Türkiye basın özgürlüğünde geriledi

196 ülke arasında 112. sırada yer alan Türkiye'de basın özgürlüğünde ciddi gerileme yaşandığı açıklandı.İnsan hakları ve özgürlükleri izleme örgütü Fr...

BÜYÜT

196 ülke arasında 112. sırada yer alan Türkiye'de basın özgürlüğünde ciddi gerileme yaşandığı açıklandı.

İnsan hakları ve özgürlükleri izleme örgütü Freedom House 2011 Basın Özgürlükleri Raporu yayınladı. Dünya genelinde özgür ve bağımsız medyaya erişebilen insan sayısının son 10 yılın en kötü seviyesine gerilediği tespitinin yapıldığı raporda Türkiye yarı özgür ülkeler kategorisine dahil edildi. 196 ülkenin değerlendirildiği raporda türkiye 112. sırada yer aldı. Raporda, Türkiye'nin notunun, Türk Ceza Kanunu'nun 301, 216'ıncı maddeleri ve Terörle Mücadele Yasası çerçevesinde gazetecilere yönelik baskının arttığı vurgulandı.

Hukuki baskının, gazeteciler, editörler ve medya sahipleri arasında artan biçimde oto sansüre yol açtığı öne sürüldü.
196 ÜLKENİN 68'İ ÖZGÜR

Raporda değerlendirmeye tabi tutulan 196 ülkenin sadece 68'i (yüzde 35) özgür olarak sınıflandırılırken 65 ülke (yüzde 33) yarı özgür, 63 ülke (yüzde 32) ise özgür olmayan ülkeler kategorisine dahil edildi.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde basın özgürlüğünün ciddi düzeyde gerilediğine işaret edilen raporda, Meksika ve Mısır'ın statülerinin özgür olmayan ülkeler kategorisine düşürüldüğü belirtildi.

Kuruluş, Mısır ve Meksika'da artık basın özgürlüğünden bahsedilemeyeceğini vurguladı. Listenin ilk üç sırasında ise İskandinav ülkeleri Finlandiya, İsveç ve Norveç bulunuyor.

03 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR