Elmalı dedikleri, güreştir sevdikleri…

Evliyalar, önemli yatırlar ve medeniyetlere kurculuk yapmış bir ilçe olarak güreşten de öte önem kazanmış. Kur’an tefsircisi Hamdi Yazır gibi bir ünlü...

Evliyalar, önemli yatırlar ve medeniyetlere kurculuk yapmış bir ilçe olarak güreşten de öte önem kazanmış. Kur’an tefsircisi Hamdi Yazır gibi bir ünlüsü ile ününe ün katmış, katıksız bir eski “Osmanlı” toprağı. İlçe son yıllarda “güreşle” yatıp kalkar olmuş. Hele hele 1988’de Kırkpınar’da Başpehlivan olarak Altın Kemeri Elmalı ile tanıştıran Recep Gürbüz, her sene yapılan Yeşil Yayla Yağlı güreşleri başlama töreni onun kabrini ziyaretle başlıyor. Recep Gürbüz’e olan güreş sevgisi, Elmalı’da şimdi Gürbüz’ün oğlu Ali Gürbüz ile devam ediyor. Hem de öyle bir sevgi ki, Elmalılı, Ali Gürbüz’ün üstüne toz kondurmuyor. Babasından sonra Ali Gürbüz’ün de Kırkpınar’da Başpehlivan olarak Elmalı ismini duyurması, Elmalı’lıyı hayli onurlandırmış.

 

AMA… ELMALI’NIN EN BÜYÜĞÜ ORHAN OKULU !..

bayrak-toreni.jpg

Ali Gürbüz-Orhan Okul arasındaki rekabet tatlı bir rekabete dönüşmüş. 664.Yeşil Yayla Yağlı güreşlerinde Orhan Okulu, hem Yeşil Yeşili hem de Ali Gürbüz’ü geçerek üstelik 4.kez Elmalı’nın Başpehlivanı oldu. Yeşil çayırların “Geri vitesi olmayan” Başpehlivanı Orhan Okulu, son yılların gerçekten durdurulamayan Başpehlivanı. Bunda Ali Gürbüzün 3 yıl yeşil çayırlardan uzak kalmasının de etkisi yok değil.

 

BİZDEN BİR VALİ

Buram buram tarih kokan, her sokağında “sanat” eserine rasladığınz Elmalı’da, güreş alanında tanıdık bir sima tanıdık bir isim: “ Vali Münir Karaloğlu”… Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğinden Valiliğe uzanan yolda Karaloğlu, Bursa’dan sonra Antalya Valisi oldu. Karaloğlu, Elmalı Yeşil Yayla yağlı güreşlerini izlemek üzere Elmalı’ya gelmişti. Protokol tribününde uzun uzun konuştuk, Karaloğlu Kocaeli’ni, hatta çayırda güreş tutanlar için “Bizimkiler var mı ?” diye sordu. Ne yazık ki Vali soruyu sorduğu anda bizimkiler dediği (Kocaeli’nden) bir tek 4.tura kalan ve elenen Ekrem Yavuz kalmıştı!..

 

İLK TURLARDA BİTTİK!..

664.Tarihi Yeşil Yayla Yağlı güreşlerinde Kocaeli ve Karamürselli Başpehlivanlar ilk 2 turda Elmalı güreşlerine veda ettiler. Hüseyin Gümüşalan… Elmalı’da Kocaeli ve Karamürsel’in yüzünü tek ağartan Büyük ortada birincilik kürsüsüne çıkan ve Kırkpınar’da Baş altında güreşmeyi elde eden Hüseyin Gümüşalan oldu. Kültürün-Sanatın-Spor’un buluştuğu Elmalı 664. Yeşil Yayla Yağlı Güreşleri, 2. ve 3. gün sağanak yağmura rağmen devam eden güreşlerle, güreş severlere unutulmaz şölen sundu. Son organizasyonda Elmalı Belediyesi ve organizasyona destek veren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, herkesten takdir topladı. Antalya (Elmalı)-Abdullah KARAGÖZ

 

AYDIN DEMİRİN KİTABI

aydin-demirin-kitabi.jpg

Elmalı Belediye Başkanı Av. Ümit Öztekin, Gazetemiz yazarı Abdullah Karagöz tarafından kendisine verilen “Aydın Demir’in”” kitabını alırken, “Aydın ağabey gelmedi mi?” diye sordu ve Demir’in biraz rahatsız olduğu için gelmediğini öğrendiğinde, “Çok üzüldüm. Geçmiş olsun” dedi. Erdoğan Özdemir’in yazdığı kitabı tetkike başladı.

 

ELMALIDA NEREDE NE YENİR

elmalida-nerede-ne-yenir.jpg

İşte bunu en iyi Çayırların PELE’si bilir. Elmalı’da hemen hemen her pehlivan ve misafirle  Şen Mehmet’in Paça çorbasını içmek için sıraya girer. İşte Pele ve arkadaşları, pehlivanlar Şen Mehmet’in Çorbacı dükkanında iştahla çorbalarını içiyor.

 

HAMDİ YAZIR MÜZESİ

yazririn-muzesi.jpg

Elmalılı Hamdi Yazır o kadar seviliyor ki, Elmalılı bir vatandaş fotoğrafta görülen evini Hamdi Yazır için bağışlamış. Belediye de bu binayı restore ederek Elmalılı Hamdi Yazır’a müze yapmış.

 

YAZIR'IN HAYATI

yazirin-hayati.jpg

Binanın dışındaki resimlerle süslenen müzede, Yazır’ın hayatından çeşitli kesitler anlatılıyor.

 

İŞTE GÜREŞ

iste-gures.jpg

Kıran kırana güreşler izlendi, sağanak bile pehlivanları durduramadı.

 

YENİSANCAK-TURAN BALABAN

yenisanck-turan-balaban.jpg

Başaltından bir türlü başa çıkamayan Karamürselli Yenisancak, İsmail Balaban’ın ikizi Turan Balaban’la Elmalı’da mücadele ederken.

 

BAŞKÖYLÜ

baskoylu.jpg

Elmalı Belediyesi’nde basınla en çok ilgilenen Ahmet Başköylü… Fotoğrafta Başköylü, Canlı Yayın bölümünde gazetemiz yazarı Abdullah Karagöz’le güreşleri izlerken görülüyor.

 

GÜMÜŞALAN

gumusalan.jpg

Elmalı’da Büyük ortayı kazanarak Kırkpınar’da Başaltına çıkan Hüseyin Gümüşalan, hem Kocaeli’nin hem de Karamürsel’in yüzünü ağartan tek pehlivan oldu.

13 Eylül 2016 Kocaeli- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR