“Hayvanları sevelim, onları koruyalım”

Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gonca Çelik Ketenağ, Hayvanları Koruma Günü ve Dünya Hayvan Hakları Haftası ile ilgili...

BÜYÜTKocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gonca Çelik Ketenağ, Hayvanları Koruma Günü ve Dünya Hayvan Hakları Haftası ile ilgili basın açıklaması yaptı. Ketenağ, hayvan haklarını riayet edilmemesinden şikayet etti.


Dernek Başkanı Gonca Çelik Ketenağ, hafta nedeniyle şu açıklamada bulundu; Bir ülkede hayvan haklarının durumu o ülkede insani gelişim kriterlerinin durumunu gösteren ölçütlerden biri olarak kabul edilir. Bir ulusun veya insani gelişim kriterlerinden biri olan hayvan hakları konusu her yıl 4 Ekim tüm Dünyada Hayvanları Koruma Günü ve 4 Ekim Haftası Dünya Hayvan Hakları Haftası olarak kutlanmaktadır.
Peki Hayvan Hakları Ne Demektir?
Hayvan Hakları temel prensibi, hayvanların sömürüden, suiistimalden ve zarardan uzak, kendi doğalarına uyan bir tarzda yaşamaya hakları olduğudur. Bu, onları sömürürken, ya da onları öldürmeden ve onları yemeden önce onlara iyi davranmamız gerektiğini söylemekten daha FARKLI bir şeydir. Hayvanların aynen insanlar gibi, insan zulmünden ve sömürüsünden uzak olma HAKKI vardır. Bu hakkın sadece farklı bir türe ait oldukları için ellerinden alınması ise türcülüktür.
AVLANAN HAYVANLAR
Hayvan hakları dendiğinde Türkiye’de sadece evcil hayvanlar akla geliyor. Oysa tabaklarımızda yemeklik olarak gördüğümüz “besi hayvanları”nın da, tibbi ve kozmetik deneylerde kullanılan deney hayvanlarının da , derisi için öldürülen, eğlence için avlanan hayvanların da hakları var. Hatta belki de en çok onlar muhtaç bu haklara... Çünkü Türkiye dahil pek çok ülkedeki endüstriyel çiftliklerde, laboratuarlarda deney kafeslerinde, duymadığımız ya da duymak istemediğimiz sessiz çığlıklar atılmaktadır.
HAYVAN KORUMA
Kendine has felsefi yönleri olan “ Hayvan Koruma” nın gerçek anlamında sağlanması için, hayvanların türlere ait biyolojik ihtiyaçlarının esas olarak ele alınması, onların da acı çekme yetilerinin olduğunun farkına varılması ve kabullenilmesi gerekir. Bu nedenle de hayvan koruma, Veteriner Hekimliğin, Hukukçuların, daha iyi bir dünyada yaşamak isteyen herkesin ve biz Doğa Ve Hayvan Dostlarının önemli konularından biri olma yolunda hızla ilerlemektedir.

“BİR ANAYASA DA SOKAK
HAYVANLARIMIZA İSTİYORUZ”

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ülkemizde yaşayan hayvanların özellikle de sahipsiz hayvanların anayasasıdır ve yıllardır yenilenmeyi beklemektedir.

NELER YAPILMALI?

Hayvanları koruma ile ilgili birimlerde çalışacak yeterli sayıda Veteriner Hekim ve yardımcı personel kadroları ihdas edilmelidir. Tüm İl merkezlerinde İlçeleri de kapsayacak şekilde hizmet verecek ve her türlü teknik donanıma sahip “Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezleri” kurulmalıdır. Hayvanları koruması gereken bir kanunların hayvanları mağdur etmeyecek şekilde tasarlandığı, her yıl kutlanan bu haftanın hayvan hakları açısından kazanımların arttığı, hak mağduriyetlerinin azaldığı, bu nedenle daha şevkle kutlanacak haftalar olması dileğiyle kamuoyuna sevgi ve saygılarımızı sunarız.

06 Ekim 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR