Kuşkan: Yakışıksız açıklamalardan bezdim

CHP Derince İlçe Örgütü, danışma kurulu toplantısını önceki akşam gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan İl Başkanı Yalçın Kuşkan, isim vermeden Hikmet Er...

BÜYÜT

CHP Derince İlçe Örgütü, danışma kurulu toplantısını önceki akşam gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan İl Başkanı Yalçın Kuşkan, isim vermeden Hikmet Erenkaya ve Sefa Sirmen’e yüklenerek “Geçmişte parti içerisinde görev yapmış kimi isimlerin uluorta yaptıkları yakışıksız açıklamalardan bezdim” dedi.

CHP Derince İlçe Örgütü, tüzük gereği zorunlu olan danışma kurulu toplantısını önceki akşam gerçekleştirdi. Meclis üyeleri, yönetim kurulu üyeleri ve milletvekillerinin katıldığı toplantıda ilk sözü Derince İlçe Başkan Hakan Savaş aldı. Savaş şöyle konuştu “Ocak ayında genel merkezin yayınladığı genelge doğrultusunda il başkanımız istifa etti. İl örgütünün kendi içinden yeni bir başkan seçememesinden dolayı ortaya çıkan istifalar nedeniyle il yönetimi düştü. Yeni bir il başkanı atandı. Yönetimi oluşturuldu. Bu süreçte kimi gazetelerde çıkan açıklamalar partimize büyük zarar verdi. Hele hele açılan kayyum davası Derince İlçe Örgütü olarak bizleri fazlasıyla üzdü.

SAVAŞ: KİMLİKLER İKİNCİ PLANDA
Bu partide görev yapmış veya yapmakta olan herkesin basın açıklamaları parti disiplini içinde olmalıdır. Parti büyüklerinin bu tip konularda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Bizlerin amacı her zaman partinin kimliğini ön plana çıkarmaktır. Kişisel kimlikler, ikinci plandadır. Kişilerin kimliği partinin önüne geçmemelidir. Özellikle seçim öncesi yapılan bireysel ve duygusal açıklama ve davranışlar seçim çalışmalarında örgütte sürekli olması gereken heyecanı azalttı. Çalışma temposunu olumsuz etkiledi.

ADAY ADAYLARINA ELEŞTİRİ
Milletvekili aday adayı arkadaşlarımızın milletvekili sıralama yönteminin nasıl yapılacağını bilerek aday adayı olduklarını düşünüyoruz. Bizler ilçe örgütü olarak ön seçim yapılması yönünde görüşümüzü bildirdik. Genel merkez tarafından belirlenen aday listesi açıklandı. Listeyi belirledikten sonra bazı aday adaylarının müracaat yöntemini bildikleri halde farklı hareket etmeleri bizleri fazlasıyla rahatsız esmiştir. Temennimiz bundan sonra parti içi demokrasinin çalışarak adayların belirlenmesidir.

“SORUNLARIN FARKINDAYIZ”
Derince ilçe örgütü olarak göreve geldiğimiz günden itibaren örgüt yapılanmasının içine girdik. Kadın kolları, gençlik kolları ve mahalle temsilcilikleri oluşturuldu. Hedefimiz sokak temsilciliği ya da sandık sorumlularıydı. Mahalle temsilciliklerinin bütün çabalarına rağmen bu örgütlenme modelini tamamlayamadık. Bunun en önemli sebeplerinden biri üye yapılanmasından kaynaklanmaktadır. Bizler sorunlarımızın farkındayız ve çözüm yolları için çabalamaktayız.”

AKAR: SÖZLERİMİZİN ARKASINDAYIZ
İlçe başkanının ardından Kocaeli Milletvekili Haydar Akar söz aldı. Akar yaptığı konuşmada seçim sonuçlarını değerlendirdi. Haydar Akar şöyle konuştu “CHP 20 yıldır ilk defa her vatandaşın isteklerine cevap verebilecek projelerle sahaya indi. Seçim sonuçları yönünden istediğimizi elde edemedik. Kimse buna çıkıp da parti başarılıdır demesin. Hedefimiz şu anda bulunduğumuz yerden daha yüksekti. O yüzden seçim sonuçlarına göre başarısızız.

KUŞKAN SERT KONUŞTU
Aldığımız oyları iyi analiz etmemiz gerekiyor. Hepsinin sosyolojik sebepleri araştırılmalı. Biz seçimden önce verdiğimiz sözlerimizin arkasındayız. İlçe ve il başkanımızın emrinde bir kadın kolları yahut gençlik kolları üyesi gibi çalışmaya hazırız.” Haydar Akar’ın konuşmasından sonra İl Başkanı Yalçın Kuşkan söz aldı. Parti içerisinde seçimlerden sonra özellikle listelere giremeyen eski milletvekilleri Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya’nın kimi gazetelerde çıkan demeçlerine ateş püsküren Kuşkan şöyle konuştu

“HEDEFE ULAŞAMADIK”
“Seçimlerden önce ciddi bir önseçim talebimiz vardı. Bunu genel merkezde de çoğu kez dile getirdik. Ancak genel merkezimiz aday listelerini kendi belirledi. Seçim sonuçları için başarılıdır der miyiz? Demeyiz. Başarısızdır der miyiz? Demeyiz. Bizim hedefimiz yüzde 27.5 civarında bir oy almaktı ancak bunu başaramadık. Seçimlerden önce oy oranımız 19.44 idi. Seçimlerden sonra 5 puanlık bir artışımız oldu. Bunun değerlendirmesini iyi yapmak lazım. Kimi bölgelerimizde nüfus artışları oldu. Bunlar sandıklara kimi yerlerde farklı yansıdı.

GFENEL BAŞKANA SAHİP ÇIKTI
Seçimlere 20 gün kala “CHP seçime ortak oldu”, “CHP iktidar olabilir” gibi söylemlerin ortaya atılması manidardır. Seçim öncesinde yaptırdığımız hiçbir ankette oy oranımız yüzde 30 veya üzeri gözükmüyordu. Yaratılan bu ortamın seçim sonrasında partimize ve genel başkanımıza karşı olan saldırılar için bir zemin hazırladığı kanaatindeyim. Genel başkanımız çok çalıştı. Benim gibi il başkanlarının 50 katı fazla bir performans sergiledi. Ancak parti içerisindeki kimi sorunlardan ötürü istediğimiz başarıyı yakalayamadık.

OYLAR MHP’YE KAYDI!
Her gün saatlerce çalışıyorum. Alıyorum önüme kağıdı kalemi. Biraz Kartepe çalışıyorum. Biraz seçim sonuçlarını inceliyorum sandık sandık. Bir öğrenci gibi dersime çalışıyorum her gün. Çeşitli çıkarımlarda bulunuyorum. Mesela bazı bölgelerimizde oylarımızın yüzde 1.5’lik bir kısmı MHP’ye kaymış. Maalesef sorunlarımız var. Benim yerim dert yanma makamı değil. Bunu biliyorum ancak partimizin müzminleşmiş sıkıntıları var. Bizim parti hedeflerimizden çok, kişi hedeflerimiz var. Bu zafiyeti aşmadan başarılı olmamız mümkün değil.

BAŞIBOZUKLUK
Burada bir sıkıntımı dile getirmek istiyorum. Geçmişte parti içerisinde görev yapmış kimi isimlerin uluorta yaptıkları yakışıksız açıklamalardan bezdim. Bu açıklamalar devam ederse kendilerine gerekli cevapları vereceğim. Kimse vazgeçilmez değildir. Disiplinle ilgili sorunlarımız var. Bu ortada. 1923’ten beri var olan bir parti olmamızın nedenleri var. Bunlardan biri de çok seslilik. Fakat bu çok seslilik başıbozukluğa yol açmamalı. Kimsenin partiyi yeniçeri ocağı haline getirmeye hakkı yok.

PARTİ OKULU KURULACAK
Uzun yıllardır dile getirdiğimiz bir parti okuluna ihtiyacımız var. Bu sorun kısa zaman içerisinde çözülecek. Eski genel merkez binamız parti okulu olarak düzenlenecek ve burada herhangi bir makama aday olan arkadaşlarımız eğitim alacak. Böylece aday arkadaşlarımız bilimden yana tavırlarıyla çevrelerine örnek olmaya başlayacaklar. Adaylarımız konusunda oldukça hassas olacağız. 2014 yerel seçimleri için bir sene önceden adaylarımızı duyurmamız lazım. Bunu Kuzey Afrika dahi böyle yapmaktadır.” Kuşkan’ın konuşmasının ardından toplantı sona erdi. Danışma kurulu toplantıları kısa süre içerisinde bütün ilçe örgütlerinde organize edilecek.

22 Temmuz 2011 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR