Kök Hücre Teknolojileri Yaz Okulu başladı…

Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (KÖGEM), Tıp Fakültesi ve GENEOCELL International’ın düzenlediği “Kök H...

BÜYÜT

Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (KÖGEM), Tıp Fakültesi ve GENEOCELL International’ın düzenlediği “Kök Hücre Teknolojileri Yaz Okulu” başladı.

Kök Hücre Teknolojileri Yaz Okulu, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Demirci, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Tarkun, KÖGEM Müdürü Prof. Dr. Erdal Karaöz ile Almanya, Danimarka, İran, Kenya ve Türkiye’den “Doktora Öğrencileri” ve “Doktora Sonrası” araştırmacıların katıldığı açılış töreni ile başladı. 9-15 Eylül tarihleri arasında sürecek kursta; kök hücre biliminin temel kavramları, güncel yaklaşımlar, kişiye özgü tedavi modelleri, kanser kök hücresi ve 2012 Nobel Tıp ödülünü alan “Uyarılmış Pluripoten Kök Hücre Teknolojileri” konularına ilişkin teorik ve uygulamalı yoğun bir eğitim programı uygulanacak.

KONFERANSLAR VERİLECEK
Almanya ve Türkiye’den konusunda uzman bilim insanları tarafından verilecek konferansların yanında KÖGEM laboratuvarlarında gerçekleştirilecek uygulamalı eğitimlerle kök hücre araştırmalarında uygulanan temel tekniklerle bir vücut hücresinin yeniden programlanarak embriyonik döneme geri yönlendirilmesine ilişkin teknolojiler kullanılacak. KÖGEM Müdürü Prof. Dr. Erdal Karaöz, şimdiye kadar ulusal düzeyde 18 adet kurs düzenleyerek ülkemizin bu alana ilgi duyan yaklaşık 450 araştırmacı bilim insanına kök hücre teknolojilerine ilişkin teorik ve uygulamalı eğitim verdiklerini, ilk kez bir uluslararası organizasyon ile yurt dışından gelen katılımcılarla böyle bir kurs gerçekleştirdiklerini belirtti. Gelecekte benzer organizasyonlara öncü olmasını dilediği bu etkinlikle, ülkemizin kök hücre konusundaki yetkinliğinin uluslararası alanda da duyurulmasını önemsediğini söyledi.

13 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR