CHP’de isyancılara büyük tepki!

Geçtiğimiz hafta sonunda yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında en büyük çatlak ana muhalefet partisi CHP’de oluştu. Parti içinde, özellikle E...

Geçtiğimiz hafta sonunda yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında en büyük çatlak ana muhalefet partisi CHP’de oluştu. Parti içinde, özellikle Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığının açıklanmasının ardından isyan bayrağını açan bazı isimler, şimdi de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifasını istedi ve kurultay çağrısı yaptı.

 

AÇIKLAMA TALİHSİZLİK

CHP milletvekilleri; Emine Ülker Tarhan, Süheyl Batum, Birgül Ayman Güler, İsa Gök, Nur Serter ve Dilek Akagün Yılmaz’ın dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki basın toplantısı ile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu istifaya davet etmesi partinin ilimiz örgütlerinden tepki aldı. Birçok CHP’li, yapılan açıklamayı ‘talihsizlik’ olarak niteledi.

 

ZATEN ÇALIŞMADILAR!

CHP’de İl Başkanı Yalçın Kuşkan ile Kocaeli milletvekilleri Mehmet Hilal Kaplan ve Haydar Akar, yapılan açıklamayı hiçbir şekilde dikkate almadıklarını, istifa çağrısı yaparak, partinin kurultayı toplamasını isteyen milletvekillerinin cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde de partileri ve destekledikleri aday için çalışmadığını dile getirdi. CHP’lilerin yaşanan olaylara yönelik tepkisi ise şöyle:

 

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan: Hesapsız bir çıkış

“CHP demokratik teamüllerin hakim olduğu bir partidir. Disiplin kuralları kapsamında herkes görüş ve önerilerini sunabilir. Ancak bunun kamuoyu önünde, partiye zarar verecek şekilde yapılmasını ise doğru bulmamız mümkün değildir. Sağlıklı bir tutum olmaz. Farklı bir seçim geçirdik. Genel merkezimiz bir karar aldı. Bu kararın bugün de arkasındayız. Sorumluluktan kaçmayız. Devlet imkanları ile yarışan bir isme karşı mücadele verdik. Halkın 4’te birinin oy kullanmadığı bir seçim oldu. Tepki için çok erken. Eğer sorunlar konuşulacaksa, bu kamuoyu önünde yapılmamalı. Bilimsel ve sosyolojik bakarak yapılacak değerlendirmelerin ardından görüşler beyan edilmelidir. Yapılan açıklamayı doğru bulmuyorum.”


CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş: Bize yeni bir şarkıcı değil, yeni bir şarkı lazım

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş: “Yapılan açıklamayı doğru bulmuyorum. Parti içinden birilerinin bireysel olarak yaptığı tepkiyi istifa boyutunda kamuoyu önünde dile getirmesi doğru değil. CHP olarak bize yeni bir şarkıcı değil, yeni bir şarkı gerekiyor.” dedi.

 

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan: Talihsiz bir açıklama

“Milletvekili arkadaşlarımız talihsiz bir açıklama yapmıştır. Parti içindeki bir sorunu böylesine zarar verici şekilde ortalarda konuşmak uygun değildir. Talepleri doğal olabilir. Ancak adaylık noktasında bir katkı sunmayıp, sahaya çıkmayan, partileri için çalışmayan kişilerin bugün çıkarak kurultay istemelerini doğru bulmuyorum. CHP, Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte kurumsal kimliğini kazanmış bir parti haline gelmiştir. Yapılan her seçimden sonra genel başkan değişirsek sorun daha da büyür. CHP’nin belki de sosyal ve ekonomik anlamda netleşmeye ihtiyacı olabilir. Fakat bunun tartışılacağı platform parti kurullarıdır. Şayet bir yapılanma gerekirse genel başkanlık düzeyinde bile olsa mutlaka gereken yapılır. Fakat bu keyfi bir şekilde yapılmaz. Bu seçimde bize oy vermeyenlerin tepkisi, kapalı kapılar ardında alınmış, yıpratmaya yönelik, bilinçli bir tavırdır.”

 

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar: Ciddiye almıyorum

CHP’deki isyancı milletvekillerine karşı ilimizden en kısa ve net tepki ise Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’dan geldi. Kurultay çağrısı yapan partililere ağır ithamlarla yüklenen Akar, şöyle konuştu: “Söylenecek çok fazla bir şey yok. Bu yapılan açıklamayı ciddiye dahi almıyorum. Zaten bu arkadaşlar seçim sürecinde de çalışmadılar. Sahada yoklardı. Partilerinden kopuk durdular.”

12 Ağustos 2014 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR