollar yapılacak. Bu şekilde ulaşım daha sağlıklı yapılacak hem de Ford’un lojistik faaliyetini sağlamış olacağız. Yukarıdaki köylerin ve Hisareyn ile Yazlık bağlantısı sağlanmış olacak. Birde karayoluna giriş ve çıkışlar sağlanmış olacak. Artı yapacağımız küçük sanayi sitesi, şimdiki serbest bölge Yeniköy tarafının bağlantısını da bu sağlayacak. Mevcut Asar Köprü’nün kuzeyine ve güneyine birer tane daha köprü yapılacak ve bittiğinde önemli bir sıkıntıyı tamamen ortadan kaldırmış olacağız” dedi.

 

Bu dönemin en önemli projesi neydi?

Bizim önemsediğimiz Kentsel Dönüşüm Projemiz var. Bu tür projelerimizin hepsi yoluna girdi. Hepsinin bütçesi ödenekleri tespit edildi, planlandı. Bu süreçte bitmiş olacak. Kentsel dönüşüm Gölcük için önemli bir proje ve büyük bir adım attık. Üç bölgede yapacağız. Sanayi Çarşısı ile ilgili dönüşüm projesi bakanlıktan çıktı. Şimdi Denizevler Mahallesi’nin dönüşümüyle ilgili son sürece gelindi. Bakanlar Kurulu’nda imzada bekliyor. Son olarak da çarşı merkezindeki projemiz ki, Gölcük halkı işte bunu bekliyor.

 

Çarşı merkezindeki bu önemli proje hakkında bilgi verir misiniz?

Ticari hareketlilik diye ifade edeceğimiz canlılığı sağlayacak bir proje bu. Şu anda ticari hareketlilik ile ifade ettiğimiz o canlılık sağlanamadı. Akşamları pek hareketli değil. Tüketici beklentilerini bulamıyor. Masumane eğlenebilecekleri mekanlar eksik. Kent Merkezi’ndeki bu bina stokuyla böyle bir hareketlilik yapamayacağımızı anladık. Dedik ki kent merkezinde bir yer oluşturalım. Toplam 40 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm yapma kararı aldık. Bakanlıkla yazışmalarımızı tamamladık ve şu anda bakanlık tespitlerini yapıyor. Önümüzdeki bir ya da iki ay içinde bu bölgeyle ilgili bakanlık kararını çıkartacağız.

 

ÇARŞI MERKEZİ GELİŞECEK

D-130 Karayolu, Amiral Sağlam Caddesi, 19 Mayıs Caddesi ve 20. Sokak olarak ifade edilen 40 bin metrekarelik alanda. 300 civarında konut ve işyerleri var. Konutların birçoğu deprem öncesi yapılan binalar olduğu için rağbet göremiyor. 60 bin TL’ye bile alıcı bulamayan binalar var. Planlı bir yapılaşma yok, her yer iç içe.

Bunlardan da önemlisi ticari anlamda bir sıkıntı var. 40 bin metrekarelik alanı bu yüzden değiştireceğiz. Burası komple yıkılacak, altına otoparkları yapacağız, çarşıyı tekrar oluşturacağız. Üst katları da konut olacak. Mevcut dükkan sahiplerine dükkanları verilecek, artı fazla iş yeri yaparak isteyenlere kiraya verilecek isteyene satılacak. Burada eğilence mekanları da olacak kültürel aktivitelerin yapılacağı mekanlarda olacak.

Çalışmalar devam ediyor, bakanlar 120-130 bin metrekarelik bir inşaat alanı oluşturulacak. Bunun gereği olan görüşmeler yapıldıktan sonra ihale süreci başlayacak. Bu konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile çalışıyoruz. Bu dönüşümü kendi bütçemizle yapmamız mümkün değil. Bütçelendirmesini bakanlıktan destek alacağız.

 

KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK

Dükkanı olana dükkan vereceğiz, bilir kişiler yüz yüze görüşecek bir anlaşma metni imzalanacak. Kimse mağdur olmayacak. Ayrıca 70 bin TL’ye dairesini satamayan bir kişinin evi 2 ya da 3 misli değer yapacak. Yeni yapılan dairelerin satış fiyatı da belli. Bir kısmı belki kafa kafaya gelecek, üzerine para alan da, borçlanan da olacak. Ama borçlanmak istemeyenin 3 artı 1 dairesi vardır, para vermek istemez 130 metrekare yerine 95 metrekare daire alacak. İnsanları burada tutmamız gerekiyor. Yerinde dönüşüm projesi bir ilk olacak. Heyecan verici bir proje. Vatandaşın da olumsuz bir tepkisi olmadı. Süreç bittiğinde kaybeden kimse olmayacak.


HEYECAN VERİCİ PROJE

Modern bir kent merkezine kavuşmuş olacağız. Bu 40 bin metrekarelik alanın tamamı bina olmayacak. Yüzde 50’ye yakının konut ya da iş yeri yapacağız. Diğer kalan alanları yeşillendirip, yeşil alan yapacağız. Kent meydanı oluşacak. O kadar heyecan duyuyorum ki anlatamam. Bu yerinde dönüşüm projelerine örnek bir uygulama olacak. İnşallah herkesin mutlu olacağı bir yer oluşturacağız. Bölgedeki her ev gezildi. Ankara’dan gelenler her evin zilini çalarak tespitleri yaptılar. Herkese ne yapılacağı anlatıldı. Bu Gölcük için gerçek bir dönüşüm projesi olacak.

 

Gölcük’te eğitim alanındaki çalışmalar da dikkat çekici. Bu yöndeki projeler hakkında bilgiler verir misiniz?

Eğitim konusunda Kocaeli’de bir ilki gerçekleştirdik. Gölcük Belediyesi olarak kendi imkanlarımızı kullanarak ilçemizde 5 adet okul yaptırdık. Başka illerde var mı bilmiyorum, ama Kocaeli’de bir ilk. 96 derslikli 5 tane okul yaptık. 8 ayda ihalelerini yaptık, binayı tamamladık ve teslim ettik. Bu bile benim için bir yılda yapılan en başarılı projedir. Gölcük olarak eğitimde belli bir seviyeyi yakaladık.

 

Yazlık Ilıca bölgesinde yeni yatırımların teşvik edilmesi amacı ile nasıl çalışmalar yapacaksınız?

Ilıca, bölgesinde yatırımcı olursa destek oluruz. Bizim en önemli projelerimizden biriydi Ilıca projesi. 2009’da bir irade ortaya koyduğumuzda bazıları tebessüm ederek başaramazsınız dediler. Yıllardır orada su hazırdı ama duruyordu. Biz başardık. Roma dönemine kadar sarkan o tarihi doku ve güzel bir mimariyle bu hayali gerçekleştirdik. Şimdi randevu sistemiyle çalışıyor ve beklentilerimizin üstünde doluluk oranı var. Hijyeni bire bir uyguluyoruz. Sağlıklı bir şifa merkezi yaptık hem de o bölgenin tanıtımına katkı sağladık.

 

Ilıca bölgesinde ilçe belediyesinin hazırladığı herhangi bir projesi var mı?

Yatırımcıların duyarlı olmasını istiyoruz. Her yatırımcıya su tahsis ediliyor. Burada zarar konusu mümkün değil. Tedavi edici bir özelliği ve tedaviyi tamamlayıcı bir su bu. Gerekli analizler yapıldı ve kesinlikle farklı hastalıklara etkisi var. Mesela deri ve dermatolojik hastalıklara, romatizmal hastalıklara çok ciddi katkısı olan bir kaynak bu. Ülkenin farklı bölgelerinden insanlar geliyor. Ama yatak eksiğimiz halen var.

Şu ana kadar düşünmedik. Hem özel yatırımcılar gelsin, baksın ve otel yapsın istedik. Ama Ilıca’nın olduğu bir bölgede bir arsamız var. Bu gidişle belki de biz orada bir tesis yapacağız. Ama biz istiyoruz ki pansiyonculuk gelişsin o bölgede. Orta direk adam otelde kalamaz. Bir günlüğüne 150-200 TL veren de var, veremeyende. Pansiyonculuk anlayışı içinde insanlar evlerini pansiyona dönüştürüp müşteri almaları da mümkün. Bununla ilgili Yazlık’tan bir vatandaşımız başvurdu ve suyunu da verdik.

 

Gölcük ya da Kocaeli turizm kenti diyoruz, ancak sanayi ile anılıyoruz. Kentin tarihi dokusunu tek merkezden tanıtacak bir turizm firmasına ihtiyaç var mı sizce de?

Bu aslında çok önemli bir tespittir. Hatırlarsanız, Ilıca’nın açılışının yapıldığı gün ‘Kocaeli sadece sanayi kenti olarak anılıyordu, ama artık bir termal turizm kenti olarak ta anılacaktır’ demiştim. Bunun üzerine yoğunlaşmak lazım. Bu hususta tesislerin tamamlanması, hatta yenilerinin yapılması gerekiyor. Yatırımcılar Başiskele ve Gölcük bölgesinde daha heyecanlı ve istekli olmalarında isabet var. Çünkü su yeterince var. 10 bin yatak kapasiteye yetecek kadar su var. 500 yataktan 20 tane otel düşünün.

 

Bu dönem hangi projeleri hayata geçirdiniz, hangi projeler için girişimde bulundunuz?

Katlı otopark haziran ayında açılacak. Gölcük’te otopark sorunu var ve ilki açılıyor. İkinci ve üçüncü yerlerin istimlak işlemleri bitmek üzere. İkisi de Merkez Mahallesi’nde, Donanma Mahallesi ve Karayoluna cephe. Yüzde 90’a yakın kısmının kamulaştırması tamamlandı.

Değirmendere’de bulunan Yalıevleri projemizin ihalesi yapıldı. Yukarı Değirmendere’de meydan çalışmasıyla ilgili ihalemizi yaptık. Yine orta ölçekli bir yat limanı projemiz var. Hem yatlar bağlanacak hem amatör balıkçıların sandalları orada konaçlanacak.

Uygulama projesi üzerinde çalışılıyor. Bu yıl ihaleye çıkacağız. 200’e yakın sandal 25 kadar yat bağlanabilecek. Ayrıca o bölgede denize girme adına plajlar yapılacak, cafeler, çay bahçeleri ve piknik alanları gibi güzel bir kompleks şeklinde hazırladık.

 

“TÜM VAATLER YAPILACAK”

Son kalan 4 yılı seçim beyannamemizdeki vaatlerimizdeki projelerin tamamı bitecek. Bunların planını programını ve bütçesini yaptık. 2019’da tümü yerine gelmiş olacak. Hükümetimiz ve Büyükşehir Belediyemiz bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Gölcük’te bir adliye binası sorunu var. Gölcük Adliyesi, hükümet konağının içerisinde iki kata sıkışmış emanet duran bir kurum ve ağır ceza mahkemesi de yok. Bağımsız binaları olmayan adliyeler ilçelerde kapatılıyor. İşte bu riski kaldırmak için çalışmaya başladık. Cezaevinin olduğu yerde hızla inşaat devam ediyor.

 

HASTANE VE DİĞER PROJELER

Devlet hastanemizin ek binasını yapıyoruz. Toplam 350 yataklı bir hastanemiz olacak. Bu hastane sadece ilçeye değil, bölgeye de katkı sunacak. Yer konusunda desteğimiz oldu. 300 öğrenci bir yurt yaptırıyoruz. Bu yıl bitecek. Gençlik Merkezi projesini yaptırdık, 2 ay sonra açılacak. Bizim ve devletin yaptığı yatırımlarla Gölcük ciddi bir atılım içinde.

 

Son olarak belirtmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Üç dönem güzel bir duygu. Gölcük halkına teşekkür etmeliyiz. Gölcük tarihinde bir ilk oldu ve üç dönem üst üste bu göreve getirildim. Bunun altında kalmamak için çalışıyoruz. Son dönemdir büyük projelere girmeyelim demedim. Artık çatıyı kapatmamız, finali yapmamız gerekiyor. Ondan sonra bir proje hedefi yok. Belediyede 37 yılı tamamladık. 1978 Mart ayında girdim belediyeye. Burası çok zevkli ve bir o kadar da zor bir iş. İnsan ilişkileri beklentilerin karşılanması noktasında.

Belediyenin kamu borçları var. Ama bunun dışında piyasaya ve personelimize borcumuz yok. Ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Kamu borçlarını yapılandırdık ama ödeyip ödeyemeyeceğimiz meçhul. Dedim ya 37 yıldır belediyelerdeyim hiç ödeyemedik. Belediyelerin gelirlerinin yeniden yapılandırılması gerekiyor. Belediyemizde personel olara 260 personeli bulunuyor. Temizlik ve ihaleyle alınan diğer kişilerle 250 kişi çalışıyor. Kocaeli geneli ve Gölcük özeli olarak baktığımızda Büyükşehir yapılanması sonrası ciddi bir hizmet atağına geçildi. Çok güzel eserlerle kucaklaşıldı. Bu kent yaşanılabilir bir kent olma özelliğini pekiştirdi. Emeği geçenlere teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. Tabi bu süreç içinde verilen sıkıntılar yaşanan problemler oldu. Kocaeli ve Gölcük halkı her şeyin en güzeline layıktır. Röportaj: Bülent EKİNCİ

ik.jpg

20 Nisan 2015 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

İzmitli - OTOPARK VE KAT KISITLAMASI SORUNU;Yeni yapılan AVM,Alış-veriş merkezi,Toplu konut projeleri,Sitelerin,Çarşı merkezindeki konutları,Mahallelerde 4'haneden fazla konutların,Belediye ve Resmi hizmet binalarının,Düğün salonları,Camilerin alt bodrum katlarına neden otopark yapılmıyor?..Kocaeli ve Gölcükte kat kısıtlaması saçmalığına neden son verilmiyor?...

Yanıtla . 0Beğen 20 Nisan 14:09
01

İzmitli - Kocaeli S.O.S.'veriyor Oksijen azaldı!

Kocaeli'yi kim koruyacak?Tüpraş,Bingo,Gübretaş' vb.fabrikaların baca emisyonları,atık suları denetleniyormu?..Gölcük tarafında yakasında son aylarda fena halde sürekli bir küf kokusu gibi kimyasal koku var!..NTV'de yapılan bir bilimsel araştırma sonucu Türkiye'de Kanser vakalarında KOCAELİ'birinci olduğu söylendi...2.Samsun,3.Edirne'söylendi.

Yanıtla . 0Beğen 20 Nisan 14:09
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR