Baklagiller, kilo vermeye ve korumaya yardımcı!

Araştırmacılar 940 erkek ve kadın yetişkini kapsayan 21 klinik araştırmaya bakmışlar ve beslenmelerine günde bir porsiyon baklagil ekleyenlerin 6 haft...

Araştırmacılar 940 erkek ve kadın yetişkini kapsayan 21 klinik araştırmaya bakmışlar ve beslenmelerine günde bir porsiyon baklagil ekleyenlerin 6 haftada bir kiloya yakın verdiklerini görmüşler. Bu çalışma kilo verenlerin başka yiyeceklerden azaltmak gibi bir çabaya bile girmediklerini göstermiş.


Araştırma grubunun lideri, Kanada Toronto St. Michael Hastanesi Li Ka Shing Bilgi Enstitüsü'nden Dr. Russel de Souza, bilinen sağlık yararlarına rağmen Kanadalıların %13'ünün baklagil tükettiğini ve tüketenlerin de bir porsiyonu bile bitirmediklerini belirtmiş ve eklemiş:


"Çoğumuzun beslenmede baklagillere ayıracak yeri var, baklagillerin kilo yönetiminde potansiyel faydalarının farkına varmamız gerekir." 
Baklagillerin glisemik indeksi düşük, bu yavaş sindirildikleri anlamına geliyor ve hayvansal proteinlerin yerini alabilirler. Dr. de Souza kilo verme girişimlerinin %90 başarısız olduğu çünkü verilen kiloların geri alındığı, bunun da kısmen açlık ve bazı yiyeceklere duyulan aşırı istekler nedeniyle olduğunu belirtiyor:


"Bu yeni çalışma daha önceki çalışmalarımızla çok uyumlu. Baklagillerin doygunluk hissini %31 arttırdığını, bunun da diğer yiyeceklerin daha az tüketilmesi sonucunu getirdiği gösterildi."
Dr. de Souza "Daha fazla baklagil tüketmek kilo vermeye yardımcı olduğu gibi daha da önemlisi verilen kilonun korunmasını da sağlıyor." şeklinde konuşmuş.


Bu çalışma Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 2016 yılını "Baklagiller Yılı" ilan etmesi çerçevesinde yapılmış ve American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanmıştır.
Sağlıklı Yaşıyoruz'un notu: Prof. Dr. Canan Karatay 2011 yılında yazdığı ilk kitaptan başlayarak tüm kitaplarında ve konuşmalarında baklagillerin ne kadar sağlıklı olduğunu belirtir. Karatay diyeti uygulayanlar bol miktarda baklagil tüketirler.
 

Özet çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz
Kaynaklar: 

1- http://www.express.co.uk/life-style/health/656716/could-eating-beans-chickpeas-help-you-lose-weight-and-keep-it-off

2-  http://www.dailymail.co.uk/health/article-3516104/What-s-key-losing-weight-keeping-Add-portion-PULSES-day-diet-experts-say.htmYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR