Mahkeme Doğan’ı Büyükşehir’e soracak

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve 6 belediye yetkilisi hakkında görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla açılan dava mahkeme Nevzat Doğan’ı Büyükşeh...

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve 6 belediye yetkilisi hakkında görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla açılan dava mahkeme Nevzat Doğan’ı Büyükşehir’e soracak.

İzmit Bayındırlık Kalıcı Konutları’nda 2 parsel üzerinde bir konut satın alan emekli polis memuru Orhan Köse’nin konutu İzmit Belediyesi tarafından yıkıldı. Parselleri birleştirmek isteyen Köse’nin başvurusuna olumlu yanıt vermeyen belediye, çeşitli gerekçelerle Orhan Köse’ye ceza ayrıca bir de ceza kesti. Bunun üzerine Köse ise kendisine yapılan uygulamaların hukuksuz olduğunu belirterek önce cezaları iptal ettirdi, ardından etrafında bulunan ve AKP’lilere ait olduğu öne sürülen edilen kaçak konutları belediyeye ihbar etti. Ettiği ihbarlar sonuçsuz kalan Orhan Köse hukuk yolunu tercih ederek şikayetçi oldu.

 

 HAKLARINDA DAVA AÇILDI

Orhan Köse İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, fen işleri müdür yardımcısı Murat Demir, iskan denetim birim sorumlusu Ahmet Sipahi, kaçak yapı birim sorumlusu Abdurrahman Özcan, başkan yardımcısı Filiz Ertürk, yapı kontrol müdürü Mehmet Öğretmen ve başkan yardımcısı Ednan Pala hakkında suç duyurusunda bulundu. İçişleri Bakanlığı soruşturma izni vermedi. Bunun üzerine Danıştay’a başvuran Orhan Köse, Danıştay 1. Dairesi’nde oy birliği ile İçişleri Bakanlığı’nın ‘soruşturma izni verilmemesine’ dair kararın bozulmasını sağladı. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişi Gürsel Metin, belediyede incelemelerde bulundu ve sanıklar hakkında Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

 

NEVZAT DOĞAN GELMEDİ

2.Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2.celsesi görülen duruşmaya sanıklardan hakkında yakalama kararı çıkarılan başkan yardımcısı Filiz Ertürk ve kaça yapı birim sorumlusu Abdurrahman Özcan katıldı. Sanık Nevzat Doğan, Mehmet Öğretmen, Ahmet Sipahi, Murat Demir ve Ednan Pala katılmazken avukatları Esra Çelik Özdil davada hazır bulundu. Müşteki tarafında ise Orhan Köse ve avukatı Nizamettin Gürühan davaya katıldı.

 

HUKUKA AYKIRI BİR ŞEKİLDE YIKILMIŞTIR

Davada müşteki konumundan olan Orhan Köse’nin avukatı Nizamettin Gürühan, “Bu dosya müvekkelimin çabaları ile bu aşmaya gelmiştir. Müvekkilimin taşınması hukuka aykırı bir şekilde yıkılmıştır. Bu nedenle mağdurdur. Sanık Mehmet Öğretmen’in 2005 yılı öncesi dönemde imar kirliği suçundan işlem yapılmadığı yönündeki savunmalarına rağmen müvekkilimin taşınması 2001 yılında yapılmıştır. Bize göre müvekkilimin taşınmazına dokunulmaması gerekirdi. 223/1 parselle ilgili İzmit Belediyesi’nin müvekkilime gönderdiği yazı cevabı ekindeki 113/8, 225/3, 225/12 ve 225/13 parsel ile ilgili imar durumu evraklarını mahkemeye teslim ettim. İlgili dosyada 113/8 parsel sanık Abdurrahman’ın babası Abdullah Özcan’a aittir. Bu bu bina ile ilgili örtpas edilme girişimi mevcuttur” dedi.

 

ADAM KAYIRMA SÖZ KONUSU DEĞİL

Daha sonra sanık Filiz Ertürk savunmasında, “Suçlamayı kabul etmiyorum. Ben 2009 yılında belediyeler birleşmeden önce Saraybahçe Belediyesi’nde görevliydim. 2010 yılından sonra benim imar ve yapı kontrolden sorumlu olduğum dönemde imara aykırı yapılar ilgili gerekli işlemler yapılmıştır. Bahse konu olayda belediyemizin gücü yettiğince kısmende olsa yıkım gerçekleşmiştir. Ancak iki üç katlı ve daha fazla olan yapılar için belediyemizin buna uygun araç ve gereçleri bulunmadığından iki kere ihale açılmış fakat ihaleye katılan olmamıştır. İddia edildiği gibi görevi kötüye kullanma veya adam kayırma gibi bir durum söz konusu değildir. Suçsuzum beraatimi talep ediyorum” diye konuştu.

 

BÜYÜKŞEHİR’DEN ARAÇ VE GEREÇ TALEP EDİLMEDİ

Bunun üzerine müşteki Orhan Köse ise, “Mülkiye müfettişi tutanağı ve Büyükşehir Belediyesi’nin yazılarına göre imara aykırı yapıların yıkımının yapılacağına ilişkin uygun araç ve gereçin var olduğu bildirilmiştir. Yine Büyükşehir Belediyesi kendilerinden yıkımla ilgili araç ve gereç talebin bulunulmadığını belirtmişlerdir” dedi. Sanıklar Nevzat Doğan ve Ednan Pala’nın avukatı Esra Çelik Özdil ise, “Suçlamaları kabul etmek mümkün değildir. Kaçak yapılarla ilgili gerekli işlemler yapılmıştır” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR’E SORULACAK

Mahkeme hakimi, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığına yazı yazılarak İzmit Tepeköy Mahallesi’nde bulunan Kadir Akdeniz, Ahmet Koç, Mehmet Koç, Hüseyin Barutçu, Muzaffer İnal, Remzi Topal, Hacı Alkan, Muharrem Akdeniz ve Ali Korkmaz’ın mirasçılarına ait taşınmazların ruhsatsız yada ruhsata aykırı olduğu tespiti müteakirinde yıkım kararlarınını yerine getirilmesi bakımından İzmit Belediyesince kendilerine herhangi bir ekipman araç yada başkaca bir başuvuru bulunup bulunmadığı sorulması bu nedenle davanın 3 Kasım saat 09:30 tarihine ertelenmesine karar verildi.

Ahmet HAZER

28 Haziran 2016 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR