MİA ile İzmit’in çehresi değişecek

Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı Meclis toplantısında MİA (Merkezi İş Alanı Projesi) görüşüldü. Oy çokluğuyla kabul edilen proje hem İzmit’in, hem de K...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı Meclis toplantısında MİA (Merkezi İş Alanı Projesi) görüşüldü. Oy çokluğuyla kabul edilen proje hem İzmit’in, hem de Kocaeli’nin kaderini değiştirecek.
Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı önceki gün Leyla Atakan Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun il dışında olması nedeniyle toplantı Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak başkanlığında yapıldı. Mecliste toplam 131 gündem maddesi görüşüldü. Gündemin 37’nci maddesinde yer alan MİA projesi mecliste tartışma konusu yarattı ve oy çokluğuyla kabul edildi.
“KANAYAN YARA”
CHP’li Meclis üyesi Şaban Sarıgülle, Belsa’daki çalışmalarla ilgili “Burada da çok büyük masraf yapıldı. Kent için kanayan bir yara. O yolun kışa girmeden çift yöne çevrilmesi gerekir. İnönü Caddesinde Hafız Şerif Sokağı’nı birleştiren köşede de emniyet alınmadan, sorumsuzca bir yıkım yapılıyor. Sadece elde müsaade var diye hunharca bir yıkım yapılmakta. O sokakta onlarca esnaf var. Onların zararını kim karşılayacak? Oradaki sakinler ne yapsın otele mi gitsin? İnönü Caddesini unutan belediye bununla esnafa ikinci darbeyi vurdu” dedi.
“EĞİTİME KATKI”
Konunun muhatabının İzmit Belediyesi olduğunu belirten Zekeriya Özak ise bu konuyla ilgili gereğinin yapılacağını belirtti. Önergelerin de gündeme alınması ile gündem maddelerine geçildi. Gündemin maddesinde 9’uncu maddesiyle ilgili konuşan Zekeriya Özak, “Bu maddeyle Büyükşehir Belediyesi’nin personeli olup doktora tezine devam etmek isteyenler için İstanbul Medeniyet Üniversitesiyle protokol imzalamak istiyoruz. Eğitimlerine katkıda bulunmak istiyoruz” dedi. İlçe Belediyesi personelinin de bu konuya katılması görüşüldü.
“ÖZELE İLİŞKİN OLMAZ”
Neden özellikle İstanbul Medeniyet Üniversitesi olduğunu soran CHP’li Fahri Örengül’e, talebin bu doğrultuda olduğu cevabı verildi. Biz de bir düzenleme talep edelim diyen Örengül, “Kararlar genel olarak alınır. İstanbul Medeniyet Üniversitesi veya herhangi bir üniversite olarak düzeltelim. Meclis kararları özele ilişkin olmaz, genel olur” dedi. Ersin Yazıcı ise ilçe belediyeleri için bu kararın verilemesinin doğru olmayacağını belirtti. Rapor, İstanbul Medeniyet Üniversitesi veya diğer üniversitelerle anlaşılması yönünde oy birliğiyle kabul edildi.
“SPESİFİK KONULAR”
Gündemin 37’nci maddesinde yer alan MİA (Merkezi İş Alanı) projesine muhalefet şerh koydu. CHP Meclis üyesi Ali Haymanalı, ulaşım sorunun bu projeyle daha da kötüleşeceğini söyleyerek, bu plandan rant sağlayanların olup olmadığını sordu. Kenti son derece ilgilendiren bu karada muhalefet şerhinin çok spesifik konularda olduğunu belirten Zekeriya Özak, “465 hektarlık bir alan burası. İzmit sanayinin gelişmeye başlamasıyla rastgele gelişen bir ketti 2004 yılına kadar” şeklinde konuştu.
“KENT GELİŞİMİNİN ANAHTARI”
Bu alanın 1970’li yıllarda Polat Sökmen tarafından kentin dışı olarak düşünülmüş, planlanmış ve sonraki yönetimler zamanında da bölük pörçük planlaması yapılmış, karmakarışık yamalı bohçaya dönüşmüş bir alan olduğunu ekleyen Özak, “Bu yerler şu anda kentin kalbi haline geldi. Bu plansız dönemden geçildiği için bu alandaki yapıların yarısı ruhsatlı. Yüzde 72’sinin iskanı yok. Buranın imar planları kolay yapılmadı. Kocaeli’yi dünyaca tanına bir şehir yapmak adına bu projeyi sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz. MİA sadece İzmit’i değil diğer bölgeleri de etkileyecektir. Adeta kentin gelişiminin anahtarı olacaktır” dedi.
“KENTLE ENTEGRE OLMAYACAK”
MİA kentin cazibe merkezi olacaktır diyen Zekeriya Özak, planın ana hatlarıyla ilgili bilgilendirme yaptı. Bu imar planının nihai karar olmadığını da kaydeden Özak, “Yasal olarak askı süresinde vatandaştan gelen önerileri de değerlendireceğiz” dedi. MİA’nın Kocaeli’nin deprem riskiyle ters düştüğünü kaydeden Ali Haymanalı, “Kentin nefes almasını engelleyecek. Planlama açısından korunması gereken bir yer. Kent merkeziyle entegre olamayacaktır” dedi.
“İZMİT’LE ALAKASI YOK”
Ardından konuşan Fahri Örengül, “Bu proje nüfus artışı getirecek, kentteki İzmitlilik ruhunu bitirecektir. Yaşanmaz bir merkez haline de gelebilir. Bu çalışmayı biraz daha tartışmakta fayda var. Bu projeyi şehrin merkezinde düşüneceğinize neden kentin dışına taşıyarak İzmit’i genişletmiyor, kolaycılığa kaçıyorsunuz. O bölgeyle ilgili işadamlarının projeleri gelecek. Bu projenin İzmit’le alakası yok. Kentin dinamikleriyle bunu bir daha tartışalım. Tekrar iade edilip değerlendirilmesini öneriyorum” ifadelerini kullandı.
“HAYATI DURDURACAKSINIZ”
Bu projenin sadece Kocaeli’ye hitap ettiğini belirten Özak, “Bu kenti size bıraksak hayatı durduracaksınız. Bizim çıkış yolumuz sevgi yoludur” dedi. Örengül ise “Kenti bize bırakın da kent hayat bulsun şeklinde cevap verdi. MİA projesiyle ilgili MİA projesi oy çokluğuyla kabul edildi. Meclisin sonuna yetişen İbrahim Karaosmanoğlu, MİA’yı enine boyuna görüşebildik mi diyerek, “Hayırlı olsun. Tüm paydaşlarla defalarca görüştük. Bana göre İzmit’in lehine olan bir proje. Herkesin görüşünü alarak bu güne kadar getirdik” dedi.

13 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR